zvláštní poděkování
Volný.cz

Festival tanečních filmů uvede vzpomínku na Pinu Bausch

Pina Bausch

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Festival tanečních filmů se od roku 2009 profiluje jako bienále s cílem prezentovat díla z oblasti taneční kinematografie, dokumenty o tanci, inovativní záznamy tanečních inscenací, a zejména díla žánru dance for camera. Letošní 6. ročník se koná 16. – 18. května 2019 v kině Světozor. Poprvé ve své historii se festival stává soutěží. O hlavní cenu se uchází na 350 přihlášených tanečních filmů z celého světa. Široká veřejnost i mezinárodní porota tak mohou během tří dnů vybrat ze soutěžních kolekcí svého filmového vítěze. O tom, kdo získá Hlavní cenu festivalu, se rozhodne na slavnostním zakončení 18. května v kině Světozor.

Letošní ročník festivalu bude významný také vzpomínkou na tanečnici a choreografku Pinu Bausch. V červenci 2019 uběhne deset let od její smrti. Festival připomene její dílo v komponovaném filmovém večeru, jehož součástí bude i scénický dialog s Daphnisem Kokkinosem, dlouholetým spolupracovníkem Piny Bausch. Moderátorem dialogu bude umělecký šéf souboru Farma v jeskyni – Viliam Dočolomanský. Diváci budou mít možnost shlédnout filmové zpracování legendární choreografie Café Müller, v níž Pina Bausch tančí v jedné z rolí. Café Müller, dílo, které k divákům stále promlouvá díky nadčasovosti svého tématu: „Café Müller je místo samotného života. Místo, které je ve své prázdnotě plné smutku, tápání, strachu, touhy po pochopení, ale zároveň i naděje v lásku. Pina Bausch dokázala rozumět lidské duši. Té její části, která je společná pro každého z nás bez ohledu na charakter nebo dobu, ve které žijeme.“ (zdroj: Taneční zóna)
Také doprovodný program festivalu připomene odkaz této významné osobnosti světové choreografie uměleckou videoinstalací s názvem Pina Bausch Foundation: Ensembles, která bude k vidění v Centru současného umění DOX od 9. – 20. 5. 2019. Partnerem instalace je Goethe Institut a nadace Pina Bausch Foundation.

Sekce dokumentů se v tomto ročníku zaměří na zákulisí nejslavnějšího baletního tělesa světa – balet Pařížské opery. S kamerou diváci proniknou do legendárních tanečních sálů, dílen, kanceláří a šaten. Budou moci sdílet elektrizující atmosféru při tvorbě choreografie a být při tom, když se dostaví pochybnosti a tvůrčí krize. Je to cesta za velkým tajemstvím.
Dokument T. M. Rivese Play Serious je sondou do přípravy fascinující choreografie Play, kterou na repertoár první baletní scény světa přinesl choreografický inovátor Alexander Ekman. Hledání silného, neotřelého, vizuálně zcela futuristického tvaru provází prohledávání hlubin lidského chování a kreativity. Po premiéře dokumentu je tu jedinečná příležitost vychutnat si inscenaci Play v celé své kráse na plátně kina Světozor pro veřejnost zdarma. V jednom večeru poznáte choreografa, který z orchestřiště opery vytvořil jezero z milionů zelených míčků.
Další z dokumentů, který se zaměří na zákulisí baletu Pařížské opery, sleduje hektickou sezónu nového šéfa baletu Pařížské opery Benjamina Millepieda, choreografa známého filmu Černá labuť a manžela hollywoodské hvězdy Natalie Portman. Film Reset je vzrušující zprávou o situaci umělce v roli vrcholného manažera a o vzniku inscenace v kolosu tradiční umělecké instituce.

Festival uvede také dva kurátorované tematicky zaměřené bloky filmů. Blok On the Road bude zasvěcen cestám, objevům a neznámým světům. Spojení cestování a tance dalo vzniknout několika neotřelým filmovým zážitkům. Filmovým blokem Urban Dance zaměřeným na tanec ve veřejném prostoru provede diváky Wahe Akopjan, respektovaný tanečník a choreograf streetových technik. Wahe Akopjan také živě vystoupí se svou taneční skupinou.
Festival vyvrcholí vyhlášením vítězů soutěže o Hlavní cenu Festivalu tanečních filmů a o Cenu diváků. Součástí vyhlášení je blok s názvem Tanec a reklama. Tanec, kreativita, marketing - speciální blok zaměřený na taneční reklamy, které jste ještě nikdy neměli možnost vidět společně na jednom plátně. Znáte lepší způsob, jak završit 6. ročník festivalu?
V mezinárodní porotě zasedne: Ján Ševčík – tanečník, choreograf, vedoucí tanečního souboru Slovenského ľudového umeleckého kolektívu, autor několika úspěšných tanečních filmů, Tereza Willoughby – novinářka, Jana Návratová – publicistka, editorka, kulturní manažerka, kurátorka v oblasti tance a pohybového divadla a umělecká ředitelka Festivalu tanečních filmů.

15.5.2019 15:05:25 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 23 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hudební rozhledy

Články v rubrice - Festivaly

TANEC PRAHA tančí dál!

Zápas s jazykem (Foto: Kristýna Sigmundová)

32. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla proběhne 4. – 29. 6. 2020 v Pra ...celý článek


Festival Za poklady Broumovska online i živě

Klavírista Matyáš Novák

Festival Za poklady Broumovska, který oživuje každé léto kostely broumovské skupiny, letos oslaví jubilejní 15 ...celý článek


Festival NODO odložen na konec prázdnin

Festival NODO

Ostravské centrum nové hudby odkládá konání festivalu NODO/New Opera Days Ostrava na poslední víkend v srpnu. ...celý článek


Firkušného festival vyvrcholí recitálem Daniela Barenboima

Daniel Barenboim

Osmý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného nabídne mezi 1. listopadem a 12. prosincem 2020 pětici výr ...celý článekČasopis 23 - sekce

DIVADLO

Audience u královny znovu otevře hlediště VČD

Petra Janečková (Audience u královny)

Po nedávných plenérových představeních pohádky Kráska a zvíře na Kunětické hoře se v pátek 5. června po nucené celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Anna Kareninová podle románu L. N. Tolstého

S. Marceauová (Anna Kareninová)

Anna Kareninová
Obětovala pro něho všechno a láska ji pohltila jako bezedná propast. Americké drama podle r celý článek

další články...