zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Operní tipy 40. týden

Prodaná nevěsta: M. Dvorský a P. Vykopalová

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Concertino Praga `95 (Vysílání: 28.9., 13.45 hod., ČT2)
Třicet let mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga připomene televizní obrazovka záznamem části slavnostního koncertu z pražského Rudolfina, který se konal v roce 1996. Za tři desítky let se rozhlasového klání zúčastnilo na 1800 interpretů z více než třiceti zemí světa. Porotci mezinárodních kol vyslechli kolem 1300 soutěžních nahrávek. Mezi slavnými jmény jako jsou Felcman, Ishikawa, Kofler, Sitkovecky, Hudeček, Brožková nebo Tůma figuruje také věhlasný violoncellista Leonid Gorochov. Absolutním vítězem Concertina praga se stal v roce 1982 v patnácti letech. V současné době žije v Londýně a hovoří se o něm jako o nejvážnějším nástupci Mstislava Rostropoviče. Televizní záznam pražského koncertu k 30. výročí Concertina Praga připomene skvělý výkon Leonida Gorochova společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Vladimírem Válkem v Dvořákově populárním Violoncellovém koncertu h moll.

Bedřich Smetana: PRODANÁ NEVĚSTA (Vysílání: 28.9., 19:00 hod., SLAVNOSTNÍ VEČER KE DNI ČESKÉ STÁTNOSTI, ČRo 3 – Vltava)
Z pražského Národního divadla bude ČRo 3 – Vltava u příležitosti Dne české státnosti vysílat v přímém přenosu slavnostní představení Prodané nevěsty Bedřicha Smetany. Pod taktovkou Ondreje Lenárda se představí sopranistka Pavla Vykopalová jako Mařenka, tenorista Pavel Černoch jako Jeník, tenorista Aleš Voráček jako Vašek a basista Luděk Vele jako Kecal. V přestávce přímého přenosu budeme hovořit s hlavními interprety, šéfdramaturgem Ondřejem Hučínem, režisérkou Magdalenou Švecovou a ředitelkou Smetanova muzea dr. Olgou Mojžíšovou.
Zdá se to až k nevíře, ale naše nejnárodnější opera Prodaná nevěsta byla původně opereta. Měla dvě dějství a mluvené dialogy. Nenašly byste tu tolik typické tance /Polka, Furiant, Skočná/ a Mařenka nad lásky snem lkala až o hodně později, tedy lépe řečeno až v pozdějších úpravách díla. Psal se předposlední májový den roku 1866, kdy měla první verze premiéru. Prušáci táhli ku Praze a Bedřich Smetana utekl do Berouna, protože se bál, že mu Braniboři dají pořádně za vyučenou, když je tak nepěkně znectil ve své předchozí opeře. Když Smetana Prodanou nevěstu tvořil, bydlel v Lažanského paláci v Praze. Dnes se v tomto objektu nalézá Filmová fakulta Akademie múzických umění. Podle dobového svědectví se tehdy Smetana rád procházel po nábřeží podél Vltavy a se zalíbením se díval se na protější břeh s panoramatem Hradčan. Sabina prý dodal hotové libreto 5. července 1863, ale časopis Slavoj oznámil až v září 1864, že v "tyto dny" odevzdal spisovatel Smetanovi první jednání: v mezidobí se zřejmě libreto několikrát upravovalo podle skladatelových připomínek. O své světové premiéře se objevila Prodaná nevěsta v Prozatímním divadle s jedinou scénou na české návsi. První verze Prodané nevěsty prošla českým jevištěm tak trochu nepovšimnuta vzhledem k zmíněným politickým událostem. Novou operu vypravil Josef Macourek, režii obstaral ředitel František Thomé. Koloraturní primadona Elenora z Ehrenbergů vytvořila Mařenku, Jindřich Polák Jeníka, František Hynek Kecala, Josef Kysela Vaška, Josef Paleček Krušinu, Jindřich Mošna principála, Tereza Ledererová Esmeraldu. Druhé představení se konalo v Novoměstském divadle o dva dny později. Znělci staré Prahy dobře ví, že to bylo v místech dnešní Státní opery Praha.

