zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Operní tipy – 33. týden

Sestry Steinovy

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Sólo pro... sestry Steinovy (Vysílání: 13.08., 23.30 hod., ČT1)
Repríza jednoho z prvních vydání oblíbeného hudebního cyklu ČT připomene nevšední tvorbu písničkářského sesterského dua. V hudbě, kterou skládá Karolina, nalezneme jak vlivy punkové nespoutanosti a přímočarosti, tak snahu po jasném textovém sdělení, která byla vždy typická pro autentické představitele písničkářské scény. Objeveny publicistou Jiřím Černým na konci 90. let na folkovém festivalu Zahrada zamířily brzo Sestry Steinovy i na rocková pódia, kde mezi bigbeatovými skupinami působily velmi originálním dojmem. Část publicistů považuje jejich textové poselství za feministické, což je však krajně zjednodušující tvrzení. V textech Sester Steinových se mísí prvky ženského vidění světa s motivy křesťanskými a rebelantskými. To vše podpořeno velmi originální hudbou, která si sice neklade vysoké interpretační ambice, přesto je harmonicky a rytmicky nadmíru vynalézavá. A navíc: dvojhlas, kterým Karolina a Lucie disponují, je největší zbraní. Stačí zavřít oči a přemýšlet.

Nepohodlní - Josef Přibík (Vysílání: 14.08., 16.30 hod., ČT2)
Byl vynikajícím, ale v Čechách nedoceněným dirigentem s rozsáhlým hudebním vzděláním. Když v Praze nevyhrál konkurs na místo šéfdirigenta Prozatímního divadla, odjel na doporučení P. I. Čajkovského do Ruska. Jistý čas působil v kyjevské opeře, na Kavkaze založil velké pěvecké sbory, nakonec přesídlil do Oděsy, kde vybudoval a řídil až do své smrti Národní divadlo s vynikajícím operním souborem a světovým repertoárem.

Stanislaw Moniuszko: STRAŠNÝ DVŮR (Straszny dwór) (Vysílání: 15. 8., 20.00 hod., ČRo 3 – Vltava)
Komická opera o čtyřech dějstvích na libreto Jana Checinského v českém překladu Anny Hostomské. Připravil a uvádí Zbyněk Brabec. Osoby a obsazení: Starý pan Mečník, majitel Strašného dvora (Karel Leiss), Hana, dcera Mečníka (Maria Tauberová), Jadwiga, dcera Mečníka (Gitta Schmidtová), Pan Damazy, Mečníkův písař a právník (Antonín Jeřábek), Štěpán, mladý šlechtic (Beno Blachut), Zbyněk, mladý šlechtic (Karel Kalaš), Paní Číšníková, teta mladých šlechticů (Ludmila Hanzalíková), Matěj, bývalý voják, sluha mladých šlechticů (Bořek Rujan), Skoluba, Mečníkův klíčník (Jaroslav Veverka), Marta, klíčnice mladých šlechticů (Štěpánka Štěpánová), Jirka, chasník na statku mladých šlechticů (František Voborský), Starší žena na statku Mečníkově (Nina Harvánková). Pěvecký sbor Čs. rozhlasu (sbormistr Jiří Pinkas) a Pražský rozhlasový orchestr řídí František Dyk. Digitálně zrekonstruovaná rozhlasová nahrávka z roku 1949.

11.8.2009 00:08:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

další články...