zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 10. týden

Fair play

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Instalatér z Tuchlovic
Hořká komedie o šikovném, ale pro praktický život zcela nepoužitelném instalatérovi. Čtyřicátník Luboš živí spoustu koček, nemá mobil a čas utápí s kamarády v hospodě. Všechno za něj vyřizuje maminka, která se rozhodne sehnat mu konečně nevěstu! Koprodukční snímek ČT (2016). Hrají: J. Kohák, E. Holubová, která oslaví 65. narozeniny, P. Špalková, F. Blažek, J. Budař, P. Čtvrtníček, V. Svobodová, L. Polišenská, T. Matonoha a další. Scénář T. Vorel a B. Vlčková. Kamera a režie T. Vorel. Čtyřicetiletý Luboš Cafourek (J. Kohák) je hodný, ale svérázný instalatér z vesnice Tuchlovice u Prahy. Je zručný, ochotný, pracovitý a poctivý, se vším si poradí, žádné práce se nikdy nezalekne. Nemá auto, a tak za zákazníky jezdí na kole, nebo autobusem, nebo se nechá vozit. Mobil nepoužívá, telefonáty za něj vyřizuje jeho maminka (E. Holubová). Ta mu také vaří, nakupuje, pere, dělá účetnictví a řídí chod celé domácnosti. Luboš má vždy na všechno nečekanou a vtipnou odpověď, ale praktický a společenský život mu uniká mezi prsty. Za práci si nedokáže říct pořádné peníze, pro kamarády pracuje zadarmo, a to, co vydělá, hned utratí za jídlo pro toulavé kočky nebo prosází. Luboš všechno nepříjemné odsouvá na „později" a na „uvidíme". Všechny jeho pokusy o kontakt se ženami končí fiaskem a matka se marně snaží, aby si syn konečně našel partnerku.
Vysílání: 05.3., 20.10 hod., ČT1

Fair play
Jsou hranice, za které se nejde. Judit Bárdos v hlavní roli talentované sprinterky Anny, která je v Československu osmdesátých let zařazena do programu státem řízeného dopingu. Koprodukční snímek ČT (2014). Dále hrají: A. Geislerová, R. Luknár, E. Josefíková, O. Novák, O. Malý, R. Zach, I. Bareš a další. Kamera J. Baset Střítežský. Scénář a režie A. Sedláčková. Osmdesátá léta v Československu. Mladá a nesmírně talentovaná sprinterka Anna (J. Bárdos) se stává členkou Střediska vrcholového sportu. Její matka (A. Geislerová) a trenér (R. Luknár) doufají, že splní kvalifikační limit a postoupí na olympijské hry. Ona sama cíli podřizuje vše, jediné vybočení ze světa tvrdého sportovního drilu pro ni představuje milostný vztah s Tomášem (O. Novák). Anně začnou být bez jejího vědomí podávány anabolické steroidy. Její výkonnost stoupá, objevují se ale rovněž první zdravotní problémy. Anna se o přípravcích dovídá pravdu, a přesto že je v sázce její účast na olympiádě, hodlá dál trénovat bez nich. Její matka, která má v socialistické atmosféře problémy, doufá v lepší život pro dceru, a rozhodne se jí anabolika pod rouškou neškodných vitaminů aplikovat tajně dál.
Vysílání: 06.3., 22.25 hod., ČT1

31. Český lev – Ceny České filmové a televizní akademie za rok 2023
Marek Eben uvádí přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen z Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Režie M. Čech. Český lev vstupuje do své další desítky. 31. ročník slavnostního předávání výročních cen České filmové a televizní akademie představí výběr kvalitních filmů známých i z televizní obrazovky. Šanci na zisk skleněné trofeje mají v 19 statutárních kategoriích tvůrci 26 snímků s premiérovým uvedením v roce 2023. Divácky atraktivním večerem provede milý a elegantní moderátor Marek Eben spolu s plejádou předávajících hvězd.
Vysílání: 09.3., 20.10 hod., ČT1

Sestřičky
Život je procházka blátem, ale i tak má smysl. Jiřina Jirásková a Alena Mihulová v hlavních rolích českého filmu na motivy knihy Adolfa Branalda Vizita (1983). Dále hrají: O. Vetchý, O. Vízner, F. Husák, J. Růžička, O. Lackovič a další. Scénář V. Bor a K. Kachyňa. Kamera J. Čuřík. Režie K. Kachyňa. Mladičká zdravotní sestra Marie Sahulová (A. Mihulová), "poslední panna na intru", se rozhodne, že se stůj co stůj stane opravdovou ženou. Jenže má smůlu, vrátný ji přistihne s pacientem a ona musí za trest do zapadlé pohraniční vesničky. Její kolegyní se stane moudrá a zkušená žena, zvaná Babi (J. Jirásková), a ta dívku svérázným způsobem zasvěcuje do života a vede ji po stezkách jeho strastí i krás. Mariin příběh se vine množstvím pestrých epizod, je zalidněn rázovitými postavičkami, jejichž život je otevřený "sestřičkám" vždy důvěrněji než jiným lidem... Příběhy z lékařského prostředí mají čtenáři i diváci velmi rádi – stačí připomenout seriál Nemocnice na kraji města či film Pozor, vizita!, který na motivy knihy Adolfa Branalda Vizita natočil režisér Karel Kachyňa v roce 1981. Úspěch tohoto přepisu byl takový, že podle téže předlohy vznikl v roce 1983 jeho další úsměvný film Sestřičky.
Vysílání: 10.3., 14.30 hod., ČT1

Oscar 2024
Přímý přenos slavnostního vyhlášení 96. výročních cen Americké filmové akademie. Pro diváky ČT komentují P. Sladký a Š. Jelínek-Gmiterková.
Vysílání: 10.3., 00.00 hod., ČT2

4.3.2024 15:02:32 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článekČasopis 16 - sekce

DIVADLO

Památkově chráněná Reduta se změní v byt

Pokojíček (NdB)

Jeden den v panelovém bytě na sídlišti. Věta, která vyvolává pocit, že se nic neděje. Ovšem nic nemůže být vzd celý článek

další články...

HUDBA

Elizabeth Kopecká nový videoklip

Elizabeth Kopecká

Přesvědčivý projev, mimořádně zajímavá barva hlasu a podmanivé charisma Elizabeth Kopecké učarovaly tisícům te celý článek

další články...