zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Martin Chodúr: Hallelujah - neotřelá dramaturgie a interpretace

Přebal alba Martin Chodúr - Hallelujah

autor: Patrik Ratajský  

zvětšit obrázek

„Jdou zástupy věrných s jásotem a chválou, my též do Betléma pospíchejme, vítejme Pána…“ Adventní čas nastává a spolu s ním se hlásí o slovo vánoční písně a koledy. Martin Chodúr, talentovaný skladatel, textař a všestranný interpret představil album plné pohody, neotřelých aranží a hlavně osobitou interpretaci s velkou dávkou velkého formátu. K projektu Hallelujah si ke spolupráci přizval Janáčkovu filharmonii Ostrava s dirigentem Markem Prášilem. Hudebním světem koluje nespočetné množství vánočních alb, samotné Vánoce jsou z jedné strany nabité obchodním boomem, na druhou stranu obrovskou energií z očekávání narození Ježíše.

Má Chodúr s albem Hallelujah (supraphonline) dosáhnout hudebního Olympu? Nakolik je obtížné sestavit dramaturgii alba tak, aby skladby oslovily, ale přitom nebyly blyštivým kaménkem do mozaiky otřelých kýčů? Album má v tomto směru několik silných zdrojů, které dokáží celý projekt na již zmíněný Olymp vynést.
Předně je to velmi nápaditá a neotřelá dramaturgie. Na albu najdete stálice Vánoc jako je skladba Nesem vám noviny, nebo lidová Pásli ovce Valaši, ty vanou z českých a moravských, ba přímo beskydských kopců. K těmto „jednoduchým“ se řadí česká verze Adeste fideles pastores (Jdou zástupy věrných), chybět nemůže silná a očekávaná titulní skladba Hallelujah Leonarda Cohena. Interpret si otextoval další skladbu Koleda z Coventry, i když na albu působí spíš jako jistý druh experimentu. Textově je velmi silná, po hudební stránce skutečně výlet na britský ostrov do melancholického počasí.
Posluchač se může těšit na velmi nápaditá aranžmá, která evokují hollywoodské kasovní trháky širokoúhlých filmů. Hudební stránka je skutečně směsí stylů, mistrně provázaných citlivým vedením orchestru dirigentem. Interpretační možnosti Martina Chodúra jsou skutečně obdivuhodné. Skladba Pán jde k nám v mistrném textu Zdeňka Borovce je dominantní chrámovou skladbou. Z poklidného tanečního rytmu obohaceného různými klávesovými finesami se Chodúrův hlas vyšplhá do výšin osmitisícovek. Vše doplňuje výrazná trubka Jiřího Katače. „Pán jde k nám, a má lidskou tvář…“ to je doslova trikový falset hodný obdivu. Vedle majstrštychů se můžeme těšit na skotačivě dětskou a hravou interpretaci písně Vánoční čas, opět s textem Chodúra. Po této skladbě už jen dychtivě běžet ke stromečku rozbalovat dárky. Symfonická hudba zní v celé šíři orchestru. „Nám ať z nebe sněží štěstí…“, nezbývá než si přát spolu s celým tvůrčím týmem. Nesem vám noviny v laskavé interpretaci, ovinuté do flétnového plédu, opět s širokým orchestrem. A jak si stojí Chodúr po stránce skladatelské? Skladba Síla mít rád, se řadí mezi taneční písně, nosnou melodii obstarává klavír a bicí. Strážní andělé vedle Prozradil Ti Bůh opět textoval Chodúr.

Závěrečné zvonění a cinkání dává předzvěst něčeho výjimečného. Album se blíží k happy endu. Cohenovo Hallelujah nabízí Chodúr v tajemné něžné interpretaci. Zvolené tempo může vzbudit dojem váhání, přesto skladba citlivě graduje. Právě v tomto přístupu spočívá náročnost zvolené interpretace, interpret lacině nesklouzl k zažitému pozlátku a drží se pravdivosti své vlastní výpovědi.
CD vánočních písní a koled Hallelujah, které může působit podbízivě a možná s přílišnou dávkou světla, lásky a pohody, ale ono světlo je symbolem síly. „Je půlnoc, všude mír a klid, jen z dálky slyším zvony znít…“, zní ve skladbě Vánoční zvony, ale daný klid prostupuje a nostalgicky osvěžuje ve skladbách s chytrou aranží mladé generace všechny „lidi dobré vůle“.

3.12.2018 14:12:16 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 16 - sekce

HUDBA

Elizabeth Kopecká nový videoklip

Elizabeth Kopecká

Přesvědčivý projev, mimořádně zajímavá barva hlasu a podmanivé charisma Elizabeth Kopecké učarovaly tisícům te celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 celý článek

další články...