zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 25. týden

Zkouška orchestru: Orchestr plný osobností

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zkouška orchestru: Orchestr plný osobností
V edukativním koncertu pro malé i velké posluchače a diváky účinkují: M. Eben, J. Rožeň, V. Borovka, J. Vobořil ml. a Česká filharmonie (Premiéra). Další pokračování cyklu Zkouška orchestru se tentokrát soustředilo na samotný orchestr, který je plný zajímavých muzikantských osobností. Do čela se postavil mladý dirigent Jiří Rožeň, kterého si do minulého dílu pozval ještě sám šéfdirigent Bělohlávek. A hned v úvodu se Marek Eben zamýšlel, čím pozdravit Jiřího Bělohlávka do muzikantského nebe. Volba moudře padla na hudbu, kterou se svým šéfdirigentem orchestr nikdy nehrál – na Bachův koncert pro cembalo v úpravě pro sólový hoboj a orchestr, v interpretaci skvělého hobojisty České filharmonie V. Borovky. Následovala zajímavá a pestrá diskuze o tzv. autentické interpretaci, ale i o dechové náročnosti předvedené skladby, kdy si publikum mohlo vyzkoušet spolu se sólistou vydržet řadu taktů na jedno nadechnutí. Česká filharmonie je opravdu orchestrem plným osobností. Ty je ale potřeba vyhledávat a vychovávat. Proto Česká filharmonie inspirovala vznik soutěže pro mladé hudebníky, kde velmi dobře uspěl dvanáctiletý hornista Jan Vobořil. Svým hudebním výkonem ve Zkoušce orchestru prokázal, že právě on může být jednou z budoucích muzikantských osobností České filharmonie.
Vysílání: 15.6., 20.00 hod., ČT art

Toulky s Ladislavem Smoljakem
Za osudy hudebního skladatele Antonína Dvořáka (2008). Scénář V. Mertlík. Kamera B. Slavík. Režie A. Vomáčka. Dnešní putování Ladislava Smoljaka po stopách českých kulturních a uměleckých velikánů nás zavede do Nelahozevsi, Zlonic a Vysoké u Příbrami, kde se utvářely osudy světově proslulého českého skladatele Antonína Dvořáka. V našem vyprávění zavítáme ale i do Prahy, kde mistr bydlel po rodinné tragédii v Žitné ulici. Osud ho však zavál i do Vídně, Londýna a později i do Ameriky, kde řídil v New Yorku hudební konzervatoř a kde napsal svá nejslavnější díla. Ale do Čech se vždy rád vracel, měl zde domov a jeho tvorba své pevné kořeny.
Vysílání: 15.6., 02.40 hod., ČT art
Opakování: 16.6., ČT art

CNSO Studio Live – Zlatá šedesátá
Český národní symfonický orchestr, The Loop Jazz Orchestra a osobnosti českého hudebního divadla připomenou známé písně z filmů a muzikálů 60. let 20. století. Režie P. Ulrich (Premiéra). Koncert Zlatá šedesátá rozezněl Smetanovu síň Obecního domu v Praze 13. listopadu 2019. Na koncertě zazněly písně z filmů Kdyby tisíc klarinetů, Starci na chmelu, Balada pro banditu, Limonádový Joe, Šíleně smutná princezna, Zločin v šantánu a z divadla Semafor, které zazpívali osobnosti českého hudebního divadla včetně držitelů ceny Thálie. Před Český národní symfonický orchestr a The Loop Jazz Orchestra s dirigentem Vítem Pospíšilem se tak postavili Hana Holišová, Petra Vojtková, Lucie Šoralová, Marie Křížová, Ondřej Izdný, Roman Tomeš, Václav Noid Bárta, Šimon Fikar a 4 Tenoři: Marian Vojtko, Pavel Vítek, Michal Bragagnolo, Jan Kříž a hvězdný host Josef Zíma.
Vysílání: 16.6., 20.55 hod., ČT art

