zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 24. týden

Enid

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kafka (4/6) - Úřad
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra seriálu ke 100. výročí úmrtí Franze Kafky. Hrají: J. Basman, L. L. Friesová, L. Eidinger, N. Ofczarek a další. Režie Daniel Kehlmann. Franz Kafka byl promován na doktora práv v roce 1906. Ještě před ukončením studia nastoupil jako koncipient v kanceláři pražského advokáta Richarda Löwyho na Staroměstském náměstí. Po praxi u soudu nastoupil v pražské filiálce pojišťovny Generali, kde mu k umístění dopomohla protekce. Kafka si od umístění sliboval možnost cestovat, do zahraničí byli ale umisťování kolegové z jiného oddělení. Franz Kafka v zaměstnání brzy vystřízlivěl ze svých nadějí, k čemuž jistě nepřispěly ani náročné pracovní podmínky a vcelku nekompromisní přístup k zaměstnancům. Po vypuknutí I. světové války je Kafka zproštěn vojenské služby pro nepostradatelnost v úřadu, jeho děsivé představy a strach z byrokratického systému ale nepolevují.
Vysílání: 13.6., 21.55 hod., ČT2

Dopisy od Karla Čapka
Po více než devadesáti letech putujeme po stopách Anglických listů spisovatele Karla Čapka. Jak se s odstupem času změnila Velká Británie? (2015). Režie O. Kepka. V roce 1924 vydává tehdy už renomovaný autor Karel Čapek cestopis Anglické listy, který je záhy přeložen do angličtiny a následně i do mnoha dalších jazyků. Karel Čapek v něm v několika fejetonisticky laděných kapitolách popisuje svoje dojmy z Anglie, Skotska a Walesu. Kniha vyvolá ve Velké Británii velký ohlas. Zejména typickými postřehy autora, který si všímá především britských tradic, národní povahy, demokracie – ale také úplných drobností a maličkostí, které okořeňují život. Ondřej Kepka, nositel Ceny Karla Čapka (2014), putuje po stopách tohoto slavného cestopisu. Srovnává pohled Karla Čapka na tehdejší Británii se současným stavem a zamýšlí se nad myšlenkami slavného autora. Co se naplnilo z jeho vizí a co se naopak ubírá úplně jiným směrem?
Vysílání: 16.6., 14.40 hod., ČT2
Opakování: 19.6., ČT2

Enid
Podivuhodný životní příběh slavné autorky dětských knih Enid Blytonové. Britský životopisný film s Helenou Bonham Carterovou v titulní roli (2009). Dále hrají: M. Macfadyen, D. Lawson, C. Rushbrooková, R. Marquezová, S. Michaelová a další. Režie James Hawes. Jako patrně nejslavnější autorka dětských knih světa dokázala ve svých příbězích vykreslit svět dětských dobrodružství jako nikdo jiný a jejích knih se prodaly doslova miliony. Sama však šťastné dětství neprožila. A coby žena plně soustředěná na svou profesní kariéru nebyla zrovna vzornou manželkou, ani příkladnou matkou svých dvou dcer. Byla to zkrátka žena, jejíž život byl plný paradoxů. Britský televizní životopisný snímek režiséra Jamese Hawese vznikl podle původního scénáře Shelagh Stephensonové a Lindsay Shaperové. V hlavní roli rozporuplné protagonistky exceluje Helena Bonham Carterová, která za svůj výkon získala prestižní cenu Emmy.
Vysílání: 13.6., 20.15 hod., ČT art

Labyrint
Filmová fantazie na motivy staré židovské Prahy Franze Kafky, od jehož úmrtí uplynulo 100 let. Česko-německý koprodukční film (1991) Hrají: M. Schell, Ch. Chaplin, M. Kopecký, V. Brodský a další. Režie Jaromil Jireš. Film Labyrint zpřítomňuje tvůrčí proces, když své vyprávění nechává plynout v mysli zahraničního režiséra, který v Praze dělá rešerši na film o Franzi Kafkovi. Na principu snu a volných asociací se odvíjí segmenty, které se zaobírají nejrůznějšími úhly pohledu, které Kafkovo dílo, osobnost a úděl nabízejí. Fiktivní režisér se v labyrintu své mysli projektuje do situací z autorova života, v nichž mu je průvodcem sám Kafka. Současně se zaobírá historií perzekuce Židů i nahlíží monstrozitu byrokratického aparátu, kterou Kafka předjímal, ale nemohl tušit do jakého zrůdného rozměru a funkce doroste několik let po jeho smrti v institucionalizované genocidě a celkové mašinérii nacismu.
Česko-německý projekt Jaromila Jireše představuje unikátní filmový tvar. Jakoby v souladu s Kafkovým nevalným míněním o uměleckém potenciálu kinematografie a s přesvědčením nemožnosti jeho dílo definitivně a absolutně uchopit nepředkládají tvůrci divákům jednoznačný výklad, nýbrž soubor poznámek k fiktivnímu filmu, který nikdy nevznikne a jehož režisér jej sám vzdá. Tápajícího režiséra ztvárnil Maximilian Schell a role Kafky v jeho představách se ujal Christopher Chaplin, nejmladší syn proslulého komika. V dalších rolích se objeví Miloš Kopecký a Vlastimil Brodský.
Vysílání: 15.6., 21.45 hod., ČT art

