Prague Proms zahájí Danny Elfman

autor: archiv
zvětšit obrázekMezinárodní hudební festival Prague Proms 2017 zahájí 21. června ve Smetanově síni Obecního domu hollywoodský skladatel
Danny Elfman. 13. ročník letní přehlídky klasické, filmové a jazzové hudby nabídne koncerty multižánrové umělkyně Ute Lemper, jazzové hvězdy Denise Donatelli, trumpetisty Bobby Shewa, cenami Grammy ověnčeného Gordon Goodwin Big Phat Bandu nebo rockového písničkáře Michala Prokopa. Vystoupení dalších osobností bude oznámeno na jaře.
13. ročník Prague Proms otevře osobně skladatel Danny Elfman, který pod vedením dirigenta Johna Mauceriho s Českým národním symfonickým orchestrem zahraje nejen filmovou hudbu, ale také ve světové premiéře Koncert pro housle a orchestr. „Danny Elfman koncert zkomponoval pro virtuosku Sandy Cameron, která se pražskému publiku představila už fenomenálním sólem ve Střihorukém Edwardovi na večeru hudby z filmů Tima Burtona,“ vysvětlil ředitel festivalu, trumpetista a šéf ČNSO Jan Hasenöhrl.
Vůbec poprvé se v České republice představí zpěvačka Denise Donatelli, která se čtyřmi nominacemi na Grammy patří k vycházejícím hvězdám světového jazzu. Losangeleská jazzová společnost (Los Angeles Jazz Society), v jejíž porotě tehdy seděli mj. i Herbie Hancock, Quincy Jones a Johnny Mandel, jí udělila titul Jazzová zpěvačka roku. Jejími partnery na jevišti Obecního domu v Praze budou klavírista Matt Harris a trumpetista Bobby Shew, který současně celý koncert povede.
Německo-americká umělkyně Ute Lemper se na festival Prague Proms vrátí po devíti letech s novým programem, zahrnujícím skladby Edith Piaf, Jacquese Brela, Astora Piazzolly nebo Kurta Weilla. V Obecním domě zazpívá 25. června za doprovodu Českého národního symfonického orchestru vedeném dirigentem Vince Mendozou.
Pro příznivce klasické hudby připravil šéfdirigent ČNSO Libor Pešek na 3. červenec výjimečný koncert, složený z jeho nejoblíbenějších skladeb. Zazní impresionisté Claude Debussy a Maurice Ravel. „Impresionistická hudba se musí poslouchat stejně, jako se díváme na slavné Monetovy, Gauguinovy či Degasovy obrazy – necháme se unášet kouzlem, kterým nás zaplaví,“ vyznal se držitel Rytíř britského impéria a prezident festivalu Prague Proms Libor Pešek.
Letošní přehlídku 19. července uzavře tradičně koncert filmových melodií, tentokrát pod názvem Nejen Hollywoodská noc. ČNSO pod vedením dirigenta Carla Davise se sólisty Janem Hasenöhrlem a Lukášem Chejnem zahraje slavné skladby z hollywoodských filmů, ale také z legendárních snímků evropských studií Cinecittá, Bavaria či Gaumont. Na koncertu vystoupí také herečka Anna Fialová a sopranistka Jana Sibera.
Časopis 28 - rubriky
Články v rubrice - Festivaly
Kryštof Marek zhudební příběh broumovské skupiny kostelů

V sobotu 5. července 2025 se festival Za poklady Broumovska přesune do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polic ...celý článek
Hudební festival Znojmo 2025

Další ročník Hudebního festivalu Znojmo, který má na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí, se ...celý článek
Český varhanní festival oživuje historické varhany

Více než 80 koncertů po celém Česku nabídne 19. ročník Českého varhanního festivalu, který se koná od června a ...celý článek
Časopis 28 - sekce
DIVADLO
Spitfire Company míří do Avignonu

Soubor Spitfire Company se jako jeden z mála českých divadel představí od 5. do 22. Července 2025 v Avignonu n celý článek
HUDBA
Příběhy světové hudby - Genesis

Genesis
Portrét art rockové legendy, produkovaný členy skupiny, včetně Petera Gabriela a Phila Collinse. Ti celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Dokument Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.
Nebyla to jen Diana a Camilla aneb současný král Spojeného království si partnerku celý článek