zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 10. týden

Francouzova milenka

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vojna a mír (2/2)
Americko-italská adaptace monumentálního románu Lva Nikolajeviče Tolstého (1956). Hrají: H. Fonda, A. Hepburnová, V. Gassman, M. Ferrer, H. Lom, O. Homolka, A. Ekbergová a další. Režie King Vidor. Druhá část románového přepisu díla Lva Nikolajeviče Tolstého líčí události roku 1812 od prvních okamžiků Napoleonova vpádu do Ruska přes bitvu u Borodina a obsazení opuštěné Moskvy až po závěrečný útěk demoralizované francouzské armády a její porážku. V té době se rozvíjí osobní život jednotlivých hrdinů. Nataša Rostovová se stává svědkem smrti Andreje Bolkonského, jenž byl těžce zraněn v bitvě u Borodina. Nikolaj Rostov se zamiloval do Andrejovy sestry Marie Bolkonské a pro ni se rozchází se sestřenicí Soňou, s níž byl dosud zasnouben. Péťa Rostov nachází smrt v bitvě před Berezinou. Pierre Bezuchov prodělává velkou duševní změnu, účastní se také bitvy u Borodina, kde se neúspěšně pokouší spáchat atentát na Napoleona. Později v Moskvě, v přestrojení padá do zajetí nepřátelských vojsk a po nesčetných útrapách je osvobozen oddílem někdejšího soka Dolochova. V závěru se znovu setkává se svou první a jedinou láskou – Natašou.
Vysílání: 09.3., 20.00 hod., ČT2

Hledání ztraceného času: Masarykové, Čapci a ostatní...
Prostřednictvím archivních materiálů nám Karel Čáslavský představí významné osobnosti. V tomto dílu uvidíme výběr záznamů T. G. Masaryka, Jana Masaryka, Edvarda Beneše a bratří Čapkových (1993). Režie P. Vantuch. Ve filmových archivech tentokrát uvidíme pana prezidenta T. G. Masaryka na své návštěvě v Hradci Králové v roce 1929. Na záběrech zahlédneme i tehdejší filmovou techniku, která zaznamenala nabitý program T. G. Masaryka v tento květnový den. Připomeneme si také neformální záběry syna pana prezidenta, státníka Jana Masaryka v Lánech. Jiné záběry nám ukáží prezidenta doktora Edvarda Beneše v roce 1937, kdy jej při příležitosti jeho narozenin navštívili filmaři a pořídili několik záběrů pro filmový týdeník. Kdybychom soudili jen podle většiny dochovaných snímků, mohli bychom si myslet, že bratři Karel a Josef Čapkovi byli hlavním povoláním zahradníci. Ale naštěstí existují i jiné. Například Karel na svatbě s Olgou Scheinpflugovou v roce 1935 nebo na letišti s anglickým spisovatelem H. G. Wellsem v létě 1938. Při recepci pro členy na Pražském hradě byl Karel Čapek nafilmován naposledy. Josef Čapek je zachycen s manželkou a dcerou při svých padesátinách. Nakonec uvidíme i zbrusu nový objev, nejstarší filmový snímek Karla Čapka z Francie roku 1926.
Vysílání: 10.3., 09.00 hod., ČT2

Emoce v umění: Vina (10/24)
Katalánský všeuměl a spisovatel Ramón Gener se tentokrát bude zabývat pocitem provinění, které ovlivnilo tvorbu největších výtvarníků, skladatelů a spisovatelů. Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil na přelomu let 2017–2018 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“
Tentokrát bude Gener mluvit o vině. O pocitu, co způsobuje tolik úzkosti, když se dopustíme nějaké chyby, nebo když máme dojem, že jsme něco udělali špatně. Ukáže vám také odlišné způsoby, jak vinu odčinit. Uvidíte, jak se Salvador Dalí, René Magritte, Max Ernst, Pablo Picasso, Caravaggio, Musorgského Boris Godunov nebo Verdiho Macbeth pokusili zbavit svých vnitřních hlasů svědomí. Podaří se jim to?
Vysílání: 04.3., 01.05 hod., ČT art
Opakování: 10.3., ČT art

Francouzova milenka
Drama zapovězené lásky s Jeremym Ironsem a Meryl Streepovou v hlavních rolích. Britský film, nominovaný na pět Oscarů (1981). Dále hrají: L. Baxterová, H. McRae, E. Morganová, L. McKern, P. Vaughan, P. Collierová, M. Elwyn, D. Warner a další. Režie Karel Reisz. Světoznámé, na pět Oscarů nominované drama českého rodáka Karla Reisze, bylo natočeno podle bestselleru Johna Fowlese s Meryl Streepovou a Jeremym Ironsem v hlavních rolích. Vypráví o nerovné lásce mezi váženým biologem, který při návštěvě své snoubenky potkává melancholickou a záhadnou Sarah. Jejich vzplanutí svět viktoriánské Anglie odmítá rozumět a oba milence postupně dovede až na pokraj zkázy.
Vysílání: 09.3., 22.10 hod., ČT art

4.3.2024 15:02:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článekČasopis 16 - sekce

HUDBA

METZ přivezou do Prahy novou desku

METZ

Kanadští METZ se vrací do Prahy! Vydání nové desky s názvem On Gravity Hill plánují na duben a v Praze ji před celý článek

další články...