CNSO Studio Live – Branford Marsalis
Setkání s americkým saxofonistou v rámci jeho koncertu na Prague Proms 2015 v Obecním domě v Praze. Český národní symfonický orchestr diriguje Vince Mendoza. Režie J. Mudra. Po návštěvě Wyntona Marsalise na Prague Proms jsme měli možnost slyšet v roce 2015 i jeho bratra Branforda Marsalise. Ten je znám především spoluprací s legendárním Stingem, ale též snad se všemi hvězdami jazzu. V Praze se představil tentokrát jako klasický hráč, na vlastní přání uvedl saxofonové koncerty Alexandra Glazunova a Johna Williamse (Eskapády). Dirigentem byl Vince Mendoza a jejich partnery na pódiu Český národní symfonický orchestr a Jan Hasenöhrl, který zahrál ve Smetanově síni Obecního domu v Praze Mendozovy New York Stories. S uměleckými názory hudebníků se seznámíte prostřednictvím reportážních vstupů.
Vysílání: 17.6., 23.55 hod., ČT art

Operní gala na MHF Leoše Janáčka
Hvězda současné operní scény Adam Plachetka a slovenská sopranistka Eva Hornyáková zpívají nejznámější české operní árie (2018). Účinkuje Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod vedením Roberta Jindry. Režie P. Všelichová. Koncertem pod širým nebem v atraktivním prostředí Hukvaldské obory vyvrcholil Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka věnovaný stému výročí československé státnosti. V Janáčkově rodišti se představil jeden z nejvýznamnějších pěvců současné operní scény Adam Plachetka a slovenská sopranistka Eva Hornyáková. V jejich podání zazní nejznámější árie oper Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Sólisty doprovází Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod vedením dirigenta Roberta Jindry, slovem provází hudební publicista Jiří Vejvoda.
Vysílání: 20.6., 20.00 hod., ČT art

G. Verdi: Rekviem
Pod taktovkou legendárního dirigenta Herberta von Karajana zpívají v unikátním záznamu z roku 1967: L. Price – soprán, F. Cossotto – alt, L. Pavarotti – tenor a N. Gjaurov – bas. Účinkují sbor a orchestr milánské Scaly. Režie Henri Georges Clouzot. Tématem mše za zemřelé, latinsky requiem, je modlitba za spásu duše zemřelého. Text zádušní mše nebyl zpočátku jednotný a v různých zemích Evropy se lišil. Sjednocení přinesl až Tridentský koncil, který zasedal v letech 1545 až 1563. Název rekviem pochází od prvních slov schváleného latinského textu: Requiem aeternam dona eis, Domine (Odpočinutí věčné dejž jim, Pane). Rekviem je rovněž název hudebních skladeb, které jsou při příležitosti smutečních obřadů prováděny. Vzhledem k dramatičnosti a všeobecné platnosti textu, bývají od konce 19. století rekviem skládána i čistě pro koncertní účely, aniž by se počítalo s jejich uvedením v chrámu. Operní skladatel Giuseppe Verdi zkomponoval svou liturgickou skladbu Messa da Requiem k uctění památky italského básníka a romanopisce Alessandra Manzoniho. Ve světové premiéře zazněla v milánském kostele San Marco 22. května 1874. My ji uvádíme v souvislosti s nadcházejícími Velikonočními svátky. Tento koncert, který se konal v roce 1967 pod taktovkou legendárního dirigenta Herberta von Karajana (1908–1989) výběrem obsazení předznamenal slavnou éru nových pěveckých hvězd 70. a 80. let 20. století, jimiž vedle tenoristy Luciana Pavarottiho (1935–2007) byli afroamerická sopranistka Leontyne Price, italská altistka Fiorenza Cossotto a bulharský basista Nikolaj Gjaurov (1929–2004), pozdější manžel nedávno zesnulé Mirelly Freni.
Vysílání: 20.6., 01.25 hod., ČT art

11.6.2020 09:06:13 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...