zvláštní poděkování
Volný.cz

Dekkadancers na jihu

Dekkadancers na jihu  (vizuál)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Jihočeské divadlo uvede již tento pátek 31. března 2017 od 19:00 hod druhou baletní premiéru této sezóny s názvem
Dekkadancers na jihu. Jak napovídá sám název večera, za jeho choreografiemi nestojí nikdo jiný, než na tanečním poli známé uskupení choreografů a tanečníků.
V premiéře Jihočeského divadla a vůbec poprvé v Českých Budějovicích uvidíme choreografie Ondřeje Vinkláta, Štěpána Pechara, Marka Svobodníka a Viktora Konvalinky - tanečníků a choreografů Národního divadla v Praze, kteří si říkají Dekkadancers.

„Dekkadancers je volné uskupení mladých a dravých choreografů a tanečníků. Mám radost, že se nám podařilo tento večer uskutečnit, protože choreografie, které diváci v rámci večera uvidí, jsou vskutku osobité a přinášejí nespoutanou radost z tance. Jsme prvním kamenným divadlem, které uvádí celý večer Dekkadancers s choreografiemi vytvořenými přímo pro náš soubor. Dáváme tak prostor především mladým tvůrcům a pouze již plně zavedeným a osvědčeným umělcům,“ vysvětluje umělecký šéf baletního souboru Jihočeského divadla Lukáš Slavický.
Projekty těchto mladých umělců mají divácky vstřícnou dramaturgii, snoubí se v nich vášeň s energií. V rámci večera Dekkadancers na jihu uvidí diváci tři balety - Přesně včas, Faunovo odpoledne a Elixír.
Choreografie Přesně včas dvojice Ondřej Vinklát a Štěpán Pechar na hudbu současného německého skladatele Maxe Richtera (Untitled figures) a klasika Franze Schuberta (2. věta smyčcového kvartetu č. 14 Smrt a dívka – andante con motto) propojí klasickou a elektronickou hudbu, aby „přesně včas“ pohybem zprostředkovala cítění času.
Melancholicky laděná choreografie je druhou společnou prací této dvojice a je inspirována neustálým koloběhem života a smrti, touhou znovu spatřit blízkého člověka, který tento svět již opustil, i nadějí, že smrt nemusí být stavem, kdy něco definitivně končí, nýbrž stavem, jenž je branou k dalšímu směřování. Toto tajemství se do jisté míry dotýká každého z nás, neboť jediné, čím si v životě můžeme být opravdu jisti, je fakt, že jednou zemřeme. Ovšem tou největší tíhou je strach. Strach z toho, že nevíme, kdy a jak... Láska k životu spolu se schopností prožít život naplno nám může dát víru, že nás po smrti – snad - čeká ještě něco daleko lepšího...

Proslulá Debussyho skladba nazvaná podle slavné básně S. Mallarmého Faunovo odpoledne v choreografii Marka Svobodníka s přidanou hudbou Radiohead postihuje stav změněného vědomí – snění, v němž se obrazy uchovávané v paměti a naše fantazie v onu chvíli mísí s událostmi prožívané vnější reality.
Po probuzení jsme schopni uvědomit si neskutečnost snu, ale i při samotném snění sen prožíváme jako skutečný. Zkrátka všichni lidé, i faunové, mají své sny, ale jen někteří se souží pro iluzi.

Balet Viktora Konvalinky Elixír je vtipnou „vizuální audioknihou psanou krví“ na libreto Štěpána Benyovszkého. Vítejte v ospalém baru na francouzském venkově, který nečekaně ožije, když hosté zjistí, že někde blízko lze najít klíč k elixíru věčného života. Čeká vás příběh plný akce, humoru a tance na pestrou hudební koláž, doprovázený slovem Jiřího Lábuse.
Komediální baletní příběh o obyčejném baru, ve kterém se střídají neobyčejné akční a snové výjevy. Místní botanik tady testuje nové odrůdy travin, známí gangsteři se sem vracejí jako domů, potloukají se tu nájemní zabijáci v přestrojení a k tomu všemu tu máme místní vzdělané jeptišky, které zdaleka nejsou tak cudné, jak by řehole vyžadovala, a kdoví, jestli do toho našeho starodávného příběhu nebyly nějak namočené od samého začátku. Najde se elixír nakonec? Kdo ho vypije, kdo dá komu do nosu, kdo bude žít navěky a kdo nebude žít vůbec? A kdo tu všem pořád pije krev?

www.jihoceskedivadlo.cz

27.3.2017 18:03:08 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Moře (MDP)

Články v rubrice - Zveme ...

Dva klenoty operního světa z Metropolitní opery

Jonas Kaufmann

Podzimní sezóna přímých přenosů z Metropolitní opery pokračuje hned dvěma klenoty operního světa - Samsonem a ...celý článekČasopis 42 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Cesty víry

Cesty víry

Cesty víry: Mirku, napiš to!
Příběh výjimečného muže Miroslava Kasáčka. Výjimečného svou lidskostí a dobrot celý článek

další články...