Pocta Richardu Wagnerovi

autor: archiv
zvětšit obrázekOpera Národního divadla uvádí 18. a 20. května 2012 ve Státní opeře koncert nazvaný POCTA RICHARDU WAGNEROVI. Koncert se slavnými scénami z mistrovských děl tohoto německého autora je pořádán při příležitosti Mezinárodního kongresu Richarda Wagnera, který letos hostí Praha.
Wagnerovy opery se staly hlavní složkou repertoáru, který vybudoval v Novém německém divadle (dnes Státní opeře) jeho první ředitel Angelo Neumann, osobní přítel Richarda Wagnera. Během své éry (1888–1910) uvedl v Novém německém divadle více než 600 představení Wagnerových oper. V dalších etapách Nového německého divadla o wagnerovský kult pečovali především šéfdirigenti Alexander Zemlinsky a Georg Széll. V novodobé historii budovy Státní opery zazněl Wagnerův Tannhäuser (1993), Lohengrin (1997), Valkýra (koncertní uvedení 1998) a Bludný Holanďan (2008).
„Richard Wagner má v Praze silné historické zázemí v padesátileté éře Nového německého divadla a významnými operními událostmi se staly i jeho nedávné inscenace v Národním divadle – vzpomeňme na Pitínského a Koutova Tristana a Isoldu, kompletní Prsten Nibelungův (v koprodukci s Deutsche Oper am Rhein) či Heřmanova Parsifala. Je pro nás velkou radostí, že můžeme naše wagnerovské interpretace nabídnout účastníkům světového kongresu věnovaného tvůrčímu géniu Richarda Wagnera“, říká Ondřej Černý, ředitel Národního divadla.
V roce 2010 došlo znovu k symbolickému návratu Richarda Wagnera do budovy Státní opery, když byla na 1. balkoně odhalena skladatelova busta. Stalo se tak 20. 5., v den premiéry opery Tristan a Isolda v nastudování významného britského dirigenta Jana Lathama-Koeniga. Záštitu nad inscenací převzala Společnost Richarda Wagnera Praha, která se Státní operou vytvoření busty spolufinancovala. Stejná společnost organizovala i výměnu původní sádrové busty za bronzovou, která bude odhalena 20. 5. 2012 v rámci Matiné ke slavnostnímu zakončení Kongresu Richarda Wagnera.
„Instalace původní sádrové busty byla pouze úvodním krokem k záměru zajistit důstojnou připomínku Richarda Wagnera v této budově. Společnosti Richarda Wagnera se podařilo připravit tento slavnostní akt právě na termín ukončení Mezinárodního wagnerovského kongresu v Praze a symbolické bude i vlastní odhalení bronzové busty, které provede některý z členů rodiny Richarda Wagnera“, poodhaluje zákulisí slavnosti předseda Společnosti Richarda Wagnera Luděk Patrák.
Reminiscencí na premiéru TRISTANA A ISOLDY v roce 2010 není pouze slavnostní výměna busty, ale také účast dirigenta Jana Lathama-Koeniga, který bude Poctu Richardu Wagnerovi řídit. Kromě něj ozdobí koncert svým jménem jeden z nejvyhledávanějších a nejvšestrannějších světových tenoristů Eduardo Villa. Rodák z Kalifornie je stálým hostem Metropolitní opery v New Yorku, kde se ve svých rolích často alternoval s Lucianem Pavarottim. Ve svém repertoáru má řadu rolí, jako jsou Don Carlo, Ernani, Radames (Aida), Rodolfo (Luisa Miller), Don José (Carmen), Pinkerton (Madama Butterfly), Turiddu (Sedlák kavalír), Canio (Komedianti) a Enzo (La Gioconda).
TIP!
Časopis 49 - rubriky
Články v rubrice - Ze zlaté kapličky
Balet ND uvede unikátní inscenaci Holo Harmonies

Balet Národního divadla ve spolupráci se Stuttgartským komorním orchestrem uvádí unikátní světovou premiéru, v ...celý článek
Časopis 49 - sekce
DIVADLO
Pozvánka na e-výstavu archívu NdB

V letech 1918–1988 uvedlo Národní divadlo Brno na svých scénách celkem 54 premiér titulů Williama Shakes celý článek
HUDBA
Letošního Českého slavíka ovládla Ewa Farna

Na Galavečeru Český slavík 2023 ve Forum Karlín 24. 11. kralovala zpěvačka Ewa Farna, stala se absolutní vítěz celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
GVUO představuje malby Pavla Formana

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, představuje malby P celý článek