zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jaroslav Kocian: Houslové skladby

Repro alba Scena.cz

  

Snímek s houslovými skladbami Jaroslava Kociana je jakoby obetkán umělcovými jubilei. Vznikl jednoho březnového odpoledne 1983 ve studiu Československého rozhlasu jako záznam živého vysílání ke 100. výročí Kocianova narození. Připraven ke zveřejnění v podobě CD byl v roce 2000, 50 let po umělcově úmrtí. V letošním roce 2001 si připomínáme 100. výročí Kocianova absolutoria ve třídě Otakara Ševčíka na pražské konzervatoři a jeho prvního koncertu ve Vídni, jímž otevřel svou světovou kariéru. O de-set let později, v roce 1911 debutoval v USA a v roce 1921 zahájil rozsáhlou pedagogickou činnost na pražské konzervatoři, původně jako Ševčíkův asistent na mistrovské škole a později jako jeho nástupce. Vychoval plejádu české houslové elity. Jmenujme za všechny Marii Hlouňovou, Alexandra Plocka, Josefa Suka a Václava Snítila.

Václav Snítil zůstal po celý život oddaným ctitelem Kocianova odkazu. Dokladem je nejen jeho průvodní slovo, uveřejněné v bukletu nahrávky, ale především interpretace Kocianových skladeb, které studoval spolu s autorem a jejichž tlumočení dal punc autentičnosti. Kocian byl ve skladbě žákem Dvořákovým, komponoval ovšem jen příležitostně, vždy s důvěrnou znalostí technických a výrazových předností svého nástroje. Na rozdíl od mnoha komponujících virtuózů nezaměřil se na vnějškově efektní či bizarně oslnivý projev. Psal náladové skladby drobných forem a intimního obsahu. Hodnotila-li je minulá doba mnohdy jako salonní a eklektické, pak to snad platilo ve vztahu k moderním avantgardním proudům. Kocian zůstával jako houslista i skladatel romantikem. Z odstupu času se jeho nečetná tvorba jeví ve svém žánru stále zajímavou a trvale hodnotnou.
Václav Snítil vybral z Kocia-nova díla devět skladeb, po třech z opusů 17, 18 a 19. Dvě půvabné Serenády, hravou Humoresku, duchaplné Pitoreskní intermezzo, lyricky vřelou Melodii, vroucí Ukolébavku a tři skladby, v nichž se housle rozezpívají se sukovským roztoužením a působivým leskem, Večerní meditaci, Jarní píseň a vrcholný Hymnus jara. Snítil je hraje s technickým nadhledem, ušlechtilým výrazem a za-u-jetím, které se postupně zmocňuje i posluchače a vtahuje jej do prostého a čistého světa Kocianovy hudby. Snítilovým znamenitým partnerem je klavírista Josef Hála, s nímž se houslista sblížil ve Smetanově triu.
Kocianův odkaz ožívá již více než čtyři desetiletí v mezinárodní houslové soutěži v umělcově rodišti Ústí nad Orlicí. Kocianovy sklad-by jsou tam povinnou součástí repertoáru. Snímek Radioservisu je ovšem prospěšný nejen účastníkům soutěže a jejich pedagogům. Potěší všechny milovníky dobré hudby, zejména ty, kdo v této oblasti nezapomínají na české osobnosti světového významu a tou Jaroslav Kocian nesporně byl.

Radioservis CRO 187 – 2 131

29.12.2001 Zdeněk Pachovský | rubrika - Recenze