Literární tipy 7. týden

autor: Česká televize
zvětšit obrázekD'Artagnanův skutečný příběh
Kdo by neznal švarného mušketýra Alexandra Dumase. Za legendárním hrdinou se však skrývá skutečný muž: Charles de Batz de Castelmore d'Artagnan. Francouzský dokument. Charles de Batz de Castelmore d'Artagnan, muž, jehož životní příběh byl mnohem zajímavější, než aby sloužil jako pouhá literární předloha. Během století sužovaného četnými konflikty se stal nepostradatelným mužem hodným důvěry samotného krále Ludvíka XIV. A jelikož jej dnes spíše neprávem vnímáme jen jako Dumasova hvězdného hrdinu, ponořilo se několik nadšených historiků do polozapomenutých archivních materiálů s cílem objevit a ukázat světu, kým byl čtvrtý mušketýr doopravdy.
Vysílání: 16.2., 16.55 hod., ČT2
Opakování: 18.2., ČT2., 22.2., ČT2
Sága jednoho klubu
V těchto dnech uplyne sto let od založení českého PEN klubu, které inicioval spisovatel Karel Čapek (1991). Připravili P. Bílek a T. Bílý. 15. února roku 1925 inicioval anglista Otakar Vočadlo a spisovatel Karel Čapek založení československé pobočky PEN klubu. PEN je zkratka poets, playwrights, editors, essayists, novelists – tedy básníci, dramatici, vydavatelé, esejisté, romanopisci. Mezi nimi měl klub podporovat spolupráci a porozumění. V době druhé světové války byla organizace rozpuštěna, dočkala se poválečné obnovy, nicméně po okupaci v roce 1968 byla po několik let trpěna a v době normalizace opět zrušena. Jedním z nejvýznamnějších poslání současných center po celém světě je solidarita s utiskovanými spisovateli, medializace jejich případů a žádosti o jejich nápravu, určených vládám té které země, jež porušují svobodu slova a vyjadřování. Na činnost PEN klubu v Československu vzpomíná jeho bývalý předseda Jiří Mucha, Ivan Klíma či Anna Langerová, jejíž muž František Langer řídil exilovou odnož organizace v době německé okupace.
Vysílání: 12.2., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 14.2., ČT art
Toulky s Ladislavem Smoljakem
Po stopách "otce národa" Františka Palackého (2008). Režie A. Vomáčka. Dnešní putování nás zavede do Otína u Klatov, Lobkovic u Neratovic a na několik pražských prostranství. Tato místa jsou spjata s životem historika, politika a spisovatele Františka Palackého. Historie umění tuto významnou osobnost národního obrození uznává také jako vynikajícího muzikologa a zakladatele hudebního oddělení Českého vlasteneckého muzea. Vskutku životním i národním dílem jsou však jeho pětidílné Dějiny národu českého v Čechách a na Moravě. Tímto úctyhodným počinem poskytl Palacký českému národu vůbec první ideově ucelenou představu o vlastní minulosti, kterou nemohli budoucí generace historiků ignorovat.
Vysílání: 12.2., 23.45 hod., ČT art
Opakování: 14.2., ČT art., 18.2., ČT art
Děti svého věku
George Sandová se stala nesmrtelnou díky talentu a odvaze psát o všem, co chtěla. Juliette Binocheová a Benoit Magimel v příběhu o lásce a smrti. Francouzské drama (1999). Dále hrají: S. Dionisi, R. Renucci, K. Viardová, I. Carréová a další. Režie Diane Kurysová. Francouzský film Děti svého věku je příběhem o vášnivé lásce George Sandové a Alfreda de Musseta. Když se tito dva spisovatelé poznali, byli již slavní a ani jeden z nich už nedoufal, že potká velkou lásku. A přesto spolu zažili vztah, který je povznášel a ničil zároveň a který je poznamenal až do konce života. George Sandová se narodila v rodině napoleonského důstojníka, byla dána do klášterní výchovy, ze které ji vysvobodila její osvícená babička. Díky ní poznávala Aurore Dupinová, jak se původně jmenovala, literaturu, filozofii, babička v ní podporovala touhu stát se nezávislou. V manželství s nevzdělaným venkovským šlechticem vydržela Sandová devět let a pak utekla i s dětmi do Paříže. Zde se uprostřed studentů, intelektuálů a umělců setkala s Mussetem a začala svou spisovatelskou a novinářskou práci. Vzhledem ke svému původu a společnosti začala tato nezávislá a hrdá žena používat pseudonym George Sandová. Od té doby, kdykoliv hovořila svým jménem nebo o sobě psala ve svých dílech, používala mužský rod. Její nezávislost a nespoutanost popuzovala nejrůznější kruhy, rodina Musseta se ostře stavěla proti jejich vztahu. Utekli spolu do Benátek, ale tam jejich vztah skončil téměř tragicky. Režisérka Diane Kurysová obsadila do hlavních rolí slavné francouzské herce Juliette Binocheovou (Čokoláda) a Benoita Magimela (Král tančí). Název filmu odkazuje na slavný román Alfreda de Musseta Zpověď dítěte svého věku.
Vysílání: 13.2., 20.15 hod., ČT art
Předci a paralely
Kořeny a souvislosti paralelní nezávislé kultury sahají hlouběji, než by se zdálo. Dokumentární cyklus o lidech, kteří měli odvahu být svobodní i v době nesvobody (2014). Režie V. Křístek. Již v roce 1939 dochází v důsledku nacistické okupace Československa nejen ke vzniku odboje, ale i ke vzniku podzemní kultury, která působí paralelně k „oficiální“ kultuře. Krátce po válce, kdy se v roce 1948 ujali moci komunisté, zůstává řada umělců vědomě na periferii zájmu. Autoři jako Egon Bondy, Bohumil Hrabal nebo Vladimír Boudník navazují na meziválečnou uměleckou avantgardu a žijí zcela odlišným stylem než většinová společnost. Nevytvářejí sice sociální a komunitní vazby, které jsou typické podobné osobnosti a skupiny od šedesátých let do pádu režimu, nicméně mohou být právem považováni za první představitele undergroundu. Jejich aktivity a postoje splňují definici undergroundového hnutí, kterou mnohem později zformuloval Ivan Martin Magor Jirous: „Underground je aktivita umělců a intelektuálů, jejichž dílo je nepřijatelné pro establishment, a kteří v této nepřijatelnosti nejsou trpní a pasivní, ale snaží se svým dílem a svým postojem o destrukci establishmentu.“ Například verše Egona Bondyho později zhudební The Plastic People of the Universe.
Vysílání: 14.2., 22.30 hod., ČT art
TIP!
Časopis 11 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Výtvarné tipy 11. týden

