zvláštní poděkování
Volný.cz

Rusalka opět před Otáčivým hledištěm

J. Šrejma Kačírková a J. Fogašová (Foto: M. Siroň)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Dvořákova nejkrásnější opera RUSALKA nezazní nikde lépe, než před Otáčivým hledištěm. Současné ztvárnění tohoto hudebního klenotu mělo svou premiéru v roce 2014 v režii jednoho z nejvýraznějších českých operních tvůrců Jiřího Heřmana a pod taktovkou generálního hudebního ředitele opery JD Maria De Rose. Tato inscenace se zařadila k nejoriginálnějším divadelním projektům před Otáčivým hledištěm.
Rusalka má před Otáčivým hledištěm už více než 55 let své domovského právo. Není jistě prázdným pojmem tvrzení, že tato Dvořákova úchvatná lyrická píseň o nesplnitelné touze nezazní nikde lépe než právě zde.

Poprvé se před točnou a rokokovou Bellarií objevila už při III. ročníku tehdejšího Jihočeského divadelního festivalu v roce 1960, orchestr ještě seděl pod Bellarií a točna se nehýbala, přesto se Rusalka hrála i příští rok s obrovským úspěchem. S „otáčením“ se nová inscenace Rusalky vrátila do zámeckého parku už v roce 1963. V 70. a 80. letech měla opera před točnou čtvrt století pauzu, takže nová inscenace této opery se tu objevila až v polovině 90. let v režii Jany Kališové a pod taktovkou Petra Chromčáka a Milana Kaňáka pak mnoho sezón zdobila zdejší letní divadelní noci. Vystoupila v ní řada významných hostů – sopranistka Iva Dřízgová – Jirušová nebo tenorista Valentin Prolat. Další, v pořadí čtvrtá inscenace Rusalky byla dílem režiséra Josefa Průdka a dirigenta Martina Peschíka a od roku 2005 se s velkým úspěchem hrála řadu let. V rámci spolupráce s MHF Český Krumlov v ní vystoupila řada sólistů souboru Metropolitní opery v New Yorku, Toronto opera, San Francisco opera, Národního divadla Praha a Státní opera Praha včetně Evy Urbanové v titulní roli i Cizí kněžny.

Současná pátá inscenace Rusalky je svého druhu unikátním „česko-slovenským projektem“. Pod taktovkou generálního hudebního ředitele opery JD Maria De Rose a v režii jednoho z nejpozoruhodnějších současných českých operních režisérů Jiřího Heřmana se tato nová Rusalka nepochybně znovu stane úchvatnou metaforou o smrtelnosti člověka a nesmrtelnosti přírody. Nejnovější kompletní nahrávka Dvořákovy Rusalky „pro svět“, uskutečněná na konci 90. let 20. století Sirem Charlesem Mackerrasem s Českou filharmonií a mezinárodním pěveckým obsazením, trvá bezmála 2 hodiny 45 minut. Už při vydání klavírního výtahu své opery v něm skladatel naznačil možné redukce, jež dirigent Mario De Rose respektuje. Spolu s dalšími drobnějšími úpravami zohledňujícími plenérovou produkci opery tak diváci Rusalku uslyší přibližně ve 2 hodinách a 20 minutách.

„V titulní úloze Rusalky vystoupí sólistky Jana Šrejma Kačírková nebo Maria Kobielska v roli Prince vytvoří přední čeští tenoristé Aleš Briscein a Aleš Voráček. Ve dvojroli Ježibaby a Cizí kněžny netradičně uvidí krumlovští diváci renomované slovenské pěvkyně Jolanu Fogašovou a Denisu Hamarovou. Ozdobou inscenace Rusalky se zajisté stane slovenský basista Štefan Kocán v postavě Vodníka. Tento pěvec má dnes už světové renomé – od roku 2009 pravidelně vystupuje v newyorské Metropolitní opeře v basových úlohách v operách Aida, Rigoletto, Trubadúr, Don Giovanni, Don Carlos a v Evropě je pravidelným hostem milánské La Scaly či Bavorské Státní opery v Mnichově.
Rusalka režiséra Jiřího Heřmana, který si sám navrhl i scénografické řešení, využívá nových jevištních technologií.
„Básník Vladimír Holan kdysi postuloval, že musíme popřít čas a milovat vždy to, co je nemožné, neuskutečnitelné, i když mysl člověka stále nutí vymezit hranice toho, co je reálné. Možná, že právě to je mottem této krumlovské Rusalky“, dodává Řihout. Dvořákova Rusalka v divadle s nejvyšším stropem na světě má vždy schopnost nejširšímu publiku znovu dokázat, že není jen výsostným uměleckým dílem, ale výrazným kulturním symbolem své země.

Vstupenky zakoupíte na www.otacivehlediste.cz.

8.8.2016 17:08:55 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 34 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Ztracený svět

Časopis 34 - sekce

DIVADLO

Jiráskův Hronov 2019

Jiráskův Hronov 2019 - budova divadla

Před pár dny skončil 89. ročník celostátního mezidruhového festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov. Opět celý článek

další články...

HUDBA

Music Infinity uvítá Mary Lattimore a Julii Kent

Mary Lattimore (Foto: Rachael Pony)

Dvě osobité ženské instrumentalistky vystoupí 4. září 2019 od 19:30 hod v Paláci Akropolis. Harfistka Mary Lat celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Juraj Herz 85 let

Dagmar Veškrnová (Holka na zabití)

Úsměvy Juraje Herze
Hostem Jaromíra Hanzlíka byl v roce 2001 významný filmový scenárista, režisér a také he celý článek

další články...