zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Lukáš Vondráček zahraje Chopina s FOK

Lukáš Vondráček

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Prvním abonentním programem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK v roce 2020 budou koncerty 15. a 16. ledna se světově uznávaným klavíristou Lukášem Vondráčkem, který zahraje ve Smetanově síni Obecního domu Chopinův Druhý klavírní koncert. Na koncertech dále zazní symfonická báseň V Tatrách Vítězslava Nováka a Koncert pro orchestr Witolda Lutosławského. Dirigovat bude polský rodák Antoni Wit.

Koncerty se konají beze změny i přes prosincové prohlášení Lukáše Vondráčka, ve kterém chtěl svou účast na nich zrušit a mj. takto podnítit debatu o obsahu a stylu domácí hudební kritiky. „Rozhodl jsem se, že hrát budu. Kvůli Chopinovi. Je to štěstí strávit pár hodin nebo minut na pódiu s takovým géniem; nikdy nevím, kdy to může být naposled… A kvůli těm pár lidem, kteří mě snad chápou a tu hudbu rádi poslouchají,“ řekl Lukáš Vondráček.
Po studiích na Akademii múzických umění v Katovicích a na Vídeňské konzervatoři získal Lukáš Vondráček diplom na New England Conservatory v Bostonu. V roce 2016 se stal vítězem mezinárodní klavírní Soutěže královny Alžběty. K jeho důležitým oceněním patří rovněž první ceny na prestižních mezinárodních soutěžích v kalifornském Hilton Head, v San Marinu a v jihoafrické Pretorii, stejně jako cena poroty na International Van Cliburn Piano Competition v Texasu. Po nedávných debutech s Pittsburghským symfonickým orchestrem, Tokijským metropolitním symfonickým orchestrem, frankfurtským Sinfonieorchester a Královským skotským národním orchestrem má Lukáš Vondráček před sebou sezónu plnou vrcholů, jako jsou např. koncerty s Londýnským symfonickým orchestrem, symfonickými orchestry v Utahu, Coloradu nebo v Severní Karolíně.

Antoni Wit studoval skladbu u Krzysztofa Pendereckého. Více než deset let působil jako hudební ředitel Varšavské filharmonie. Spolupracoval se slavnými orchestry včetně Berlínské filharmonie, Staatskapelle Dresden, Zurich Tonhalle Orchestra nebo BBC Symphony Orchestra v Londýně. Vyučuje na Chopinově akademii ve Varšavě.
Slovo dramaturga Martina Rudovského: ,,Rok 2020 není jen rokem Beethovenovým, ale rovněž si připomínáme 150 let od narození skladatele, klavíristy a horolezce Vítězslava Nováka. Právě z velké lásky k horám vyrostla vášnivá programní báseň V Tatrách. K Tatrám obdivně vzhlíží i dirigent Antoni Wit, rodák z Krakova, který vedle všech předních polských orchestrů spolupracoval rovněž s Berlínskou filharmonií. Všude tam, jakožto student Nadii Boulanger a Krzysztofa Pendereckého, horoval za moderní hudbu, zejména tu polskou, mezi jejíž klenoty náleží koncert pro orchestr Witolda Lutosławského. Maestro Wit se na svých hudebních cestách setkal i s českým virtuózem Lukášem Vondráčkem. Společně s orchestrem FOK se vydají do hluboké duše Fryderyka Chopina.“

Koncert se koná za podpory Polského institutu Praha. Záštitu nad koncertem převzala J. E. Barbara Ćwioro, velvyslankyně Polské republiky v České republice.
Vstupenky zakoupíte na www.fok.cz.

13.1.2020 16:01:55 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Koncerty

Musica Florea objevuje raného Janáčka

Dirigent Marek Štryncl (Foto: Radek Matoušek)

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Pokud si myslíte, že vůbec nic, soubor Musica Florea vás vyvede z omyl ...celý článek


Trumpetisté provedou dvojkoncert Fazıla Saye

Sergei Nakariakov

Turecký klavírista a skladatel Fazıl Say napsal pro duo nejlepších světových trumpetistů Sergeie Nakariak ...celý článek



Časopis 12 - sekce

DIVADLO

Autorka - označuje a provokuje

P. Oubram, E. Brumovská a P. Honzík (Autorka)

Jihočeské divadlo České Budějovice uvedlo v rámci přehlídky Jižní spojka další titul. Tentokrát na scéně NoD o celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Czech Press Photo 2023

Czech Press Photo 2023

V Nové budově Národního muzea se otevřela 29. přehlídka fotografií Czech Press Photo 2023. V rámci výstavy maj celý článek

další články...