zvláštní poděkování
Volný.cz

Don G opět na prknech Jihočeského divadla

Peter Malý, Jiří Brückler, Jáchym Kučera (Don G)

autor: Michal Siroň   

zvětšit obrázek

Premiérou hudební komedie Don G, která je variací na donchuánské téma, ukončí Jihočeské divadlo premiérovou řadu divadelní sezóny 2017/18. V režii Magdaleny Švecové a v hudebním nastudování Martina Peschíka představí sólisté a orchestr opery Jihočeského divadla netradiční divadelní formu, která je kombinací hudebního a činoherního žánru. Premiéra 4. května 2018 od 19.00 hodin.

S donem Juanem se na hudební scéně setkáme ve druhé polovině 18. století výlučně ve formě opery buffa, jejíž tradice a formální schéma určují charakter vztahující se spíše k velké tragédii. Právě splynutí rysů tragédie a frašky znatelně podnítilo fantazii jak libretistů a skladatelů, tak i publika. Z doby po roce 1770 je známa celá řada oper o donu Giovannim, které se těšily mimořádné oblibě nejen v Itálii. Jen v roce 1787, kdy vznikl Mozartův Don Giovanni, jsou doložena tři další zhudebnění tohoto námětu, z nichž nejzajímavější a zdaleka nejúspěšnější složil právě Giuseppe Gazzaniga.
Na prknech Jihočeského divadla se mohli diváci setkat s milostnými dobrodružstvími známého svůdníka již osmkrát, poprvé v roce 1963 v operní inscenaci W. A. Mozarta. Následovala další čtyři operní, jedno baletní (1986 / Ch. W. Gluck)) a dvě činoherní 1972 a 2017 / J. B. Moliére) zpracování.
Spoluautory scénáře věnovaného tématu vzájemného dobývání a svádění mužů a žen jsou Magdalena Švecová, Tomáš Studený, Jan Šotkovský a Michal Stránský. V textu volně pracovali s řadou odkazů a drobných výpůjček od autorů napříč třemi staletími, což je však u tak věčného (a vděčného) tématu pochopitelné.

Jak uvádí jeden z autorů scénáře a zároveň autor činoherních dialogů Jan Šotkovský, je text inscenace Don G do značné míry cento, tedy text složený z jiných, již existujících textů. Platí to i pro činoherní dialogy Juana 1 a Donny D, které jsou dílem Jana Šotkovského. Ve zmíněných dialozích je rozpuštěno více zdrojů, z nichž je třeba výslovně jmenovat tři - prvním je Brechtova adaptace Molièrova Dona Juana (převzaty Elvířiny stížnosti na Juana, které jsou zde ovšem vloženy do úst Juanovi, který je cituje a paroduje zároveň), druhým je útlá novela Petera Handkeho Don Juan (ve vlastním podání) (převzat motiv a výrazy Juanovy zhrzenosti nad těhotenstvím jeho milenky). Úryvky z obou děl jsou ovšem upraveny a parafrázovány natolik, aby odpovídaly celkovému stylu těchto dialogů. Třetím zdrojem, z něhož je na jevišti citováno doslova, je pak esej Alberta Camuse Donchuánství v překladu Dagmar Steinové.

Zkušená operní režisérka Magdalena Švecová svou inscenací Don G na prknech Jihočeského divadla debutuje. Hudebního nastudování této netradičně pojaté komedie se ujal dirigent opery Jihočeského divadla Martin Peschík. Autorkou scény a kostýmů je výtvarnice Zuzana Přidalová, která poprvé spolupracovala s Jihočeským divadlem již v roce 2005 při inscenaci Žebrácké opery, v současné době mohou diváci její tvorbu vidět také v inscenaci opery Trubadúr. Scénografie je vytvářena výraznými svatebními kostýmy a jednoduchým mobiliářem, který pracuje s kinetikou jevištní točny. Známý písničkář Jaromír Nohavica je autorem vtipných zpěvních textů u hudebních čísel pocházejících z Mozartovy opery Don Giovanni aneb Potrestaný prostopášník premiérované v Praze v říjnu 1987 a Michal Stránský přebásnil hudební čísla z Gazzanigovy opery Don Giovanni aneb Kamenný host, která byla uvedena o osm měsíců dříve v Benátkách. V činoherních rolích lamače ženských srdcí Juana a upjaté psychiatričky Donny D, která pochopitelně prodělá během večera největší vývoj, se představí Jáchym Kučera a Kamila Janovičová. Pěveckých rolí Juanů se ujali barytonista Jiří Brückler a tenorista Peter Malý, v ženských rolích Donny A a Donny E hostují sopranistka Kristýna Vylíčilová a mezzosopranistka Šárka Hrbáčková. Zuzana Benešová ztvární komediální úlohu Zerliny, pětici mužských rolí doplní Josef Průdek jako Komtur i starý Don G a František Brantalík jako jeho sluha Leporello.
Termíny + rezervace vstupenek na www.jihoceskedivadlo.cz.

3.5.2018 18:05:21 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 47 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Vánoční festival MDP

Články v rubrice - Zveme ...

Lenka Vagnerova & Company v Komedii

Než vše začalo…  (Lenka Vagnerová & Company)

Divadlo Komedie, jedno ze tří divadel Městských divadel pražských, je od října domovskou scénou pohybového div ...celý článek


Studenti HF JAMU složili pro festival JB dvě nové opery

Falstaff  (Hudební fakulta JAMU)

Dva studenti Hudební fakulty JAMU zkomponovali původní díla, jejichž premiéra se uskuteční nadcházející neděli ...celý článekČasopis 47 - sekce

HUDBA

Lucie - Evolucie

Přebal alba Evolucie

Legendární kapela Lucie vydává po šestnácti letech nové řadové album EVOLUCIE, které nahrála v nejslavnější pů celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Výtvarné tipy 48. týden

Skvostný nábytek ve Versailles

Potrava duše & těla (19/20)
Zátiší se sýry, mandlemi a preclíky. Francouzský cyklus ARTE. V nizozemském Haa celý článek

další články...