zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební toulky se Zdeňkem Mahlerem

Zdeněk Mahler

autor: archiv Scena.cz   

Po šesti divácky úspěšných Hudebních toulkách s Ladislavem Smoljakem nabízí Česká televizi další šestici hudebního putování, tentokrát se spisovatelem a hudebním znalcem Zdeňkem Mahlerem. O tom, že dr. Zdeněk Mahler je charismatickým, dynamickým, přesvědčivým a poučeným průvodcem přesvědčí jeho vyprávění o třech hudebních velikánech. Přiblíží nám jejich vztah ku Praze, spolu s ním se vydáme po jejich pražských stopách a dozvíme se, nakolik toto město ovlivnilo život a tvorbu W.A. Mozarta, Bedřicha Smetany a Gustava Mahlera.
Vždy v neděli ve 22.30 na ČT2.. Zdeněk Mahler v režii Radovana Urbana.

  • Pražské vzkříšení W.A.Mozarta
    První díl je věnovaný šťastnému a úspěšnému Mozartovu setkávání s Prahou v roce 1787, které vyvrcholilo nejen skvělým přijetím opery Figarova svatba, Pražskou symfonií, ale především premiérou opery Don Giovanni.
  • Pražské ukřižování W.A.Mozarta
    Zamyšlení o posledním Mozartově nešťastnému pobytu v Praze v roce 1791. Ten byl spjat s úplně jinou atmosférou než předchozí pobyty. Zemřel Josef II., začala válka s Turky a daleko největším nebezpečím pro Rakousko byla probíhající francouzská revoluce s jejími hesly o rovnosti a bratrství. Mozart přijíždí na pražskou korunovaci Leopolda II. za českého krále, aby provedl objednanou operu La Clemenza di Tito. Ta je však dvorem absolutně odmítnuta. Mozartovi zbývá posledních několik týdnů hořkého závěru života….
  • Bedřich Smetana – hledání sebe sama
    Zdeněk Mahler představí bohaté a pestré životní peripetie Bedřicha Smetany, které tento skladatel spojil jak s Prahou, tak hlavně s probouzejícím se českým národem. Jak se vlastně rodilo češství tohoto českého skladatele ? A jak se vyrovnával s revolučním rokem 1848 a s následným útlakem, kdy se umění dostalo do péče cenzorů a kdy většina tvůrců si přála najít své uplatnění za hranicemi Rakouska? To je jen část otázek, na které náš průvodce hledá odpovědi.
  • Bedřich Smetana – neštěstí a heroismus
    Přiblížení osobnosti skladatele Bedřicha Smetany, jehož životní pouť, nyní především spojená s Prahou, se dostává do tragického zlomu – ztráty sluchu.
    Smetana si byl vědom svého stále se zhoršujícího zdravotního stavu, věděl, že už nebude nikdy dirigovat, koncertovat, že už nebude schopen ani učit. Přesto se navzdory osudu vypnul k heroickému výkonu – ke kompozici svých vrcholných děl.
  • Gustav Mahler – kapelník pražské německé opery
    Praha osmdesátých let devatenáctého století. V srpnu 1885 se stává tehdy mladý a průbojný Gustav Mahler druhým kapelníkem pražského německého divadla.. A je třeba podotknout, že tato pouhá jediná sezóna byla pro Mahlera jak umělecky, tak i lidsky velmi plodná a šťastná. Své působení zahajuje úspěšným uvedením Mozartovy opery Don Giovanni, díla, které zde mělo před téměř sto lety světovou premiéru. A stejně jako Mozart, i on se stává velkým obdivovatelem krás města a na svých pražských toulkách chodí po stejných oblíbených místech jako kdysi jeho velký předchůdce.
    Když zde 15.července 1886 končil a připravoval se na odjezd do Lipska, říkal svým blízkým, že ačkoliv je ještě fyzicky přítomný v Praze, už teď se mu po ní stýská….
  • Gustav Mahler – světová premiéra Symfonie č. 7
    Poslední zastavení Hudebních toulek se Zdeňkem Mahlerem bude opět v Praze a znovu s Gustavem Mahlerem. Ten se po svém úspěšném ročním působení v pražské německé opeře v osmdesátých letech 19. století do Prahy opakovaně vracel, ale už v jiné funkci – jako uznávaný světový dirigent a především jako skladatel. V roce 1908 opět přijíždí do Prahy, obdivuje obrovskou architektonickou proměnu města a hodlá zde uvést premiéru své 7. symfonie, a to na závěrečném koncertu Jubilejní výstavy, v místech dnešního Výstaviště.
    Na premiéru se sjel výkvět evropské kultury a hudebního života a přes všechny provozní problémy šlo o vskutku mimořádnou událost. A když Gustav Mahler z Prahy triumfálně odjížděl, ukázal mu šéf České filharmonie dr. Zemánek nový skvost secesní Prahy - Obecní dům a požádal ho, aby při příští návštěvě Prahy právě zde opět vystoupil jako skladatel a dirigent.. Toto přání se však už nikdy nenaplnilo…
  • 24.12.2003 01:12:30 JoMe | rubrika - Z éteru

    Časopis 17 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Asociace profesionálních divadel České republiky

    Články v rubrice - Z éteru

    Rok české hudby – Smetana 200

    Bedřich Smetana

    Ecce Homo Bedřich Smetana
    Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


    Z první řady: Rusalka z Toulouse

    Rusalka z Toulouse

    A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
    Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



    Časopis 17 - sekce

    HUDBA

    Zemřel Josef Laufer

    Josef Laufer

    Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Antologie Krvavý Žižkov

    Přebal knihy

    Krvavý Žižkov je antologie, která má svého předchůdce Krvavý Bronx (2020), úspěšnou knihu povídek o „vyl celý článek

    další články...