Poprvé se udělily ceny klasické hudby Classic Prague Awards

autor: archiv
zvětšit obrázekNové ceny klasické hudby Classic Prague Awards se poprvé udílely 21. ledna v Sále Martinů budovy HAMU v Praze. Oceněni byli umělci ve třech kategoriích. Křišťálovou trofej získala cembalistka Zuzana Růžičková za Celoživotní přínos, hráčka na lesní roh Kateřina Javůrková v kategorii Talent roku a prvním laureátem ceny za Propagaci české hudby v zahraničí se stal uznávaný britský dirigent Sir John Eliot Gardiner. „Máme nesmírnou radost, že u nás má klasická hudba konečně své vlastní ceny. Odborná porota vybrala vítěze premiérového ročníku Classic Prague Awards podle svého nejlepšího uvážení. Myslím, že se povedlo ocenit skutečně důležité osobnosti, ale i nastupující talent na scéně klasické hudby,“ dodává ředitel soutěže Jiří Besser, který společně se společností Voice of Prague stojí za vznikem Classic Prague Awards.
Večerem provázel generální ředitel České filharmonie David Mareče006B. Diváci v Sále Martinů budovy HAMU na Malostranském náměstí v Praze se během večera dočkali šesti hudebních vystoupení. Kromě komorního orchestru Pavla Haase se představili také klavírista Adam Skoumal, Dětský sbor Jitro pod taktovkou sbormistra Jiřího Skopala nebo Zemlinského kvarteto. Mezi vystupujícími nechyběla ani oceněná hráčka na lesní roh Kateřina Javůrková. Cenu za Celoživotní přínos převzala světově uznávaná cembalistka Zuzana Růžičková, která si za svou pestrou hudební kariéru mimo jiné vysloužila přezdívku „první dáma cembala“.
Ocenění v rámci kategorie Propagace české hudby v zahraničí – International Ambassador of Czech Music získal legendární britský dirigent Sir John Eliot Gardiner, jenž v minulosti dirigoval také Českou filharmonii. Křišťálovou trofej převzal osobně ve Velké Británii z rukou ředitele soutěže Jiřího Bessera. „Jsem si jist, že cena International Ambassador of Czech Music je v těch nejlepších rukou. Nejvíce jsem si to uvědomil v momentě, kdy jsem cenu Siru Gardinerovi předával, jelikož on ihned poznal, že rytina na trofeji je část Janáčkovy partitury z Glagolské mše. Musím říct, že mě velmi dojalo, s jakým nadšením a pokorou ocenění přijal,“ dodává Jiří Besser. Všechny vítěze letos vybírala odborná porota ve složení Gabriela Beňačková, Václav Hudeček, Jiří Hlaváč, Ivan Klánský a Ondřej Soukup.
Předávání cen Classic Prague Awards za rok 2017 se uskuteční příští rok v lednu. Kromě tří již zmiňovaných nominačních kategorií se na příštím ročníku udělí také ceny v soutěžních kategoriích jako jsou Sólistický výkon, Vokální výkon, Orchestrální výkon, Komorní výkon, Crossover projekt a Nahrávka roku. Speciální cenu Klasika roku pak udělí Česká televize.
Za vznikem CLASSIC PRAGUE AWARDS stojí společnost Voice of Prague spolu s bývalým ministrem kultury Jiřím Besserem. Moderní křišťálovou trofej s grafikou jedné z Janáčkových partitur pro ceny CLASSIC PRAGUE AWARDS vyrobila nižborská sklárna Rückl Crystal. Návrh pak pochází od malíře, grafika a ilustrátora Jiřího Vovese. Více informací a podrobná pravidla naleznete na www.classicpragueawards.eu.
TIP!
Časopis 08 - rubriky
Články v rubrice - Zprávy
Registrace na 9. ročník soutěže Broumovská klávesa

Mezinárodní soutěž pro mladé klavíristy Broumovská klávesa letos míří do 9. ročníku, na který právě odstartova ...celý článek
Časopis 08 - sekce
DIVADLO
Kouzelná země

Jsou texty, které jsou stvořené pro jeviště. A jsou jiné, které se mermomocí jevištnímu ztvárnění vzpírají. Pa celý článek
HUDBA
Hozier míří do Fora Karlín

Take Me to Church! Ten hit nešlo přeslechnout, na tu výraznou melodii a procítěný hlas nejde zapomenout. Potem celý článek
LITERATURA/ UM?NÍ
Eva Jiřičná - 80 let

Všechnopárty
Karel Šíp dnes přivítá významnou českou architektku Evu Jiřičnou, která v těchto dnech oslaví celý článek