Kniha snů Karen Blixenové (1/6)
Ztráta africké farmy i životní lásky stály u zrodu díla jedné z největších dánských spisovatelek. Connie Nielsenová v hlavní roli oceněné životopisné minisérie (2022). Dále hrají: H. Uldalová, J. Fjelstrup, L. M. Christensenová, L. Mikkelsen a další. Režie Jeanette Nordahlová. Na počátku 30. let 20. století píše Karen Blixenová rodině do rodného Dánska o své zoufalé situaci. Farma v Africe bankrotuje stejně jako její manželství a ona sama trpí chronickou nemocí, která ji nevýslovně zmáhá. Tragická ztráta životní lásky, Denyse Finch Hattona, ji sebrala veškeré životní vyhlídky. Jako zlomená žena se vrací na rodinné sídlo v dánském Rungstedlundu, odkázaná na pomoc matky a sourozenců. Psaní se pro ni stane únikem od skutečnosti do světa barevných snů. Začíná psát svou první knihu, sbírku Sedm fantastických příběhů. Prosadit se na literárním poli je ale nelehký úděl.
Vysílání: 16.6., 23.10 hod., ČT art

Kniha snů Karen Blixenové (2/6)
Ztráta africké farmy i životní lásky stály u zrodu díla jedné z největších dánských spisovatelek. Connie Nielsenová v hlavní roli oceněné životopisné minisérie (2022). Dále hrají: H. Uldalová, J. Fjelstrup, L. M. Christensenová, L. Mikkelsen a další. Režie Jeanette Nordahlová. Karen Blixenová se rozhodla napsat svou knihu anglicky s úmyslem, že bude lépe přijata na mezinárodním trhu než v Dánsku. Vkládá velkou důvěru ve své konexe s nakladatelstvími, a především ve svůj literární talent. Jedno odmítnutí ale střídá druhé a Karenina rodina začíná být vůči jejím plánům skeptická.
Vysílání: 16.6., 23.55 hod., ČT art

3.6.2024 14:06:56 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Drama zasazené do současného Berlína

Léto s Norou

Léto s Norou
Dospívání a první lásky jako by připomínaly přeměnu housenky v pestrobarevného motýla. Mezinár ...celý článek


Olga Sommerová výročí

Olga Sommerová

GEN: Jan Špáta očima Olgy Sommerové
Portrét vynikajícího dokumentaristy a kameramana očima režisérky Olgy S ...celý článek


Třetí řada seriálu podle oceňované knižní předlohy

Geniální přítelkyně III

Geniální přítelkyně III: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou (4/8) Studená válkaPo zlatých šedes ...celý článek


Životy slavných - Helene

Helene

Helene
Toužila malovat i žít podle vlastních pravidel. Laura Birnová jako ikona finského malířství 20. stol ...celý článek


Příběhy filmových legend: Hepburnová a Lorenová

Sophia Lorenová: zvláštní osud

Audrey
Úchvatná herečka, nesporná módní ikona a obětavá velvyslankyně dobré vůle, která po celý svůj život ...celý článek


Životy slavných - Já, Tonya

Já, Tonya

Já, Tonya
Vzestup a pád kontroverzní krasobruslařky, kterou zničilo okolí a vlastní ambice. Americká koprod ...celý článek


Drama podle bestselleru Nicholase Sparkse

Zápisník jedné lásky

Zápisník jedné lásky
Za každou láskou je velký příběh. Ryan Gosling a Rachel McAdamsová v americkém romanti ...celý článek


Filmové tipy 31. týden

J. Dušek (Pupendo)

Pupendo
Česká komedie, navazující svou poetikou na úspěšné Pelíšky, odkrývá každodenní příběhy lidí vystave ...celý článek


Příběhy filmových legend - Paul Newman

Paul Newman (Newmanovy modré oči)

Newmanovy modré oči
Portrét legendárního amerického filmového a divadelního herce a režiséra. Francouzský d ...celý článek


Výtvarné tipy 30. týden

Paříž v zrcadle času

IT archeologie – virtuální klony chrámů v Baganu
Záchrana svatyň poškozených nejsilnějším zemětřesení ...celý článek


Blízko drama o jednom výjimečném poutu

Blízko

Blízko
To, co nás spojuje, nás někdy může nevratně rozdělit. Belgické koprodukční drama o jednom výjimečném ...celý článek


Výtvarné tipy 31. týden

Tajemství britských královských paláců

Kouzlo panenek: V pohádkovém světě (1/2)
Patří mezi nejstarší dětské hračky a jejich historii si připomenem ...celý článek


Literární tipy 31. týden

Simon Stranger

Geniální přítelkyně III: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou (5/8) - Násilí
Po zlatých šedesá ...celý článek


Filmové tipy 30. týden

Zlata Adamovská a Jiří Langmajer (Milenci a vrazi)

Milenci a vrazi
Zlata Adamovská, Jiří Langmajer a Ondřej Vetchý ve filmové adaptaci slavného románu Vladimí ...celý článekČasopis 30 - sekce

HUDBA

Letní Kapela - má problém

Letní kapela (Foto: Vojta Veškrna)

Letní kapela má problém. A možná je trochu příznačné, že se tak děje se začátkem kalendářního léta. Negativní celý článek

další články...