zvláštní poděkování
Quantcom.cz

TANEC PRAHA 2018 vyvrcholil dlouhými ovacemi!

Sunny (Emanuel Gat)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Ve Foru Karlín proběhl za účasti ministra kultury a velvyslance Francie Gala Closing letošního ročníku festivalu TANEC PRAHA – živý koncert Awira Leona roztančený izraelským choreografem Emanuelem Gatem pod názvem SUNNY. Tato multižánrová jevištní podívaná tak zakončila 30. jubilejní ročník festivalu TANEC PRAHA 2018, který trval od 1. do 25. června 2018 a proběhl v rekordních 21 městech a obcích České republiky včetně Prahy.

Letošní ročník festivalu TANEC PRAHA s mottem Tancem proti předsudkům a podtitulem Na věku nikdy nezáleželo méně představil od 1. do 25. 6. divákům pestrou nabídku děl z Evropy, Asie, Afriky i Latinské Ameriky. Publikum obdivovalo taneční tvorbu z celkem 14 zemí, konkrétně to byly: Belgie, Burkina Faso, Česká republika, Čína, Francie, Izrael, Jižní Korea, Kanada, Maďarsko, Mexiko, Nizozemí, Senegal, Slovenská republika, Spojené státy americké. Festival letos celkově nabídl stovku akcí v Praze a regionech.
V rámci hlavního programu v Praze měli diváci šanci zhlédnout 16 představení, konkrétně v prostorách Fora Karlín, divadla PONEC či DOX +. Kulisami festivalu nebyly však jen divadelní sály, dalších 6 představení se konalo přímo pod širým nebem – u Národního památníku Vítkov, U Armádního muzea Žižkov či v prostorách Kasárna Karlín nebo Žižkovského tunelu.

Doprovodný program nabídl letos v Praze celkem 14 akcí – 6 workshopů, 3 moderované debaty, 2 prezentace, 1 film a 2 výstavy včetně Celebrating Kylián!. Do tance se tak mohli opět zapojit i diváci, ať už díky workshopům, zaměřeným nejen na tanec, ale i kulinářské umění či fotografii, nebo debatám. Festival nezapomněl ani na nejmladší diváky, kterým byla určena sekce TANEC PRAHA DĚTEM. V této linii se kromě obvyklých divadelních představení konaly 2 specifické akce (prezentace a workshop). Nechyběly ani Opening a Closing party.
V dalších 20 městech a obcích se celkem odehrálo přes 60 akcí. Festival měl letos zastávky v Brně, Broumově, Českých Budějovicích, Čkyni, Hradci Králové, Chocni, Jihlavě, Karlových Varech, Kladrubech, Liberci, Malovicích, Nečtinech, Olomouci, Ostravě, Pardubicích, Písku, Plzni, Sušici, Táboře a Ústí nad Labem. Mimo Prahu viděli diváci 54 představení a měli možnost zapojit se do 6 workshopů, 2 diskusí či zhlédnout 2 projekce, to vše za účasti umělců nejen českých, ale i z dalších zemí světa včetně Afriky či Mexika.
Návštěvnost letošního festivalu potvrdila rostoucí zájem veřejnosti o současný tanec s přesahy do jiných žánrů soudobého umění. Celkově festivalový program přilákal přes 9.000 návštěvníků, z toho více než 5.200 v Praze a přes 3800 v dalších 20 městech a obcích ČR.
Festival letos významně podpořil vznik nových projektů českých umělců v mezinárodní spolupráci a stal se koproducentem čtyř děl, z nichž tři byla uvedena jak v Praze tak v regionech.

„Atmosféra letošního festivalu byla mimořádná, ovacemi ve stoje ocenili diváci umělce nejen při Openingu v PONCI, ale i v dalších divadlech, užívali si mimořádnou kvalitu i pestrost, která naznačila, kam se chceme vydat po 30 letech festivalu TANEC PRAHA. Objela jsem několik kontinentů, abychom dokázali navázat na letošní zájem o Afričany, Mexičany i umělce z Asie stejně úžasnými zážitky v příštím roce. Už nyní máme část programu připravenu, promýšlíme koprodukce českých umělců se zahraničními a těšíme se i na celou 18. sezonu v PONCI, kam můžete chodit na skvělý tanec po celý rok,“ dodává Yvona Kreuzmannová, ředitelka.
30. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2018 se konal pod záštitou ministra kultury ČR Ilji Šmída, primátorky Hlavního města Prahy Adriany Krnáčové a J. E. velvyslance Francie v České republice pana Rolanda Galharagueho.

www.tanecpraha.org

2.7.2018 19:07:41 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cherry Man (Národní divadlo)

Články v rubrice - Festivaly

Českolipský komorní cyklus završí Zuzana Lapčíková

Zuzana Lapčíková

Šestý ročník Českolipského komorního cyklu se uzavře v úterý 12. prosince adventním koncertem, který se od 19 ...celý článekČasopis 49 - sekce

HUDBA

Helena Vondráčková pogratulovala Václavu Neckářovi

Helena Vondráčková v charitativním pořadu Noc nadějí

Zpěvačka Helena Vondráčková odmítá informace některých médií, že se po předávání Českého slavíka vyhýbala v zá celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Betlémské světlo Jana Svěráka

Betlémské světlo

Betlémské světlo
Úspěšný spisovatel Karel Šejnoha se při psaní rád nechává inspirovat osudy jiných. Co ale celý článek

další články...