zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy vážné hudby 53. týden

L. Pavarotti

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Franz Lehár: PAGANINI (Vysílání: 28. 12., 20.00 hod., ČRo 3 – Vltava - Pondělní operetní večer ze zlatého fondu Českého rRozhlasu)
Opereta o třech dějstvích, libreto Paul Knepler a Béla Jenbach, český překlad Jiří Aplt, rozhlasová úprava a slovem provází Oldřich Nový. Osoby a obsazení: Marie Anna Elisa, kněžna v Lucce (Jaroslava Procházková), Felice kníže Bacciochi (Karel Berman), Nicolo Paganini (Ivo Žídek, mluví Vladimír Ráž), Bartucci (Vítězslav Boček), Hrabě Hédouville (Vladimír Klemens) Markýz Pimpinelli (Oldřich Kubart), Bella Giretti (Stanislava Součková) a další. Spoluúčinkují Činoherní sbor, Pěvecký sbor Československého rozhlasu v Praze, sbormistr Jiří Pinkas. Hraje Pražský rozhlasový orchestr, řídí Vlastislav Antonín Vipler. Houslová sóla hraje Ivan Kawaciuk. Natočeno v Československém rozhlase Praha v roce 1954.

Bedřich Smetana: HUBIČKA (Vysílání: 1.1. 2010, 16.00 hod, ČRo 3 – Vltava)
Novoroční rozhlasové představení prostonárodní opery o dvou dějstvích na libreto Elišky Krásnohorské podle povídky Karolíny Světlé. Osoby a obsazení: Otec Paloucký (Karel Kalaš), Vendulka, dcera Palouckého (Ludmila Červinková), Lukáš, mladý vdovec (Beno Blachut), Tomeš, Lukášův švagr (Přemysl Kočí), Martinka, Vendulčina stará teta (Marta Krásová), Barče, děvečka u Palouckých (Štefa Petrová), Matouš, starý pašíř (Vladimír Jedenáctík), Strážník (Karel Hruška). Sbor (sbormistr Jarmil Burghauser) a orchestr opery Národního divadla v Praze, řídí Zdeněk Chalabala. Uvádějí Martina Kolajová a Ivan Ruml, který pořad připravil.

Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků 2010 (Vysílání: 01.1., 11.15 hod., ČT2)
Světoznámý novoroční koncert Vídeňských filharmoniků 2010 bude opět po velkém úspěchu v roce 2008 dirigovat Francouz Georges Pretre. Tím se mu splní jeden ze svých velkých snů. Francouzský dirigent přirovnal orchestr k plnokrevníkovi. "Orchestr sám má mnoho kvalit a přesto potřebuje žokeje" uvedl Pretre.
Na Nový rok zní každoročně z vídeňského sálu Musik Vereinu melodie rodu Straußů. Rodina Straußů měla blízké vazby k Francii a tak nebude novoroční koncert ve znamení Francie jen díky Pretrovi. Tradičně na tomto koncertě zní i skladby souputníků rodiny Straussů. Letos to bude například hudba skladatele Otty Nicolaie, od jehož narození uplyne kulatých 200 let.
Rakouská veřejnoprávní televize ORF bude přenášet tradiční novoroční koncert již po padesáté druhé.

Pavarotti - pražské zastavení (Vysílání: 01.1., 19.30 hod., ČT2)
O vystoupení L. Pavarottiho v Praze usilovala celá řada organizátorů. Toto dlouho očekávané přání se splnilo až těsně pře Vánocemi roku 1996, kdy Maestro vystoupil v pražské Sportovní hale. Na světoznámého pěvce čekal nejen vyprodaný sál, ale celá řada dychtivých novinářů, kteří o jeho pobytu v Praze chtěli přinést tu nejlepší informaci. Jaký je? Jak se chová v zákulisí? Co v Praze navštíví? Jak se bude ve sněhové kalamitní Praze pohybovat? S kým se setká? Jaká je jeho nová přítelkyně? Cesta za soukromím Luciana Pavarottiho však díky extrémně nízkým teplotám a přívalu sněhu nebyla vůbec jednoduchá... Pěvec si chránil nejen své soukromí, ale především své zdraví, své hlasivky... Jaký byl tedy první Maestrův pobyt v Praze, to ze dozvíte v pořadu režiséra M. Šmídmajera.

