zvláštní poděkování
Volný.cz

Berlínská filharmonie na Silvestra opět v kinech

Menahem Pressler (Foto: Marco Borggreve)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

I letos uvedenou vybraná česká kina poslední den v roce přímý přenos ze silvestrovského koncertu Berlínské filharmonie. Orchestr pod taktovkou svého šéfdirigenta Sir Simona Rattleho provede díla skladatelů Rameaua, Kodályho a Dvořáka. Hvězdným sólistou večera bude bard a legenda mezi světovými klavíristy Menahem Pressler, který provede Mozartův brilantní klavírní koncert A dur (K. 488). Přenos bude k vidění v Praze v kině Lucerna a dále v Plzni, Náchodě, Ostravě, Uherském Hradišti, Brně, Kolíně a Olomouci. Více informací na www.prenosydokin.cz. “České publikum jistě potěší výběr z Dvořákových Slovanských tanců jako finální číslo silvestrovského programu,” uvedl za Přenosydokin.cz Martin Cikánek.

Od svého založení v květnu 1882 působila Berlínská filharmonie pod vedením mnoha dirigentů zvučných jmen. Asi největšího rozkvětu však zažili Berlínští filharmonici v éře charismatického vizionáře Herberta von Karajana, který na postu šéfdirigenta tohoto orchestru působil od poloviny 50. let minulého století až do roku 1989. Karajan Berlínskou filharmonii vyvezl do všech koutů světa a nahrál s ní množství desek i audiovizuálních záznamů. Za jeho angažmá získal orchestr nejen mnohem větší pozornost médií, ale v roce 1963 také novou koncertní halu. Sir Simon Rattle se šéfdirigentství v Berlínské fílharmonii ujal v roce 2002 a jak prohlásil generální manažer orchestru i pod jeho vedením orchestr dále vzkétá a těší se globálně neotřesitelné pozici. Praha měla zažila koncert Berlínské filharmonie naposledy k letošnímu výročí 17. listopadu, kdy provedli Beethovenovu 9. symfonii v Obecním domě v Praze. Cena vstupenek se na tento koncert vyšplhala až k 7000 korunám. Díky přímému přenosu do kin se nyní mohou milovníci hudby těšit na dokonalý zážitek za cenu, která je dostupná pro každého.

Bard mezi světovými klavíristy
Menahem Pressler je bezesporu jednou z nevětších žijících legend mezi současnými klavíristy. Narodil se v roce 1923 v německém Magdeburgu. Jeho umělecká kariéra dlážděná nespočtem úspěchů a vavřínů se rozprostírá od zhruba poloviny minulého století až do dneška. Kromě komorní hudby, které se dlouhá léta věnoval také jako zakladatel věhlasného Beaux Arts Tria, stále působí rovněž pedagogicky i jako sólista s orchestry. Na světě bychom asi nenašli žádné významnější symfonické těleso, se kterým by Menahem Pressler nevystupoval. Deník Los Angeles Times jej označil za národní poklad a klavíristu, v jehož hře můžeme stále slyšet dnes už zapomenutou vytříbenou virtuózní sensibilitu dob minulých.

22.12.2014 19:12:23 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Časopis 22 - sekce

DIVADLO

Všeuměl Ladislav Smoljak

Ladislav Smoljak

Osvětová přednáška v Suché Vrbici
Malá komedie o svérázném průběhu i výsledku jedné osvětové lékařské předn celý článek

další články...

HUDBA

Martin Hrubý - Lucerna v moři

Martin Hrubý

Zpěvák a skladatel Martin Hrubý vydává sbírku písní Lucerna v moři, nahrávku skladeb, které vznikly mezi roky celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 23. týden

Nádherná Amerika: Velkolepá díla člověka

Národní klenoty II: Terezín – Nepokořené hradby
Miroslav Táborský představuje unikátní pevnostní měst celý článek

další články...