zvláštní poděkování
Volný.cz

Renée Fleming a Gershwin

Renée Fleming

autor: Z webu   

Klasickou hudbu reprezentuje o svátcích Česká televize dvěma tituly – Gershwinovou operou Porgy a Bess ( Vysílání: 26.12., 00.45 hod., ČT2) a záznamem koncertu sopranistky Renée Fleming v Praze ( Vysílání: 27.12., 20.00 hod., ČT2).
G. Gershwin: Porgy a Bess
Jeden z největších amerických skladatelů George Gershwin zemřel před 65 lety. Autor Rapsodie v modrém, Američana v Paříži, Klavírního koncertu in F, řady dalších skladeb a písní a samozřejmě opery Porgy a Bess. S libretem Dubose Heywarda a Iry Gershwina poprvé dílo zaznělo 10. října 1935 v Alvin Theatre v New Yorku a odtamtud se jeho sláva rozšířila takřka po celém světě. George Gershwin zcela svébytnou a zajímavou formou dokázal propojit prvky jazzové hudby, černošského folklóru s postupy evropské tradiční hudby.
O tom se můžete přesvědčit při sledování koncertního provedení opery Porgy a Bess tak, jak zazněla 3. 7. 2002 v Dvořákově síni Rudolfina v provedení Kevina Shorta, Kishny Davisové, Lynn Carterové, Stephena Jonese, Lestera Lynche, Stacy Sartorové, Sboru Morganovy státní univerzity se sbormistrem Nathanem Carterem a České filharmonie za řízení Vladimíra Válka.

Renée Fleming v Praze
Kariéra americké sopranistky Renée Fleming začala doma ve státě Indiana, kde se narodila do hudební rodiny, oba její rodiče vyučovali zpěvu, a tak Renée byla hudbou obklopena od mládí. Vnímala nejen klasickou hudbu, ale také jazz a muzikál. Zlom v její kariéře přišel v roce 1988, kdy byla pozvána zpívat v Houston Grand Opera. A tento debut jí otevřel postupně cestu na všechna významná světová jeviště, 1991 Metropolitní opera, 1997 Paříž a tak dále. V roce 1998 si ji společně s Benem Hepnerem vybral Sir Charles Mackerras pro svoji nahrávku Dvořákovy opery Rusalka - a touto rolí Rusalky oslnila svět. Nahrávka získala celou řadu nejprestižnějších ocenění a Renée Fleming tím jen potvrdila svoje kvality. Letos v listopadu navštívila Renée Fleming Prahu a vystoupila na dvou koncertech ve Smetanově síni Obecního domu za doprovodu Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK, který řídil dirigent Christian Benda. Po dobu jejího pražského pobytu, při zkouškách ale i společenských setkáních - například s Václavem Havlem kterému svůj první koncert 11. listopadu věnovala - jí sledoval kameraman Martin Kubala. Náš televizní pořad představí tedy divákům Renée Fleming nejen jako mimořádnou zpěvačku, ale dovolí nám v dokumentárních vstupech a rozhovorech nahlédnout i do jejího osobního života.

25.12.2003 12:12:36 JoMe | rubrika - Z éteru

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Moře (MDP)

Články v rubrice - Z éteru

Smetanova Litomyšl

Smetanova Litomyšl

Osudová léta 1918 a 1968 na Smetanově Litomyšli
Mimořádný festivalový koncert věnovaný 100. výročí vzniku Č ...celý článek


Vynikající zpracování Carmen

Carmen

Carmen
Vynikající zpracování světoznámé opery, jejímž autorem je Georges Bizet, od jehož narození uplynulo ...celý článek


Hasičská fontána

Hasičská fontána

Hasičská fontána ke stému výročí státnosti
Velkolepá vodní a světelná show na Vltavě na hudbu B. Smetany a ...celý článekČasopis 42 - sekce

DIVADLO

13. komnata Mojmíra Maděriče

Mojmír Maděrič

13. komnata Mojmíra Maděriče
Známý herec, hudebník, dabér a moderátor si na jevišti způsobil zranění, které celý článek

další články...

HUDBA

Pocta Karlu Hašlerovi

Patrola Šlapeto

Pocta Karlu Hašlerovi
Hradčanské náměstí v Praze ožilo známými písněmi legendárního českého herce a písničk celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Fellini – neznámý příběh

Fellini – neznámý příběh
Federico byl světoznámým režisérem, Riccardo neznámým italským hercem. Mezi celý článek

další články...