100 dní ve Versailles (4/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních franc ...celý článek
Rumunský film Neznámý

Neznámý
Cesta plná touhy a dluhů až na samé dno. Rumunský film natočený v česko-lotyšské koprodukci (2020). ...celý článek
Literární tipy 12. týden

Na plovárně s Petrem Vášou
Rozhovor Marka Ebena s literátem, skladatelem, výtvarníkem, zpěvákem a pedagogem ...celý článek
Hvězdy stříbrného plátna: Chevalier a Peck

Maurice Chevalier: slamáček v Hollywoodu
Slavný šansoniér se stal ve třicátých letech minulého století film ...celý článek
Svatba film režiséra Wojciecha Smarzowského

Svatba
To, co jsme a to, čím nás zatížila minulost. Polský film (2021). Hrají: R. Więckiewicz, M. Łabaczová ...celý článek
Filmové tipy 12. týden

Láska je láska
Eliška Balzerová a Petr Nárožný v divácky úspěšném komediálním filmu o lidech, kteří přes ne ...celý článek
Příběhy filmových legend – Martin a Keaton

Dean Martin, král frajerů
Portrét slavného zpěváka, herce a televizního baviče. Americký dokument. Cesta ch ...celý článek
Velikáni filmu... Ralph Fiennes

Předčítač
Oscarová adaptace bestselleru Bernharda Schlinka o milostném vztahu mladého chlapce a starší ženy ...celý článek
Filmové tipy 11. týden

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého ...celý článek
Literární tipy 11. týden

Austin (3/8)
Pravda tě osvobodí, hned potom, co ti udělá ze života peklo. Australsko-britský seriál (2024). ...celý článek
Výtvarné tipy 12. týden

Úchvatný palác ve Fontainebleau
Obrovský zámek v hloubi bujného lesa zažil všechny francouzské krále. Byl s ...celý článek
Matt Dillon jako závislák a dealer

Flákač
Drogový démon se svou bandou shání další dávku přímo u zdroje, vykrádají totiž okolní lékárny. Matt ...celý článek
Dobrodružná komedie Princezna nevěsta

Princezna nevěsta
Hrdinové bez bázně a hany, chrabří piráti, všemocní kouzelníci, démoničtí zlouni a prince ...celý článek
Časopis 11 - sekce
DIVADLO
Pluto vrací pantomimu do Národního divadla

Představte si čtveřici nadšenců, kteří se rozhodnou založit filmové studio motion capture. Zní to jako skvělý celý článek
HUDBA
Mogwai míří do Prahy s novou deskou

Glasgowští Mogwai, jedni z nejvlivnějších průkopníků post-rocku, míří do Prahy! S novou deskou a na sklonku lé celý článek
OPERA/ TANEC
Gabriela Montero se vrací do Prahy na recitál

Venezuelská klavíristka Gabriela Montero, která v lednu zazářila ve Smetanově síni s Pražskými symfoniky a v ú celý článek