zvláštní poděkování
Volný.cz

Rusalka opět před Otáčivým hledištěm

J. Šrejma Kačírková a J. Fogašová (Foto: M. Siroň)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Dvořákova nejkrásnější opera RUSALKA nezazní nikde lépe, než před Otáčivým hledištěm. Současné ztvárnění tohoto hudebního klenotu mělo svou premiéru v roce 2014 v režii jednoho z nejvýraznějších českých operních tvůrců Jiřího Heřmana a pod taktovkou generálního hudebního ředitele opery JD Maria De Rose. Tato inscenace se zařadila k nejoriginálnějším divadelním projektům před Otáčivým hledištěm.
Rusalka má před Otáčivým hledištěm už více než 55 let své domovského právo. Není jistě prázdným pojmem tvrzení, že tato Dvořákova úchvatná lyrická píseň o nesplnitelné touze nezazní nikde lépe než právě zde.

Poprvé se před točnou a rokokovou Bellarií objevila už při III. ročníku tehdejšího Jihočeského divadelního festivalu v roce 1960, orchestr ještě seděl pod Bellarií a točna se nehýbala, přesto se Rusalka hrála i příští rok s obrovským úspěchem. S „otáčením“ se nová inscenace Rusalky vrátila do zámeckého parku už v roce 1963. V 70. a 80. letech měla opera před točnou čtvrt století pauzu, takže nová inscenace této opery se tu objevila až v polovině 90. let v režii Jany Kališové a pod taktovkou Petra Chromčáka a Milana Kaňáka pak mnoho sezón zdobila zdejší letní divadelní noci. Vystoupila v ní řada významných hostů – sopranistka Iva Dřízgová – Jirušová nebo tenorista Valentin Prolat. Další, v pořadí čtvrtá inscenace Rusalky byla dílem režiséra Josefa Průdka a dirigenta Martina Peschíka a od roku 2005 se s velkým úspěchem hrála řadu let. V rámci spolupráce s MHF Český Krumlov v ní vystoupila řada sólistů souboru Metropolitní opery v New Yorku, Toronto opera, San Francisco opera, Národního divadla Praha a Státní opera Praha včetně Evy Urbanové v titulní roli i Cizí kněžny.

Současná pátá inscenace Rusalky je svého druhu unikátním „česko-slovenským projektem“. Pod taktovkou generálního hudebního ředitele opery JD Maria De Rose a v režii jednoho z nejpozoruhodnějších současných českých operních režisérů Jiřího Heřmana se tato nová Rusalka nepochybně znovu stane úchvatnou metaforou o smrtelnosti člověka a nesmrtelnosti přírody. Nejnovější kompletní nahrávka Dvořákovy Rusalky „pro svět“, uskutečněná na konci 90. let 20. století Sirem Charlesem Mackerrasem s Českou filharmonií a mezinárodním pěveckým obsazením, trvá bezmála 2 hodiny 45 minut. Už při vydání klavírního výtahu své opery v něm skladatel naznačil možné redukce, jež dirigent Mario De Rose respektuje. Spolu s dalšími drobnějšími úpravami zohledňujícími plenérovou produkci opery tak diváci Rusalku uslyší přibližně ve 2 hodinách a 20 minutách.

„V titulní úloze Rusalky vystoupí sólistky Jana Šrejma Kačírková nebo Maria Kobielska v roli Prince vytvoří přední čeští tenoristé Aleš Briscein a Aleš Voráček. Ve dvojroli Ježibaby a Cizí kněžny netradičně uvidí krumlovští diváci renomované slovenské pěvkyně Jolanu Fogašovou a Denisu Hamarovou. Ozdobou inscenace Rusalky se zajisté stane slovenský basista Štefan Kocán v postavě Vodníka. Tento pěvec má dnes už světové renomé – od roku 2009 pravidelně vystupuje v newyorské Metropolitní opeře v basových úlohách v operách Aida, Rigoletto, Trubadúr, Don Giovanni, Don Carlos a v Evropě je pravidelným hostem milánské La Scaly či Bavorské Státní opery v Mnichově.
Rusalka režiséra Jiřího Heřmana, který si sám navrhl i scénografické řešení, využívá nových jevištních technologií.
„Básník Vladimír Holan kdysi postuloval, že musíme popřít čas a milovat vždy to, co je nemožné, neuskutečnitelné, i když mysl člověka stále nutí vymezit hranice toho, co je reálné. Možná, že právě to je mottem této krumlovské Rusalky“, dodává Řihout. Dvořákova Rusalka v divadle s nejvyšším stropem na světě má vždy schopnost nejširšímu publiku znovu dokázat, že není jen výsostným uměleckým dílem, ale výrazným kulturním symbolem své země.

Vstupenky zakoupíte na www.otacivehlediste.cz.

8.8.2016 17:08:55 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MDP

Časopis 39 - sekce

HUDBA

První dáma country music

S. Spaceková (První dáma country music)

První dáma country music
Životní příběh Loretty Lynnové, slavné country zpěvačky. Americký film oceněný Osc celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Ester Geislerová v dramatu Mona

Ester Geislerova a Pekka Strang ve filmu Mona

V těchto dnech právě vzniká ve Finsku i v České republice nový celovečerní film Mona. V jedné z hlavních rolí celý článek

další články...