zvláštní poděkování
Quantcom.cz

V pražském Rudolfinu budou uctěny oběti holocaustu

V pražském Rudolfinu budou uctěny oběti holocaustu

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Něco podobného ještě pražské Rudolfinum nezažilo. V nejprestižnější pražské koncertní síni se 4. listopadu 2012 představí českému publiku hudební dílo REQUIEM ZA OSVĚTIM, které složil romský umělec Roger Moreno Rathgeb poté, co navštívil koncentrační tábor v Osvětimi. Romská a Sinti filharmonie z Frankfurtu nad Mohanem, která dílo nastudovala a v níž vystupuje 75 profesionálních romských umělců z Německa, Maďarska, Rumunska a dalších států, se v rámci mezinárodního projektu představila už v Amsterodamu a Tilburgu. Po uvedení díla v Praze bude orchestr vystupovat také v Budapešti a v Polsku. Cílem je především představit koncert a doprovodné aktivity široké veřejnosti v několika evropských metropolích, a touto cestou tak uctít všechny oběti holocaustu.

Podle Jitky Jurkové z organizačního týmu Requiem za Osvětim je většinovou asociací se slovem holocaust šoa, tedy holocaustu Židů. Podstatně méně se podle ní vzpomíná na tvrdou nacistickou perzekuci Romů, označovanou dnes jako „zapomenutý holocaust“. Jedním z cílů projektu je proto zvýšit povědomí o tragédii Židů, Romů a dalších obětí druhé světové války, což je nezbytné pro boj se současnými protiromskými projevy. „Zásadní je pro nás zasazení připomínky holocaustu do kontextu současné rasové nesnášenlivosti. Pochopení problémů minulosti je klíčem k vyrovnání se s přítomností a budoucností. I proto doprovází koncert v Rudolfinu celá řada akcí, které se zabývají dnešním rasismem a příbuznými tématy,“ vysvětluje Jurková.

Jednou z doprovodných akcí projektu bylo například uvedení maďarského snímku JE TO JEN VÍTR, režiséra Benedeka Fliegaufa, který získal na filmovém festivalu v Berlíně cenu Stříbrného medvěda. Film zachycuje jeden den v životě romské rodiny kdesi na okraji malého městečka a reflektuje sérii nedávných otřesných vražedných útoků na maďarské Romy. Doprovodný program nabídne i další dva dokumentární filmy. Jedním z nich je snímek nazvaný Žít! Ceija Stojka (27. 11. 2012, Kulturní centrum Židovského muzea v Praze), který vypráví o romské výtvarnici a spisovatelce z Rakouska, jež byla nucena trávit dětství hned v několika koncentračních táborech. Další dokumentární film s výstižným názvem …to jsou těžké vzpomínky (13. 11. 2012, Kulturní centrum Židovského muzea v Praze) je kombinací výpovědí pamětníků, které jsou proloženy čteným komentářem s fotografiemi a archivními dokumenty. Po zhlédnutí filmu budou následovat diskuse. Součástí doprovodného programu Requiem za Osvětim bude i výstava ze sbírky Muzea romské kultury v Brně Genocida Romů v době II. světové války a konference Roma positive, na které pohovoří i zahraniční odborníci nejen o romských vzorech, ale také obrazu Romů v médiích. Pilířem projektu je především samotný koncert, který v Česku proběhne v pražském Rudolfinu. Orchestr předvede dílo Requiem za Osvětim pod taktovkou významného romského dirigenta Riccarda M. Sahitiho, současného uměleckého ředitele a dirigenta Romské a Sinti filharmonie, který vedl například Bělehradský filharmonický orchestr nebo Slezský sbor v Katovicích. Sbor a sólisté jsou vždy vybráni z domácích umělců dané země, v Praze se představí Kühnův smíšený sbor. „Jako sólisté se představí Jana Wallingerová z brněnského Národního dovadla, Martin Šrejma a Martin Bárta, operní pěvci pražského Národního divadla a romská zpěvačka, studentka Mezinárodní konzervatoře Praha Pavlína Matiová. Ta bude první Romkou v Česku, která zazpívá na půdě Dvořákovy síně,“ říká Jitka Jurková z organizačního týmu. Requiem bude rozděleno do tří bloků. Ve vzniklých přestávkách budou interpretovat autentické texty pamětníků holocaustu známá česká herečka Taťjana Medvecká, dvojnásobná držitelka Ceny Thálie a loňská laureátka Českého lva, a David Tišer, romský umělec, který ztvárnil jednu z hlavních rolí inscenace Atelieru Národního divadla Můj soused, můj nepřítel. Dílo Requiem za Osvětim bude po pražském uvedení představeno v několika dalších světových metropolích. Záštitu nad projektem převzali v České republice předseda vlády Petr Nečas a primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

3.11.2012 20:11:51 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová hudební love story Bestiář

Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

další články...

HUDBA

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále celý článek

další články...