zvláštní poděkování
Volný.cz

Balet ND v sezoně 2019/2020

Ondřej Vinklát a Morgane Lanoue (Čarodějův učeň)

autor: Anna Rasmussen   

zvětšit obrázek

Balet Národního divadla připravuje v sezoně 2019/2020 čtyři významné premiéry pod vedením uměleckého šéfa Filipa Barankiewicze v duchu sloganu STÁLE V POHYBU. První premiérou sezony 2019/2020 bude avantgardní dílo Jiřího Kyliána GODS AND DOGS. V září 2019 se tanečníci Baletu Národního divadla vypraví do jihokorejského Soulu, aby tuto choreografii poprvé zatančili v Arts Center v rámci komponovaného představení s Korejským národním baletem. V listopadu naopak přivítáme Korejský národní balet pod vedením umělecké šéfky Sue Jin Kang v Praze, aby zde zatančili Kyliánovu choreografii Forgotten Land, která nahradí Žalmovou symfonii v rámci komponovaného představení KYLIÁN - Mosty času.

Tato kulturní výměna oslavuje dílo mistra Kyliána celovečerním programem věnovaným jeho tvorbě. Českým divákům tak nabízíme fascinující vystoupení Korejského národního baletu, a věříme, že budou tímto zážitkem obohaceni.
Od listopadu 2019 se v Národním divadle bude uvádět inscenace KYLIÁN – Mosty času ve změněné podobě – s choreografiemi Gods and Dogs, Bella Figura, Petite Mort a Šest tanců.
Druhou premiérou bude balet LEONCE A LENA, který se uskuteční ve Stavovském divadle 30. 11. 2019. Choreografii Christiana Spucka, uměleckého šéfa Zürich Ballett, podle stejnojmenné politické satiry z roku 1838 Georga Büchnera (autora slavného dramatu Vojcek) poprvé uvedl soubor Aalto Ballett Essen v roce 2008. Baletní komedie vypráví příběh melancholického, stále zasněného Leonce, prince z království Poppo a krásné Leny, princezny z Pipi, kteří byli svými rodiči od narození zaslíbeni v manželství. Oba dva se proti rozhodnutí svých královských otců vzbouří. V předvečer svatby nezávisle na sobě uprchnou do Itálie, kde se nepoznáni v opuštěném hostinci do sebe zamilují. Po návratu do království Poppo je sice odhalena jejich identita, ale Leonce a Lena již neberou svůj sňatek jako zvůli rodičů, ale jako zásah vyšší prozřetelnosti nakonec přijímají své předurčené místo jako král a královna. Inscenace byla uvedena na prestižních světových scénách, jako je Grands Ballets Canadiens v Montréalu, Stuttgarter Ballett nebo Zürich Ballett.
20. 2. 2020 se v Národním divadle uskuteční obnovená premiéra celovečerního baletu ONĚGIN mistra Johna Cranka v naprosto jedinečné umělecké formě. Proslulý román A. S. Puškina poskytuje tanečníkům nekonečné možnosti interpretace tohoto známého příběhu, který už po staletí dojímá diváky po celém světě. Kromě překrásných roztoužených scén pas de deux Oněgina a mladé Taťány obsahuje představení působivé sborové taneční scény. Inscenace byla uvedena na prestižních světových scénách, jako je Royal Ballet v Londýně, Paris Opera, Dutch National Ballet, Teatro alla Scala v Miláně, Boston Ballet, Staatsballett v Berlíne, Velké divadlo v Moskvě, American Ballet Theatre v New Yorku a dalších.

Už více než 130 let je pražská Státní opera symbolem umělecké inovace. Tato jedinečná scéna nabízí fantastický prostor pro Balet Národního divadla, který zde bude působit od ledna 2020. Znovuotevření Státní opery nepochybně pozitivně ovlivní a nadchne tanečníky, kteří na tomto jevišti 21. května 2020 ikonický balet SPÍCÍ KRASAVICE legendární choreografky Marcie Haydée.
Třetí premiéra sezony tak bude poctou této významné primabaleríně i začátkem „nové éry“ Státní opery. Balet na motivy známé pohádky Charlese Perraulta zahrnuje vše, co lze očekávat od velkého klasického titulu: dramatický příběh se šťastným koncem, velkolepé taneční party Mariuse Petipy, bravurní výkony sólistů, výpravnou scénu i kostýmy. Příležitost uvést toto dílo měly i další prestižní divadelní scény, jako je Royal Swedish Ballet, Ballet van Vlaanderen, West Australian Ballet nebo Korean National Ballet.
Čtvrtá premiéra s názvem BON APPÉTIT! je společným projektem Laterny magiky a Baletu Národního divadla. Nové autorské taneční divadlo choreografa Jana Kodeta ve spolupráci s režisérským tandemem SKUTR a hudebním skladatelem Ivanem Acherem vznikne s umělci Laterny magiky a tanečníky Baletu Národního divadla. Světová premiéra se uskuteční 2. 4. 2020 na Nové scéně.
Další inscenací, která se v nové sezoně vrátí do Národního divadla v obnovené premiéře, je ČARODĚJŮV UČEŇ v choreografii Jana Kodeta, na hudbu Zbyňka Matějů a v režii dua SKUTR. Těžištěm legendy o krutém čaroději a jeho učních je poselství zdůrazňující význam přátelství, lásky a smrti. Příběh zobrazuje nebezpečí střetů se záhadnými silami, které dokážou poblouznit i fascinovat. Krabat dojde k poznání, že jen láska může přemoci i ta nejtemnější kouzla.
Rozmanitý repertoár Baletu Národního divadla svědčí o smyslu pro ryzí umění a odráží radost z pohybu: Labutí jezero, Timeless, Louskáček - Vánoční příběh, Marná opatrnost, Valmont, Slovanský temperament, Kafka: Proces, Sólo pro nás dva.

www.narodni-divadlo.cz.

18.3.2019 17:03:08 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Operalia Plácida Dominga poprvé v Praze

Operalia Plácida Dominga

Mezinárodní operní soutěž Operalia, založená v roce 1993 Plácidem Domingem, se poprvé v historii koná v České ...celý článekČasopis 29 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 30. týden

Elvis Presley: Léto 1956

Karel je Gott (3/3)
Letos v červenci jeden z našich nejlepších zpěváků oslavil 80. narozeniny. Bilanční tří celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

České filmy 30. týden

M. Myšička (Ztraceni v Mnichově)

Hodina klavíru
Letošní jubilant Bolek Polívka a Pavel Liška v hlavních rolích televizního filmu o velké lid celý článek

další články...