Výtvarné tipy 32. týden
autor: Česká televize
zvětšit obrázekStarobylé stavby: Machu Picchu
Jaká tajemství skrývají starobylé stavby? Jak se inčtí stavitelé vypořádali s nástrahami divoké přírody a proměnili extrémně náročný terén v nejslavnější město celé říše? Dokumentární cyklus. Hluboko v srdci peruánských And, na skalnatém hřebeni obklopeném strmými útesy bičovanými deštěm, stojí starobylé město Machu Picchu, které je nejpozoruhodnějším existujícím dědictvím civilizace Inků.
Vysílání: 12.8., 08.00 hod., ČT2
Opakování: 13.8., ČT2., 17.8., ČT2
Kaple – duše rodů: Konopiště
Proměny našich hradů a zámků z pohledu historie, architektury a duchovního života šlechty (2016). Režie M. Rozbrojová. Zámek Konopiště, původně obranný a nikdy nedobytý hrad založený Tobiášem z Benešova, také prožil různé dějinné peripetie spolu se svými majiteli. Když se poslední dědic z rodu Benešoviců stal kanovníkem svatovítské kapituly, přešel hrad do rukou Šternberků. I zámecká kaple, nyní zasvěcená sv. Hubertovi, prošla architektonickými změnami. Nejvíce se na ní podepsala zbožnost posledního majitele Františka Ferdinanda d´Este.
Vysílání: 13.8., 06.05 hod., ČT2
Opakování: 15.8., ČT2., 18.8., ČT2
Drottningholmský palác, královský domov
Korunní princezna Viktorie nás provede velkolepým sídlem své rodiny. Švédský dokument. Švédská královská rodina se těší velké popularitě nejen ve Skandinávii, ale po celém světě. Dnes dostaneme výjimečnou příležitost nahlédnout do nádherného sídla, které král Karel XVI. Gustav, jeho manželka Silvia a korunní princezna Viktorie obývají. Drottningholmský palác nechala postavit v 17. století manželka krále Karla X. Gustava Hedvika Eleonora a my si ho díky velkorysosti královské rodiny, především princezny Viktorie, můžeme prohlédnout od sklepení až po půdu a dozvědět se řadu zajímavostí z úst architektů, historiků i samotných obyvatel. Královna Silvia nás provede soukromou částí zámeckého parku Drottningholm a pobaví duchařskými příběhy, králova sestra princezna Christina prozradí, že jako dítě hrávala ve vstupní hale paláce bocciu, a korunní princezna Victoria vypráví o tom, jak se kdysi naučila orientovat v Drottningholmském paláci potmě.
Vysílání: 13.8., 10.00 hod., ČT2
Opakování: 16.8., ČT2., 18.8., ČT2
Legendární hrady: Hrad Haut-Koenigsbourg
Největší hrad ve francouzských Vogézách shlíží z nadmořské výšky 757 metrů na alsaskou nížinu. Poznejte jeho pohnutou historii, a především majestátní přestavbu ze sklonku 19. století. Francouzský dokument (Premiéra). Francouzi mu říkají Haut Koenigsbourg, Němci Hochkoenigsburg. Zaujímá plochu neuvěřitelných 36 000 metrů čtverečních a jeho interiér tvoří hustá síť chodeb propojujících na 250 místností. Jeho dominantou je donjon, obytná a obranná věž vysoká 62 metrů, a chrání jej hradby až 9 metrů silné. V Alsasku nemá tento hrad konkurenta. Byl zbudován ve 12. století a o 300 let později záměrně zničen. Za dnešní majestátní podobu vděčí sídlo přestavbě z 2. poloviny 19. století, jež proběhla pod vedením architekta Bodo Ebharta a z financí poskytnutých německým císařem, pro nějž byla obnova hradu prestižní záležitostí.
Vysílání: 13.8., 13.30 hod., ČT2
Opakování: 17.8., ČT2., 18.8., ČT2
Jižní Indie – hinduistické chrámy
Úchvatná obrazová cesta za bohatstvím a mystikou historických památek jižní Indie. Francouzský dokument. Indie – jedna z kolébek civilizace. Po sedm tisíciletí se na indickém subkontinentu rozprostíraly velké říše a vznikly tady i čtyři náboženské proudy – hinduismus, džinismus, buddhismus a sikhismus. Ty po mnohá staletí zanechávaly stopy po celé zemi. V současnosti se v jižní Indii se setkáváme s bídou na každém kroku, ale bohatství historických památek a zdejší mystika jsou obdivuhodné. Cíp nořící se do Indického oceánu, poloostrov jako stvořený pro milovníky starobylých hinduistických chrámů, slunečních lázní na plážích v Goa, městské bombajské džungle nebo systému lagun, jezer a řek s kokosovými palmami. Tento kout světa dokáže vzbudit nadšení a nabízí plnou náruč zážitků.
