zvláštní poděkování
Volný.cz

NdB zahajuje sezonu zpět na piazzettě

Piazzetta Janáčkova divadla

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Národní divadlo Brno zahájí novou sezonu 2019/2020 6. září 2019 od 18:00 hod Open air koncertem poprvé po rekonstrukci Janáčkova divadla zpět na piazzettě. Pod taktovkou šéfdirigenta Marko Ivanoviće, se sólisty Janou Šrejma Kačírkovou, Pavlou Vykopalovou, Václavou Krejčí Houskovou, Romanem Hozou, Jiřím Sulženkem, Ondřejem Koplíkem a dalšími a spolu se sborem a orchestrem Janáčkovy opery NdB nahlédnete do nadcházející sezony a titulů, které vás v ní čekají.
Uplynulý rok znamenal pro soubor Janáčkovy opery NdB návrat domů, do opraveného divadla, jehož křtem a první zkouškou se stal náročný a krásný 6. ročník festivalu Janáček Brno. Po tři týdny zněly všechny divadelní budovy a další místa Brna Janáčkovou hudbou v provedení vynikajících umělců.

Do Janáčkova divadla se také vrátily velké inscenace, s nimiž operní soubor slavil úspěchy a sklízel ceny, ať to byl Modrovousův hrad/Očekávání, Láska na dálku či Epos o Gilgamešovi/ Dido a Aeneas. Před nimi je nyní nová sezona, ve které pro vás připravili pět velkých operních titulů.
Režijní duo Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský neboli SKUTR patří k tvůrcům, kteří si získali renomé svými imaginativními inscenacemi. Brněnskému publiku se představili poetickou činoherní podobou Lišky Bystroušky a teď je přivítají i v opeře. Budou to oni, kdo zahájí sezonu 2018/2019 inscenací slavné opery o věčném hledání ženského ideálu, Hoffmannovými povídkami Jacquese Offenbacha.
Další premiéry sezony patří dílům 20. a 21. století. Po třiceti pěti letech se vrátí na jeviště Janáčkova divadla Růžový kavalír, dílo Richarda Strausse, skladatele, který formoval podobu opery na počátku 20. století. Po úspěšných Pravidlech slušného chování v moderní společnosti Michala Nejtka uvedou další operu vytvořenou na objednávku přímo pro jejich soubor – Monument, dílo inspirované osudem sochaře O. Švece. Autorem hudby je Marko Ivanović, libreto napsal David Radok, který se zároveň ujme i režie.
Dílo Bohuslava Martinů je v Brně doma. Zazněla tu řada světových premiér jeho oper i baletů a v současné době je soubor jediným v ČR, který má na repertoáru hned tři Martinů jevištní díla. V sezoně 2019/2020, kdy slaví 60 let od jeho úmrtí a 130 let od jeho narození, se k nim připojí další – opera Řecké pašije, hluboké humanistické poselství skladatele, které zde zaznělo již ve své československé premiéře. Hudební nastudování této velké sborové opery bude první spoluprací vynikajícího českého dirigenta Tomáše Netopila se souborem opery NdB.
Závěr sezony patří dětem. Ferda Mravenec Ondřeje Sekory je stálicí dětské literatury a jeho operní podoba vytvořená brněnským skladatelem Evženem Zámečníkem je vtipným a zábavným úvodem do světa opery pro celou rodinu, obzvlášť když režisérem bude nejen vynikající divadelník, ale hlavně autor pohádek pro děti Arnošt Goldflam.

www.ndbrno.cz

2.9.2019 18:09:36 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Časopis 04 - sekce

DIVADLO

Václav Havel: O divadle

Václav Havel

Soubor textů Václava Havla věnovaných problematice divadla – novinové články, recenze, medailony, koment celý článek

další články...

HUDBA

Supraphon spustil podcast

Podcast Supraphonu (vizuál)

Vydavatelství Supraphon rozběhlo hned dvě podcastové řady. V té, která se jmenuje Supraphon podcast, se můžeme celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 4. týden

Dveře dokořán

Dveře dokořán
Jejich setkání umožnila krádež. Americko-britský film s Judem Lawem a Juliette Binocheovou v celý článek

další články...