Na jevišti Státní opery nový titul - Sedlák kavalír a Komedianti
autor: archiv
zvětšit obrázekPoslední premiérou, kterou Opera Národního divadla v sezoně 2011/2012 uvede, bude inscenace oper Pietra Mascagniho a Ruggiera Leoncavalla SEDLÁK KAVALÍR, KOMEDIANTI. Tyto tituly byly poprvé uvedeny společně v roce 1893 v římském Teatro Costanzi a od té doby patří neodmyslitelně k sobě. Na jeviště Státní opery přichází inscenace pod režijním vedením Ingy Levant a v hudebním nastudování britského dirigenta Hilaryho Griffithse.
Nejnovější inscenace Národního divadla přenáší děj SEDLÁKA KAVALÍRA do italského filmového studia Cinecittà (Filmové město), které založil v Římě roku 1937 Benito Mussolini (Mascagni byl jeho blízkým přítelem) pro účely propagandy pod heslem „Kino je nejsilnější zbraň“. Stejně jako ve všech totalitních systémech i zde se natáčejí krásné, sentimentální, milostné příběhy nebo výpravné historické velkofilmy.
„Plytké milostné story či bombastická historická dramata poskytují dostatečné pobavení mas bez rizika, že by si jednotlivec mohl rozvíjet samostatné myšlení“, předkládá svůj pohled na problematiku německá režisérka Inga Levant.
KOMEDIANTI se odehrávají ve stejném filmovém studiu, ale v současnosti (o rozloze čtyřiceti hektarů je dodnes Cinecittà stále jedním z největších studií v Evropě), na párty k 75. výročí založení. Příběh je zasazen do období nového typu diktátu – hollywoodského, v němž nemá šanci nikdo, kdo není mladý, štíhlý a atraktivní. Ocitáme se ve světě slavných celebrit, na oslavě, na jejímž programu má být mimo jiné vystoupení skupinky stárnoucích klaunů.
„Mementem naší nové inscenace je uvědomění si, že falešná krása, zde zpřítomněná například filmovými nebo klaunskými kostýmy, neznamená zhola nic ve srovnání s realitou, která nás obklopuje. To je pravda platná ve všech místech i dobách“, uvádí umělecký šéf Opery Národního divadla Rocc.
Jednoaktová opera z prostředí sicilského venkova, SEDLÁK KAVALÍR (Cavalleria rusticana) Pietra Mascagniho (1863 – 1945) je považována za základní dílo italského verismu, jímž na jeviště vstoupily postavy ze současného života, lidé z drobných poměrů a nižších sociálních vrstev. Po premiéře v roce 1890 přichystalo publikum Mascagnimu nekonečné ovace a Sedlák kavalír se rozlétl vítězně světem. To podnítilo tehdy téměř neznámého Ruggiera Leoncavalla (1857 – 1919) ke zkomponování opery ve stejném stylu – a i pro něho znamenala premiéra jeho Komediantů o dva roky později v milánském Teatro dal Verme okamžitý úspěch.
Oba tituly se zapsaly i do historie technického pokroku: 13. 1. 1910 se uskutečnil první rozhlasový přenos opery na světě. V Metropolitní opeře v New Yorku Santuzzu zpívala Ema Destinnová, Cania Enrico Caruso.
Premiéra ve Státní opeře 14. a 17. června 2012.
TIP!
Časopis 37 - rubriky
Časopis 37 - sekce
DIVADLO
DISK uvede s MDP inscenaci Zdeněk Adamec
V pátek 13. září 2024 proběhne v divadle Rokoko premiéra inscenace dramatu rakouského dramatika a nobelisty Pe celý článek
HUDBA
Svetlana Janotová je nominována na Cenu Thálie 2024
Po uplynulých zdařilých letech i nadále Městské divadlo Brno navazuje na úspěchy na poli nominací svých umělců celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Výtvarné tipy 37. týden
Středověké srdce Evropy (2/10) - První gotické hrady
Nejstarší dochované hrady na našem území jsou ještě ro celý článek