zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Informace o baletu v České republice

Othello – Z. Susová a R. Kročil (Zdroj D. Zehetner)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Výhody integrace - vznik Národního baletu
Výhody spočívají zejména v nerozmělněném financování českého baletu, dále pak ve větší příležitosti pro tanečníky získat regulérní angažmá ve velkém souboru a ve využití specifického prostředí každé scény Národního divadla (historické budovy, Státní opery, Stavovského divadla a Nové scény) pro tvorbu bohatého a zajímavého programu. Soustředění těchto výhod pomůže udržovat styl a kvalitu virtuózního baletního umění a profil klasického velkého baletního ansámblu se standardně eklektickým repertoárem.
Výrazem činnosti špičkové české umělecké instituce má být inspirativní prostředí vyznačující se promyšlenou tvůrčí vůlí a plněním širší společenské úlohy.

Klasický balet tady vždy byl a bude
Dokládá to bohatá a pestrá historie baletu ND. Mimochodem, stačí jen letmý pohled do archivu a zjistíme, že repertoár baletu ND po celou svoji historii preferoval spíše původní (a dobovou) uměleckou tvorbu, ať již českých nebo zahraničních tvůrců.
Krátká historie baletu SOP (jejíž stávající soubor čítá zhruba třináct členů, ostatní jsou externími spolupracovníky) se za celý čas své krátké existence snaží pouze vytvořit nepřesvědčivé zdání, že je ochráncem „klasiky“ v Čechách a opozicí k baletu ND.
Máme za to, že klasický balet však není vázán na jednostranný výklad, totiž že klasickými tituly jsou výhradně takové inscenace, které spadají např. do 70. let 20. stol. nebo které jsou v symbióze s učebními plány scénické praxe tanečních konzervatoří. Výraz „klasický“ neodvozujeme od slova „class“ (třída, výuka) a podoba klasické inscenace nesmí být jen pouhou recyklací některé „zažité“ formy. Takové zúžení není reprezentativní ani prospěšné, poctivé ani přínosné jak pro umělecký soubor, tak pro dramaturgii a spíše představuje jakousi omezenou uměleckou „archeologii“. Nevyjadřuje ani úctu k tradici, spíše je podezřelým dogmatem.
Hvězdy a osobnosti českého baletu
Velké postavy české baletní scény jsou a vždy byly převážně svázány se jménem baletu ND a v povědomí široké české veřejnosti je pražský špičkový soubor pouze jeden. Důkazem toho je nejen historie baletu ND a výčet interpretačních a choreografických osobností s ním spojených, ale také fakt, že SOP, v rámci svého repertoáru vždy využívala hostování sólistů a členů baletu ND. A nikdy naopak. Nehledě na množství tanečníků, kteří během posledních let přešli ze SOP do ND. Což se v opačném případě nikdy nestalo, kromě těch, kterým v baletu ND nebyla prodloužena smlouva. Baletní „torzo“ SOP bylo v povědomí nejčastěji vnímáno jako soubor s repertoárem, pro který byl příznačný ničím nepřekvapující stereotyp.

Baletní soubor ND má standardní evropský repertoár
Obehraným tvrzením je, že balet ND je pouze „moderna“. Balet ND se hlásí k modernímu dramaturgickému plánu, k modernímu uměleckému programu a vizím, nikoliv k preferenci nebo zaměření na moderní tanec! Snažíme se jen vyhnout dobovým předsudkům a uzavřenému přístupu k uměleckým invencím. Pokud se totiž na nových inscenačních postupech (v každé další premiéře klasického nebo nového titulu) neprojevují jisté proměny, stává se živé divadelní umění jen „staromilským klubem“. Za poslední desetiletí je repertoár baletu ND charakteristický svou vyvážeností v rámci stylů a žánrů, což považujeme za správný a legitimní kurs.
Balet Národního divadla vede posledních devět let Petr Zuska, který je uznávanou charismatickou osobností se širokým rozhledem a profesními zkušenostmi. Je respektovaným partnerem i tvůrcem ve „společnosti“ zajímavých evropských osobností baletu. Je držitelem několika prestižních ocenění doma i v zahraničí. Vytvořil na čtyřicet choreografií, které se setkávají s velmi dobrým ohlasem zvláště zahraniční kritiky.
Vlivem tohoto Zuskova internacionálního přesahu se do repertoáru baletu ND dostala v tomto období široká škála klasických titulů a velká část význačných tvůrců světového baletu. Např.: Čajkovký, Pas de deux - G. Balanchine, Zkrocení zlé ženy, Oněgin - J. Cranko, La Sylphide / Napoli - A. Bournonville, Louskáček – Vánoční příběh, Othello - Y. Vàmos, Carmen - M. Ek, Giselle - Ch. Hampson, Labutí jezero - K. Greve, Popelka - J. Ch. Maillot, Stamping Ground, Petite Mort, Last Touch - J. Kylián, Jardí Tancat - N. Duato, Through Nana´s Eyes - I. Galili a další…
V baletu ND se také objevily zajímavé (někdy dokonce unikátní) inscenace původní české tvorby. Např.: Lucrezia Borgia, Faust - L. Vaculík, Zlatovláska, Camoufl▪AGE – J. Kodet, edukativně-zábavné přestavení Baletománie a samozřejmě množství opusů z dílny Petra Zusky (Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři, Mozart? Mozart!, Svěcení jara… a další)
Povědomí o baletu ND se rozšířilo v zahraničí také díky mnoha zájezdům v posledních letech a hostováním souboru v USA (Washington, Houston), v Rusku (Moskva, Petrohrad), ve Španělsku (Madrid), Portugalsku (Lisabon), Estonsku (Tallin), Německu (Bonn), Maďarsku (Budapešť), Řecku (Athény), Číně (Peking, Šanghaj - EXPO 2010), dále festivaly ve Finsku, Itálii, Kanadě a v dalších zemích.
Otevřenost uměleckého vedení baletu ND a Zuskův přístup dává rovněž příležitosti pravidelné prezentaci nových tvůrčích sil v projektech podporujících choreografický talent členů souboru.

20.6.2011 15:06:15 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

2 : 22 Duchařský příběh (Činoherní klub)

Články v rubrice - Zprávy

PKB míří poprvé ve své historii do Japonska

Listy důvěrné

Pražský komorní balet (PKB) odjíždí na historicky první zájezd do Japonska. V neděli 3. prosince 2023 soubor v ...celý článek


Prosincové novinky v Jihočeském divadle

Tristan a Isolda (Jížní spojka 2024 - Stavovské divadlo )

Prosinec zahájí 6. prosince operní soubor Jihočeského divadla výjimečnou událostí. Ve světové premiéře opery K ...celý článekČasopis 49 - sekce

HUDBA

NO NAME nové album i turné

NO NAME

Oblíbená slovenská skupina NO NAME vyráží na turné společně s kapelou Nocadeň, koncertní šnůra začne 21. březn celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 50. týden

Franz Kafka

Jak cestoval Franz Kafka
Začátkem 20. století začali Pražané objevovat okolí města a jezdit na letní byty. celý článek

další články...