Europa Musicalis (Vysílání: 01.10., 01.40 hod., ČT2)
V letošním roce uplynulo 60 let od konání první Smetanovy Litomyšle v roce 1949, navíc Litomyšl slaví 750 let od povýšení na město a 10 let od zápisu na seznam UNESCO.
Rok 2009 je význačný řadou jubileí, uplyne 185 let od narození Bedřicha Smetany a 125 let od jeho úmrtí, 50 let od úmrtí Bohuslava Martinů, 200 let od narození Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a od úmrtí Josefa Haydna, 250 let uplyne od úmrtí Georga Friedricha Händela a 300 let od narození Františka Xavera Richtera.
I když to vše program 51. ročníku reflektoval, hlavním tématem dramaturgie byla EUROPA MUSICALIS, zaměření na evropskou hudbu, evropská témata a evropské interprety. V období konání festivalu totiž vrcholilo české předsednictví Evropské unii a uskutečnilo se jeho předání Švédsku. Tato země byla pro život litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany velmi důležitá, nabízelo se proto, aby alespoň neoficiální část předávání proběhla právě při Smetanově Litomyšli. 51. ročník se stal oficiální doprovodnou akcí českého předsednictví.

Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 Z Nového světa (Vysílání: 3.10., 16:30 hod., ČRo 3 – Vltava)
Do programu Odpoledního koncertu jsme na sobotu 3. října zařadili Dvořákovu Novosvětskou symfonii, a to v záznamu z festivalu Pražské jaro z 1. června letošního roku. Drážďanskou filharmonii tehdy řídil Kurt Masur. Pořad připomene nejen dirigentovo hostování v Čechách, ale také jeho dřívější působení v Lipsku a jeho angažmá v událostech, které v roce 1989 vedly k pádu totality v tehdejší Německé demokratické republice a ke znovusjednocení Německa.

Claudio Monteverdi: ODYSSEůV NÁVRAT DO VLASTI (Il Ritorno d´Ulisse in Patria) (Vysílání: 3.10., 19:00 hod., OPERNÍ SEZÓNA EURORÁDIA 2008-2009, ČRo 3 – Vltava)
Dramma musica o prologu a třech dějstvích podle Homérovy Odyssey na libreto Giacoma Badoara. Připravila Helena Havlíková. Osoby a obsazení: Lidská slabost (Terry Way), Čas (Luigi Da Donato), Štěstěna (Hanna Bayodi-Hirt), Amor (Claire Debono), Penelopa, Odysseova manželka (Christine Rice), Ericlea, Penelopina stará chůva (Marina Rodríguez-Cusí), Melanto, Penelopina mladá služka (Hanna Bayodi-Hirt), Eurimaco, dvořan (Ed Lyon), Neptun (Luigi Da Donato), Jupiter (Ed Lyon), Odysseus (Kobie van Rensburg), Minerva (Claire Debono), Eumaeus, Odysseův bývalý sluha (Joseph Cornwell), Irus (Robert Burt), Telemachos, Odysseův a Penelopin syn (Cyril Auvity), Antinous (Humberto Chiummo), Peisander (Xavier Sabata), Amphinomus (Juan Sancho), Junona (Sonya Yoncheva). Soubor Les Arts Florissants řídí William Christie.

MET LIVE IN HD (Vysílání: 3.10., 22:25 hod., ČRo 3 – Vltava)
Rozhovor s Martinem Cikánkem, šéfem projektu přímých přenosů z Metropolitní opery v New Yorku do českých kin. Připravil Ivan Ruml.

28.9.2009 00:09:17 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje celý článek

další články...

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...