Verdi Gala (Vysílání: 01.1., 20.00 hod., ČT2)
Giuseppe Verdi. Italský skladatel, jedna z nesmrtelných postav světové operní tvorby a bezesporu nejpopulárnější italský operní skladatel. Navázal na tradiční formu italské opery, spojil její hlavní rysy, dramatičnost a melodičnost a stal se dovršitelem jejího vývoje. Debutoval operou Oberto (1839) v milánské Scale, rozhodující úspěch však zaznamenala opera Nabucco (1842). S ohromující rychlostí a virtuozitou složil v období 1839–1850 opery Lombarďané, Macbeth, Korzár, Johanka z Arku a další, jasně hovořící k italské současnosti. Do čela operních tvůrců jej však postavily teprve tři další opery Rigolleto (1851), Traviata a Trubadúr (1853), spojující libozvučnost italského operního zpěvu (bel canto) s výrazovým realismem. Následovaly Sicilské nešpory, Maškaráda, Don Carlos aj. (1850–1870) a k slavnostnímu otevření Suezského průplavu objednaná a zkomponovaná Aida (1871). Po slavné Aidě se stárnoucí tvůrce na delší dobu odmlčel a zabýval se úpravami svých starších děl. Koncem života vytvořil ještě dvě opery na shakespearovské předlohy Othello a Falstaff. K dalším významným dílům patří Rekviem, Te Deum, Stabat Mater. Koncert Verdi Gala nabídl po dlouhé době výběr těch nejznámějších sborových scén, které se stanou pro posluchače nezapomenutelným setkáním s tvorbou tohoto slavného skladatele v podání sto členného sboru a symfonického orchestru.

Dotkl se mě prst boží (Vysílání: 01.1., 02.00 hod., ČT2)
Josef Suk patří mezi nejvýznamnější české hudební skladatele, díky nimž je naše země známa jako hudební velmoc. Ačkoliv sám Suk koncertoval s Českým kvartetem po světě a doslova šířil českou hudební slávu, doma se věhlasu nedočkal. "Cožpak se do srdce národa již nevejde nikdo jiný než Smetana nebo Dvořák?" parafrázujme jeho životní myšlenku. Glorifikace Smetany (díky Z. Nejedlému) zasouvala Sukovu osobnost i dílo do nevědomí národa.
Film Petra Kaňky z roku 2006 je nezvyklým a profesionálně zdatným činem. Oslovil vnuka skladatele, básníka a spisovatele Jana Suka, který se spolu s hercem Oldřichem Vlachem vydává na cestu po stopách svého děda. Ukazuje se, že rodinná traumata a prokletí se táhnou do dalších generací a že Sukovi dědicové k sobě hledají cestu jen velmi těžko.

Vánoční koncert z Valdštejnského paláce (Vysílání: 02.1., 22.35 hod., ČT2)
Komorní orchestr Quattro je složen z nejlepších absolventů a posluchačů Pražské konzervatoře a HAMU. Jméno si soubor zvolil po významné skladatelské skupině Quattro (Luboš Fišer, Otmar Mácha, Sylvie Bodorová, Zdeněk Lukáš). Od roku 2005 je nositelem ocenění "Rezidenční orchestr Rodného domu Gustava Mahlera". Účinkoval na řadě festivalů - Mladé pódium, Nekonvenční žižkovský podzim, Mozartovské slavnosti Třebíč, Festival melodramu Praha, Hudba tisíců - Mahler Jihlava a další. Od sezóny 2007/8 organizuje pravidelný abonentní cyklus v Galerii MIRO, na němž zazněly i významné premiéry českých soudobých tvůrců. V dubnu 2008 vydal kompaktní disk "Quattro hraje Quattro" s mimořádným kritickým ohlasem ve Velké Británii. V únoru 2009 vydal další kompaktní disk "Carmina lucemburgiana", který je věnován době a osobnosti Jana Lucemburského a přicházejícímu jubileu nástupu Lucemburků na český trůn. Koncertním mistrem a stálým sólistou orchestru je Pavla Franců. Dirigentem orchestru je Marek Štilec, který jej založil už ve svých 17 letech. Marek Štilec absolvoval Pražskou konzervatoř v houslové třídě prof. Dany Vlachové a dirigování začal studovat soukromě u Leoše Svárovského. Nyní pokračuje v magisterském studiu na katedře dirigování na pražské HAMU. Jako dirigent spolupracoval už s Pražským komorním orchestrem, Jihočeskou komorní filharmonii, Filharmonii Bohuslava Martinů Zlín, Dechovou harmonii North-Down Symphonia. Na svém kontě má i operní představení Bohuslava Martinů Veselohra na mostě a kritikou velmi oceněné představení Donizettiho Viva la mamma v Liberci .

