zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 17. týden

Interactions - ovlivňování

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Brána poznání Michelangelo: David
Vysílání: 27.4., 16.05 hod., ČT2
Velký renesanční umělec, sochař, malíř, architekt a básník, vlastním jménem Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simone (1475–1564). Po ročním studiu ve Florencii jej Donatellův žák Bertoldo di Giovanni zasvětil do sochařského řemesla, vzápětí vytvořil svá první díla Madona na schodech a Boj kentaurů s Lapithy. Na dvoře Lorenza Mediciho se rozvíjel i jeho básnický talent. Po smrti Lorenza Nádherného v roce 1492 opustil Michelangelo Florencii, nějaký čas pobýval v Bologni a teprve v roce 1496 se na pozvání kardinála Riaria odebral do Říma. V Římě vznikla další jeho díla, Kupido a Opilý Bacchus. V roce 1497 dostal objednávku na Pietu pro baziliku sv. Petra ve Vatikánu. Vybral vhodný mramor v Carraře a v roce 1500 Pietu dokončil. Malíř, architekt a životopisec slavných umělců Giorgio Vasari o Pietě napsal: "Je to socha, v níž se zračí veškerá síla a moc umění, a proto ať si žádný sochař nebo kterýkoli jiný význačný umělec nemyslí, že by někdy mohl vytvořit dílo s podobnou kresbou a s takovým půvabem, nebo že by i při sebe větší námaze uměl opracovat mramor s takovou jemností, uhlazeností a dovedností jako Michelangelo." V roce 1501 se Michelangelo vrátil do Florencie, kde byl pověřen vytvořením sochy Davida, která měla symbolizovat republikánské ctnosti, odvahu a statečnost města. Michelangelo pracoval na soše do roku 1504, kdy byla postavena před Palazzo Vecchio.

Brána poznání Výtvarnické konfese Vojtěch Adamec
Vysílání: 27.4., 16.55 hod., ČT2
Niterná vyznání, rekapitulace a úvahy nad životem a prací. Série exkluzivních portrétů českých výtvarníků ukazuje, jak mnohovrstevnaté může být uvažování o umění a jak spletité jsou cesty v jeho dosažení. Tento díl představuje sochaře Vojtěcha Adamce.

Dokumentární klub: Andy Warhol - Silver Factory (3/3)
Vysílání: 28.4., 22.50 hod., ČT2
Warhol byl jednou z nejpřevratnějších postav v americkém umění dvacátého století. Byl hlavní postavou pop artu, který svou tvorbou i nevšedním životem pomáhal vytvářet a propagovat. Byl tvůrcem nové avantgardy, jeho společenské kontakty byly magnetem pro mladé umělce, intelektuály, celebrity i boháče hledající vytržení z nudy běžného života. Warhol neustále vzbuzoval kontroverze, jeho umění bylo osočováno z falešnosti a povrchnosti, vždy však bylo vysoce originální a vymykalo se jakékoliv kategorizaci. Warholovo dílo rovněž bezpochyby ovlivnila jeho homosexualita, která dodávala jeho dílům na jemnosti a barevnosti, která byla v přímém kontrastu s tvorbou i chováním ´macho´ abstraktních expresionistů.
Kromě Factory byl Warhol často k vidění v prestižní manhattanské restauraci Serendipiti 3 a nočním klubu Studio 54, kde byl spíše tichým a ostýchavým pozorovatelem. Warhol byl praktikujícím pravoslavným katolíkem a pravdivě pracoval jako dobrovolník v různých azylových domech.
Warhol zemřel ve věku osmapadesáti let po komplikacích po operaci žlučníku v ´neslavný den lékařské vědy´ v 6.32 ráno 22. února 1987 v New York City. Byl pohřben na pravoslavném hřbitově St. John the Baptist Byzantine v Bethel Park na předměstí Pittsburghu.

Francie s ozvěnou domova (16/16) Francouzi v Praze
Vysílání: 30.4., 16.45 hod., ČT2
V patnácti předešlých dílech našeho seriálu jsme hledali české stopy ve Francii. A co Francouzi v Čechách, přesněji v Praze? Zanechali stopy i na místech, kde bychom je vůbec nečekali. Tak třeba Křižovnické náměstí v Praze obdivovali Le Courbusier i Picasso; možná jim zde mnohé připomínalo domov. Svatovítská katedrála je postavena ve stylu francouzské gotiky. Ostatně právem i Karla IV. Francouzi považují tak trochu za svého. A Strahovský klášter? Zasvěcení vědí, že zde usídlený mnišský řád má přece původ v pikardském Prémontré. Petřínská rozhledna je vlastně pokus o zmenšenou kopii Eiffelovy věže v Paříži. A to samozřejmě není všechno, jak v posledním dílu našeho putování uvidíte. Ani není čemu se divit, vždyť už zhruba půldruhého tisíciletí se naše osudy navzájem proplétají...

Interactions - ovlivňování
Vysílání: 30.4., 20.55 hod., ČT2
Před několika lety zavítal fotograf Richard Jaroněk do Jihoafrické republiky. Během své cesty se dostal i na moře, kde poprvé na vlastní oči uviděl žraloky tygří. Na rozdíl od mnoha jiných lidí pocítil zvláštní touhu se s nimi blíže seznámit. Do JAR nyní jezdí pravidelně a pokouší se chápat zvláštní svět těchto paryb, kde člověk je potravou. Snaží se porozumět zákonitostem jejich chování a chce upozornit na problém, který vyvstává v souvislosti s vybíjením žraloků vůbec. Ke své zatím poslední výpravě přizval i nádechového potápěče Dana Exnera a potápěče a filmaře Miroslava Hrdého, jemuž se podařilo natočit unikátní záběry, při kterých vskutku tuhne krev...

Kultura.cz
Vysílání: 01.5., 18.40 hod., ČT2
Alois Mikulka je známým malířem, grafikem, spisovatelem a ceněným ilustrátorem. Od šedesátých let minulého století se úspěšně věnuje dětské literatuře. Světu dětských čtenářů se přiblížil nejen literárním, ale také spontánním výtvarným projevem. Dnes se vydáme sledovat, jak si dokáže získat srdce těch nejmenších, kterým pravidelně předčítá ze svých knih. Setkání/Encounter 2010 byl již 20. ročníkem Mezinárodního festivalu divadelních škol. Iniciátorem celé akce je Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, která pro tento rok připravila program složený z představení škol, jakými jsou Helsinki Metropolia University, Universidad de Antioquia z Kolumbie nebo Royal Academy of Dramatic Arts z Londýna. V našem portrétu přiblížíme také akademického malíře Tomáše Měšťánka a rozhodně si nenechte ujít nastudování opery člena brněnské bohémy šedesátých let, demiurga Jana Nováka. Fiktivní opus přiblíží Miloš Štědroň a Arnošt Goldflam.

26.4.2010 10:04:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek



Časopis 25 - sekce