zvláštní poděkování
Volný.cz

Dekkadancers na jihu

Dekkadancers na jihu  (vizuál)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Jihočeské divadlo uvede již tento pátek 31. března 2017 od 19:00 hod druhou baletní premiéru této sezóny s názvem
Dekkadancers na jihu. Jak napovídá sám název večera, za jeho choreografiemi nestojí nikdo jiný, než na tanečním poli známé uskupení choreografů a tanečníků.
V premiéře Jihočeského divadla a vůbec poprvé v Českých Budějovicích uvidíme choreografie Ondřeje Vinkláta, Štěpána Pechara, Marka Svobodníka a Viktora Konvalinky - tanečníků a choreografů Národního divadla v Praze, kteří si říkají Dekkadancers.

„Dekkadancers je volné uskupení mladých a dravých choreografů a tanečníků. Mám radost, že se nám podařilo tento večer uskutečnit, protože choreografie, které diváci v rámci večera uvidí, jsou vskutku osobité a přinášejí nespoutanou radost z tance. Jsme prvním kamenným divadlem, které uvádí celý večer Dekkadancers s choreografiemi vytvořenými přímo pro náš soubor. Dáváme tak prostor především mladým tvůrcům a pouze již plně zavedeným a osvědčeným umělcům,“ vysvětluje umělecký šéf baletního souboru Jihočeského divadla Lukáš Slavický.
Projekty těchto mladých umělců mají divácky vstřícnou dramaturgii, snoubí se v nich vášeň s energií. V rámci večera Dekkadancers na jihu uvidí diváci tři balety - Přesně včas, Faunovo odpoledne a Elixír.
Choreografie Přesně včas dvojice Ondřej Vinklát a Štěpán Pechar na hudbu současného německého skladatele Maxe Richtera (Untitled figures) a klasika Franze Schuberta (2. věta smyčcového kvartetu č. 14 Smrt a dívka – andante con motto) propojí klasickou a elektronickou hudbu, aby „přesně včas“ pohybem zprostředkovala cítění času.
Melancholicky laděná choreografie je druhou společnou prací této dvojice a je inspirována neustálým koloběhem života a smrti, touhou znovu spatřit blízkého člověka, který tento svět již opustil, i nadějí, že smrt nemusí být stavem, kdy něco definitivně končí, nýbrž stavem, jenž je branou k dalšímu směřování. Toto tajemství se do jisté míry dotýká každého z nás, neboť jediné, čím si v životě můžeme být opravdu jisti, je fakt, že jednou zemřeme. Ovšem tou největší tíhou je strach. Strach z toho, že nevíme, kdy a jak... Láska k životu spolu se schopností prožít život naplno nám může dát víru, že nás po smrti – snad - čeká ještě něco daleko lepšího...

Proslulá Debussyho skladba nazvaná podle slavné básně S. Mallarmého Faunovo odpoledne v choreografii Marka Svobodníka s přidanou hudbou Radiohead postihuje stav změněného vědomí – snění, v němž se obrazy uchovávané v paměti a naše fantazie v onu chvíli mísí s událostmi prožívané vnější reality.
Po probuzení jsme schopni uvědomit si neskutečnost snu, ale i při samotném snění sen prožíváme jako skutečný. Zkrátka všichni lidé, i faunové, mají své sny, ale jen někteří se souží pro iluzi.

Balet Viktora Konvalinky Elixír je vtipnou „vizuální audioknihou psanou krví“ na libreto Štěpána Benyovszkého. Vítejte v ospalém baru na francouzském venkově, který nečekaně ožije, když hosté zjistí, že někde blízko lze najít klíč k elixíru věčného života. Čeká vás příběh plný akce, humoru a tance na pestrou hudební koláž, doprovázený slovem Jiřího Lábuse.
Komediální baletní příběh o obyčejném baru, ve kterém se střídají neobyčejné akční a snové výjevy. Místní botanik tady testuje nové odrůdy travin, známí gangsteři se sem vracejí jako domů, potloukají se tu nájemní zabijáci v přestrojení a k tomu všemu tu máme místní vzdělané jeptišky, které zdaleka nejsou tak cudné, jak by řehole vyžadovala, a kdoví, jestli do toho našeho starodávného příběhu nebyly nějak namočené od samého začátku. Najde se elixír nakonec? Kdo ho vypije, kdo dá komu do nosu, kdo bude žít navěky a kdo nebude žít vůbec? A kdo tu všem pořád pije krev?

www.jihoceskedivadlo.cz

27.3.2017 18:03:08 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Články v rubrice - Zveme ...

Brittenova opera Billy Budd o nevinnosti i potlačované sexualitě

Štefan Margita a Christopher Bolduc (Billy Budd)

První premiérou Opery Národního divadla v novém roce je Brittenův Billy Budd, který bude uveden 18. ledna 2018 ...celý článek


Ratmanského nová inscenace baletu Romeo a Julie v kinech

Romeo a Julie

Bolšoj balet po mnoha letech nahradil ikonickou Grigorovičovu inscenaci Romeo a Julie novým dílem mladého rusk ...celý článek


Oblíbený cyklus staré hudby Bacha na Mozarta!

Czech Ensemble Baroque Bacha na Mozarta (Foto: J. Jelínek)

Nový rok přinese do Zlínského kraje nové, výrazné oživení kulturního života. Špičkový evropský soubor Czech En ...celý článek


Jihočeské divadlo uvede operu Její pastorkyňa

Její pastorkyňa

Janáčkova Její pastorkyňa je první premiérou roku 2018 a zároveň druhou operní inscenací, kterou soubor opery ...celý článekČasopis 03 - sekce

HUDBA

Imodium a Totální nasazení vyrážejí na Mikro Tour

Imodium (Foto: Michal Havlíček)

Slánská punk rocková klasika Totální nasazení zahajuje svou již dvacátou osmou koncertní sezonu společným turn celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Životopisný dokument Adalbert Stifter

Adalbert Stifter
Spisovatel a malíř krajinář, v Čechách opomíjený básník Šumavy. Životopisný dokument uvádí celý článek

další články...