zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zákulisí Fóra mladých

Podívejme se tentokrát do zákulisí Fóra mladých, společnosti sdružující mladé hudebníky a hudební vědce ve věku do 35 let. Fórum mladých je hlavním pořadatelem letního hudebního festivalu Mladé pódium, který se každoročně koná ve třetím srpnovém týdnu v Karlových Varech. Od svého vzniku v roce 1972 se na něm představila celá řada dnes již renomovaných umělců. Na ředitelském postu se rovněž vystřídalo mnoho mladých lidí, neboť věková hranice 35 let platí i pro ně. K poslednímu střídání došlo v roce 2000, kdy se jeho organizace po předešlém řediteli Janu Machatovi ujaly dvě studentky (jedna hudební vědy na FF UK a dru-há pražské konzervatoře), dvě Veroniky – Rie-dlbauchová a Hyksová. Kromě této změny zaznamenal festival ještě změnu koncepce, a to v zaměřování jednotlivých ročníků na hudbu a kulturu určitého národa. V loňském roce tak posluchači měli možnost potěšit se známými i méně hranými díly ruských skladatelů.
A co slibuje jubilejní 30. ročník, který bude probíhat od 16. do 23. 8. 2002? V prvé řadě zaměření na hudbu českou s důrazem na hudbu 20. století. V podání nejtalentovanějších mladých hudebníků zazní díla „klasiků“ i dosud žijících a tvořících autorů, z nichž někteří stáli u zrodu Mladého pódia.

Po loňském úspěchu divadelního provedení Prokofjevova Péti a vlka se organizátoři chystají, ve spolupráci se studenty filmové vědy FF UK a Filmové fakulty AMU, otevřít festival večerem „filmové a jazzové inspirace“ svádějící dohromady živou hudbu s filmovým promítáním. V podání Karlovarského symfonického orchestru a kla-ví-ris-ty I. Kahánka zazní například klavírní koncert J. Ježka či některé z děl V. Trojana. Oproti tomu závěrečný koncert uvede díla symfonických mistrů 20. století. Pražská komorní filharmonie spolu s vynikajícím hobojistou, laureátem soutěže Pražského jara 2001, V. Borovkou přednese Koncert pro hoboj a orchestr B. Martinů a pod vedením M. Valáška 4. symfonii M. Kabeláče.
Dalších šest komorních koncertů, ve známém prostředí Galerie umění a kostela sv. Máří Magdalény, přinese přehlídku špičkových souborů a sólistů mladé generace. 17. 8. nás tvorbou současných autorů – S. Bodorové, L. Hurníka, V. Riedlbaucha, M. Kubičky a dalších – provede soubor Ensemble Martinů (flétna, klavír, housle, violoncelllo). Třetí večer představí člena Pražského klarinetového kvarteta, klarinetistu K. Dohnala. V pondělí 19. 8. se můžeme těšit na večer duchovní hudby se souborem Ritornello. Druhou polovinou týdne započne průřez českých melodramů za účasti vítězů Národní soutěže Z. Fibicha v interpretaci melodramu. Brněnskou JAMU představí tentokrát soubor bicích nástrojů Ensemble Percussion s uměleckým vedoucím M. Opršálem. Svým klavírním uměním nás bude ve čtvrtek 22. 8. okouzlovat D. Wiesner, jehož recitál bude zahrnovat díla od L. Janáčka, A. Háby, K. B. Jiráka až k M. Kabeláčovi.
Odpolední programy nabídnou bohatý výběr: od dílny bicích nástrojů vede-né T. Ondrůškem, odborné přednášky – V. Zouhar, přes literární procházku a literárně-hudební kavárnu až k prohlídkám historických míst lázeňského města, k jehož oživení by měly přispět také průvody Pouličního divadla na chůdách realizované studenty pražské DAMU. Navrch ještě doufáme v uskutečnění výstavy prací studentů Akademie výtvarných umění v Praze v prostorách karlovarské Galerie umění.
K zajištění tak náročného a komplexního programu, jenž zahrnuje téměř všechny stěžejní umělecké žánry: hudbu, divadlo, film, poezii a výtvarné umění, je zapotřebí velkého množství finančních prostředků, které ne vždy je snadné objevit a získat, a jako mnohé se i tento festival často zmítá ve víru vnitřních nejistot a obav o další existenci.
Nelze tedy než doufat, že pilná práce organizátorů a trocha štěstí k tomu nás všechny i letos, v plném proudu léta, svede dohromady ke krásným zážitkům.

22.2.2002 | rubrika - Zprávy