zvláštní poděkování
Volný.cz

Renée Fleming a Gershwin

Renée Fleming

autor: Z webu   

Klasickou hudbu reprezentuje o svátcích Česká televize dvěma tituly – Gershwinovou operou Porgy a Bess ( Vysílání: 26.12., 00.45 hod., ČT2) a záznamem koncertu sopranistky Renée Fleming v Praze ( Vysílání: 27.12., 20.00 hod., ČT2).
G. Gershwin: Porgy a Bess
Jeden z největších amerických skladatelů George Gershwin zemřel před 65 lety. Autor Rapsodie v modrém, Američana v Paříži, Klavírního koncertu in F, řady dalších skladeb a písní a samozřejmě opery Porgy a Bess. S libretem Dubose Heywarda a Iry Gershwina poprvé dílo zaznělo 10. října 1935 v Alvin Theatre v New Yorku a odtamtud se jeho sláva rozšířila takřka po celém světě. George Gershwin zcela svébytnou a zajímavou formou dokázal propojit prvky jazzové hudby, černošského folklóru s postupy evropské tradiční hudby.
O tom se můžete přesvědčit při sledování koncertního provedení opery Porgy a Bess tak, jak zazněla 3. 7. 2002 v Dvořákově síni Rudolfina v provedení Kevina Shorta, Kishny Davisové, Lynn Carterové, Stephena Jonese, Lestera Lynche, Stacy Sartorové, Sboru Morganovy státní univerzity se sbormistrem Nathanem Carterem a České filharmonie za řízení Vladimíra Válka.

Renée Fleming v Praze
Kariéra americké sopranistky Renée Fleming začala doma ve státě Indiana, kde se narodila do hudební rodiny, oba její rodiče vyučovali zpěvu, a tak Renée byla hudbou obklopena od mládí. Vnímala nejen klasickou hudbu, ale také jazz a muzikál. Zlom v její kariéře přišel v roce 1988, kdy byla pozvána zpívat v Houston Grand Opera. A tento debut jí otevřel postupně cestu na všechna významná světová jeviště, 1991 Metropolitní opera, 1997 Paříž a tak dále. V roce 1998 si ji společně s Benem Hepnerem vybral Sir Charles Mackerras pro svoji nahrávku Dvořákovy opery Rusalka - a touto rolí Rusalky oslnila svět. Nahrávka získala celou řadu nejprestižnějších ocenění a Renée Fleming tím jen potvrdila svoje kvality. Letos v listopadu navštívila Renée Fleming Prahu a vystoupila na dvou koncertech ve Smetanově síni Obecního domu za doprovodu Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK, který řídil dirigent Christian Benda. Po dobu jejího pražského pobytu, při zkouškách ale i společenských setkáních - například s Václavem Havlem kterému svůj první koncert 11. listopadu věnovala - jí sledoval kameraman Martin Kubala. Náš televizní pořad představí tedy divákům Renée Fleming nejen jako mimořádnou zpěvačku, ale dovolí nám v dokumentárních vstupech a rozhovorech nahlédnout i do jejího osobního života.

25.12.2003 12:12:36 JoMe | rubrika - Z éteru

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Mne blesk se dotekl (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Evropský koncert 2018

Evropský koncert 2018

Evropský koncert 2018
Tradiční prvomájový koncert Berlínské filharmonie z legendárního operního divadla v n ...celý článek


Je nám ctí... Děvče ze zlatého Západu

G. Puccini: Děvče ze zlatého Západu
V inscenaci newyorské Metropolitní opery z roku 2011 účinkují D. Voigto ...celý článek


Taneční film Enter Achilles

Enter Achilles
Taneční film podle inscenace britského divadla DV8. Choreografie Lloyd Newson. Režie Clara v ...celý článek


To je opera: Tristan a Isolda

To je opera: Tristan a Isolda

To je opera: Tristan a Isolda
Stará keltská sága v mistrovském zpěvoherním zpracování Richarda Wagnera, kte ...celý článek


Z první řady... BBC Proms 2017

BBC Proms

BBC Proms 2017 2
Z londýnské Royal Albert Hall uvádíme druhou část závěrečného koncertu nejstaršího a nejro ...celý článekČasopis 12 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Dokument Kdo tady blbne

Doktor Radkin Honzák

Kdo tady blbne
Doktor Radkin Honzák, legenda české psychiatrie, skvělý lékař, pedagog, publicista a vtipný celý článek

další články...