Vysílání: 13.8., 18.10 hod., ČT2
Opakování: 14.8., ČT2., 16.8., ČT2
Klenoty světového dědictví UNESCO (5/6) - Portugalsko, země cestovatelů
Půvab Portugalska utvářený bohatou historií se projevuje prostřednictvím pestré kultury a architektury, kterou si oblíbili návštěvníci z celého světa. Francouzský dokumentární cyklus. Po několik století bylo Portugalsko zemí velkých objevů. Z jeho přístavů, které byly zrcadlem námořní síly země, vyjížděli objevitelé a obchodníci. Bohatá historie se tak dnes zračí v mnoha památkách a zvycích. Portugalsko poznáme od jihu k severu a necháme ožít velké okamžiky z jeho historie. Lisabon bude naším výchozím i příjezdovým přístavem, stejně jako byl pro velké mořeplavce. V hlavním městě se nachází věž i klášter, symboly zlatého věku země, které vzdávají hold právě velkým objevitelům. Z Lisabonu se nejprve vydáme do paláce Mafra a poté zamíříme na sever do vinic v Alto Douro. Po proudu řeky Douro se vydáme do Porta. Cestu zakončíme výhledem na Atlantik na vrcholu okouzlujících paláců v Sintře.
Vysílání: 07.8., 21.30 hod., ČT art
Opakování: 12.8., ČT art
Okresní muzeum Most
V jedné z mála budov, které unikly likvidaci starého Mostu, sídlí muzeum představující historii královského města i přírodní bohatství Krušnohoří (2002). Režie P. Kudela. Historie mosteckého muzea se začala psát v roce 1888, na současném místě, v budově bývalého německého reálného gymnázia, sídlí od roku 1982. Snad nejzajímavější součástí zdejší expozice jsou památky na staré město Most, které muselo ustoupit těžbě uhlí. Kromě ukázek občanských interiérů a předmětů denního života upoutá jistě i tzv. Ulričin pokoj, připomínající romantický vztah mezi osmdesátiletým J. W. Goethem a sedmnáctiletou Ulrikou von Levetzow.
Vysílání: 08.8., 01.20 hod., ČT art
Opakování: 10.8., ČT art
Časopis 44 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Filmové tipy 45. týden
Já, Lactobacillus
Příběh „zázračné bakterie“, která léčí, konzervuje a zároveň zušlechťuje mléč ...celý článek
Literární tipy 45. týden
Příběhy rukopisů: Alenka v říší divů Lewise Carrolla (1/4)Alenka inspiruje umělce už přes sto padesát let R ...celý článek
Hovory s TGM
Hovory s TGM
Jedno neobyčejné setkání dvou ikon první republiky – podle knihy Karla Čapka (2018). V r ...celý článek
Znamenitý debut kultovního režiséra Paola Sorrentina
Přebytečný člověk
Nejsou dvojčata, ale přesto jsou v lecčem totožní – podobně jako zdánlivě rozdílné ...celý článek
Komedie Happy-Go-Lucky
Happy-Go-Lucky
Je těžké být šťastný? Sally Hawkinsová v hlavní roli britské komedie Mikea Leigha, nominovan ...celý článek
Výtvarné tipy 44. týden
Ruce, kruh a hlína
Zachování a rozvoj tradičních lidových řemesel je v rukou šikovných jednotlivců. Připrav ...celý článek
Výtvarné tipy 45. týden
Evropské zámky
Cestovatelské tipy z Německa, Francie, Vídně, Anglie a Rumunska. Německý magazín z cyklu Eur ...celý článek
Velikáni filmu... Ewan McGregor
Mělký hrob
Mezi přáteli se na nějakou tu mrtvolu nehledí. Cenami ověnčený režijní debut Dannyho Boylea, kte ...celý článek
Filmové tipy 44. týden
Balada o pilotovi
Příběh muže, který v bojových letounech královského letectva přežil válečné krutosti a s ...celý článek
Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček
Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček
Portrét světově proslulého kameramana a blízkého spolupracovníka Miloše F ...celý článek
Den vzniku samostatného československého státu
František Ladislav Rieger
Básník, právník, vlastenec a zakladatel české moderní politiky. Dokumentární port ...celý článek
Časopis 44 - sekce
DIVADLO
Zábradlí uvádí inscenaci napsanou umělou inteligencí
V pátek 8. listopadu 2024 uvede Divadlo Na zábradlí svou první premiéru této divadelní sezony. Scéna, která v celý článek
HUDBA
Miloslav König vydává nové sólové album Hedvábí
Herec a zpěvák Miloslav König, čerstvý držitel Ceny Thálie za nejlepší mužský herecký výkon, patří k nejvýrazn celý článek
OPERA/ TANEC
Alinde Quintet, Adam Plachetka a Biblické písně
Festival Lípa Musica pokračuje v řadě výjimečných hudebních událostí a 24. října 2024 přináší koncert, který n celý článek