zvláštní poděkování
Volný.cz

Peter Lipa a David Rotter vydávají nové album

David Rotter, Peter Lipa a Marek Ormandík

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Vyšla pozoruhodná hudební novinka, CD s názvem Večerný Hosť, za kterým stojí skladatel David Rotter, který zhudebnil šestnáct básní významného slovenského básníka Milana Rúfuse. K interpretaci oslovil předního slovenského jazzového zpěváka Petra Lipu. Jako speciální host se představí Ondřej Ruml. V albu posluchači naleznou také šestatřicetistránkový booklet bohatě ilustrovaný kresbami Mareka Ormandíka.

Samotné CD je možné pořídit na Slovensku i v Česku, a to prostřednictvím webových stránek www.davidrotter.com a dalších distribučních míst. Ukázky z alba naleznete na webu už nyní. Autoři také připravují hudební klip, který bude mít premiéru začátkem prosince.
David Rotter (*1969) je hudební skladatel, který se více než dvacetpět let věnuje komponování hudby, zejména pro filmy a divadelní představení, kterých bylo již přes sto. Zhudebnil např. verše moravského básníka Jana Skácela (Amulet, 2014) a stejně silně ho oslovila poezie Milana Rúfuse (1928–2009). Ta vyniká krásou jazyka a hledáním smyslu lidské existence. Ve své pozdní poezii nahlíží k hranici života a smrti, k okamžikům před, snad i za oponou. Pohledem klidným, smířeným, moudrým.
„K poezii Milana Rúfusa mne přivedla spolupráce s Bolkem Polívkou na divadelní hře Klíště. Tématem hry je setkaní dvou starších herců, kteří mezi řádky hry uvažují o životě a smrti. A smrt k životu patří stejně nerozlučně jako zima k jaru. Milan Rúfus pohlíží ve svých básních na různé stránky lidství bez patosu a smutku, zato s nadhledem, radostí a někdy i laskavým humorem. Věřím, že toto naše česko-slovenské dílo, dokáže posluchače přivést k zamýšlení nad tématy, která otvírá“ říká Rotter.

Hlasem básníka na CD je Peter Lipa (*1943), nejvýznamnější slovenský jazzový zpěvák, který ovlivnil generace slovenských a českých hudebníků a spoluutváří československou jazzovou scénu dodnes. Uchopení básnického textu bylo pro něj něčím novým, slova a obsah ho oslovily, rezonovaly s jeho niternými pocity. Rotterovy melodie a postupy vnímá jako objevné setkáním s jiným hudebním zaměřením a světem.
„Zabudol som na to, že poezia vlastne nie je mojim koníčkom, ale že slová a vety zoradené do krásnych a múdrych rýmov hovoria o pocitoch, ktorým rozumiem a obdivujem spôsob ako ich básnik vyjadril. V Davidovi som objavil skúseného kolegu muzikanta a autora mnohých diel, ktoré som predtým nepoznal. Jeho hudobný svet má vlastné cesty. Tie melódie a postupy sú pre mňa nové. A ja mám objavovanie v hudbe rád“ říká.

4.1.2021 19:01:01 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - CD boxy

Piotr Anderszewski opět bachovské album

Přebal alba

Vynikající polský klavírista a skladatel Piotr Anderszewski je dobře známý i českému publiku, které mělo opako ...celý článekČasopis 03 - sekce

DIVADLO

Příběhy slavných... Boris Rösner

Boris Rösner

Poselství přes rampu
Vzpomínka na jednoho z nejvýraznějších herců své generace, který se narodil před 70 le celý článek

další články...

HUDBA

David Gilmour a INXS živě

David Gilmour v Pompejích

David Gilmour v Pompejích
Fenomenální kytarista a zpěvák se po čtyřiačtyřiceti letech vrací na místo, kde k celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Reinhold Messner - Pád nebes

Přebal knihy

Žádná hora na světě nemá tak nezaměnitelný obrys jako Matterhorn. Ze všech stran působí nepřístupně. Nikdo nev celý článek

další články...