zvláštní poděkování
Volný.cz

Vánoční koncert FOK ozdobí třpyt harfy, flétny a sněhových vloček

Kateřina Englichová

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na Vánočním koncertě Pražských symfoniků, který se koná ve středu 20. a čtvrtek 21. prosince 2014 od 19:30 hod v Obecním domě, zazní Mozartův flétnový koncert a dvojkoncert pro harfu a flétnu, na kterou bude hrát první flétnista Berlínské filharmonie Mathieu Dufour. Nádherného a také náročného harfového sóla se zhostí Kateřina Englichová. Pod taktovkou šéfdirigenta FOK
Pietari Inkinena dále zazní dva romantické kusy, které přenesou posluchače do zasněžené zimní přírody – Sukova Pohádka zimního večera a Zima z baletu Roční období Alexandra Glazunova. Před čtvrtečním koncertem se od 18:15 hodin uskuteční setkání s umělci v Cukrárně Obecního domu.

Letošní Vánoce budou zasněžené, a to nejen podle předpovědí meteorologů. Sníh, mráz a led zhudebnil Alexandr Glazunov tak věrně, že v jeho Zimě z baletu je slyšet třpyt padajících vloček. Ty se ponesou celým večerem a jejich odlesky se budou ozývat v tónech harfy, zatímco flétna bude vyprávět příběhy zamrzlé krajiny a vzduchem se tiše ponese myšlenka na poezii Williama Shakespeara, kterou nám připomene Sukova pohádka.
Dvojkoncert pro harfu a flétnu napsal Mozart v Paříži pro francouzského aristokrata a jeho dceru, která hrála na harfu a učila se také skladbě právě od Mozarta. Oba dva museli být velmi zdatnými hráči, poznamenala Kateřina Englichová. „A to, troufám si tvrdit, zejména ta harfistka, protože dodnes ten koncert patří k prubířským kamenům všech harfistů a harfistek po celém světě,“ dodala. „Bohužel, Mozart za tento koncert nedostal zaplaceno, a nejspíš proto pak na harfu zanevřel, což je obrovská škoda.“
Slovo dramaturga Martina Rudovského: ,,Kromě lidských hlasů snad nemůže Vánocům lépe slušet jiná barva než stříbřitě jiskřivá flétny a harfy. Jako by zněla samotná betlémská hvězda. Při vánočních koncertech se proto setkají noblesní česká harfenistka Kateřina Englichová s prvním flétnistou Berlínských filharmoniků, šarmantním Pařížanem Mathieu Dufourem. Po Daishinu Kashimotovi a Janne Saksalovi jde o dalšího člena orchestru snů, který je hostem v sezónách FOK. To vše pod taktovkou šéfdirigenta Pietari Inkinena, který spolupráci inicioval. Bude znít Mozart, ale také zimní hudba pozdních romantiků – Josefa Suka a Alexandra Glazunova. Nikdo jiný než rodák z Petrohradu tak krásně nezhudebnil mráz, sníh a led!
Vstupenky zakoupíte na www.fok.cz.

18.12.2017 13:12:59 Redakce | rubrika - Koncerty