Tříkrálový koncert (Vysílání: 03.1., 16.00 hod., ČT1)
I v letošním roce se rozzáří Betlémská hvězda a nad dveřmi tisíců rodin se objeví písmena symbolizující návštěvu koledníků Tříkrálové sbírky. I letos se Charita Česká republika ve spolupráci s Českou televizí rozhodla poděkovat všem dárcům i koledníkům prostřednictvím koncertu v Městském divadle Brno. Během podvečerního setkání vystoupí taneční skupina Beat up, zazní hlas Marie Rottrové, Marka Ztraceného, Moniky Bagárové. Ze Slovenska přijede populární vítězka ankety Slávik Misha, zazpívá i dětský sbor Bobci. Moderátory večera budou Martina Kociánová a Jan Čenský.
O tom, jak byly použity prostředky z loňské Tříkrálové sbírky, se dozvíme nejen přímo na jevišti z rozhovorů s pracovníky charitních zařízení, ale i ze tří reportáží. V Praze navštívíme dům sv. Viktorie, který poskytuje pomoc bezdomovcům. Oblastní charita Most se zaměřuje na mladé lidi vyrostlé v dětských domovech, kteří se ocitli v sociální nouzi. Poslední příběh osamělého muže, který využívá služeb charitní ošetřovatelské služby nebo denního stacionáře, nás zavede na Uherskobrodsko. Čtvrtá reportáž pak připomene, že bez koledníků a jejich neúnavného by se mnoho projektů nedočkalo realizace.

Nobel Peace Prize Concert 2008 (Vysílání: 03.1., 00.40 hod., ČT2)
Záznam z 11. prosince 2008 z gala koncertu v norském Oslu na počest udělení Nobelovy Ceny míru, kterou získal finský prezident Martii Ahtisaari. Vystoupení hvězd pop a world music moderuje herecká dvojice Scarlett Johansson a Sir Michael Caine.

Antonín Dvořák: JAKOBÍN (Vysílání: 2.1. 2010, 20.00 hod., ČRo 3 – Vltava Operní večer)
Opera o třech dějstvích na libreto Marie Riegrové v archívní rozhlasové nahrávce z roku 1964. Osoby a obsazení: Hrabě Vilém z Harasova, majitel panství (Richard Novák), Bohuš z Harasova, syn hraběte Viléma (Jindřich Jindrák), Adolf z Harasova, synovec hraběte (Antonín Švorc), Julie, Bohušova žena (Milada Šubrtová), Filip, hraběcí purkrabí (Karel Berman), Jiří, myslivecký mládenec (Oldřich Spisar), Benda, učitel a regenschori, hudební skladatel (Antonín Votava), Terinka, dcera Bendy (Helena Tattermuschová), Lotinka, zámecká klíčnice (Marie Ovčačíková). Spoluúčinkují Dětský sbor a Pěvecký sbor Čs. rozhlasu, sbormistři dr. Bohumil Kulínský a Milan Malý a Pražský rozhlasový orchestr, řídí Jan Hus Tichý. Připravil a uvádí Zbyněk Brabec.

29.12.2009 03:12:50 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Hráči v Městském divadle Mladá Boleslav

Hráči

V mladoboleslavském divadle soubor propadl hazardu. Netřeba se bát, naštěstí jen v rámci chystané nové inscena celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. celý článek

další články...