zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Životy slavných - Władyslaw Strzemiński

Mžitky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Mžitky
Slavný malíř Władyslaw Strzemiński jako jedna z mnoha obětí komunistické zvůle. Polský film (2016). Poslední film režiséra Andrzeje Wajdy. Hrají: B. Linda, Z. Wichłaczová, B. Zamachowska, A. Konopka, K. Pieczyński, M. Bonaszewski a další. Poslední film legendy polské kinematografie Andrzeje Wajdy je mistrovským portrétem zachycující vášnivý boj nezávislého umělce se stalinskými doktrínami, boj na život a na smrt. Hlavní roli ztvárnil jeden z nejslavnějších polských herců Bogusław Linda.

Rok 1945, Stalinova moc ovládá Polsko. V poválečném Polsku pracuje proslulý malíř Władysław Strzemiński (21. listopadu 1893, Minsk – 26. prosince 1952, Łódź) jako profesor na Národní škole výtvarných umění v Lodži. Strzemiński se proslavil před druhou světovou válkou jako velký umělec a tvůrce teorie Unismu. Jeho studenti ho stále chovají jako "mesiáše moderního malířství", ale univerzitní úřady a Ministerstvo kultury mají zcela odlišný názor. Na rozdíl od umělců loajálních k doktrínám socialistického realismu a plnění stranických úkolů, Strzemiński svým uměním nikoho neohrožuje. Odmítá tvořit v souladu s předpisy strany a je nakonec vyloučen z univerzity a svazu umělců. Ale Strzemińského nadále podporují studenti, kteří navštěvují jeho soukromé přednášky. Jsou ochotni poslouchat kritiku své práce. Ale bez práce Strzemiński, handicapován chybějícími končetinami, brzy upadne do chudoby a špatného zdravotního stavu, protože komunistické úřady pracují na tom, aby ho zničily. Slavný malíř Władysław Strzemiński odmítne dělat umělecké kompromisy a sloužit doktríně socialistického realismu. Je pronásledovaný, vyloučený z univerzity, jeho obrazy jsou strhány ze zdí muzeí. S pomocí některých svých studentů začne bojovat proti komunistické straně a stává se symbolem uměleckého odporu proti tyranii.
"Každá volba je dobrá, protože je vaše... Volba je vždycky na vás. V umění i v lásce může člověk dát jen to, co má..." říká ve filmu malíř Władysław Strzemiński svým studentům. Toto jeho životní i umělecké krédo sugestivně přetavil do filmové podoby Andrzej Wajda, prostě, bez velkých gest.
Vysílání: 05.10., 20.40 hod., ČT art

25.9.2023 11:09:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cherry Man (Národní divadlo)

Články v rubrice - Z éteru

Thelma a Louise oceněná Oscarem

Thelma a Louise

Thelma a Louise
Nezapomenutelná dvojice kamarádek bere život do vlastních rukou. Americký film oceněný Osca ...celý článek


Filmové tipy 49. týden

Křídla Vánoc

Křídla Vánoc
Richard Krajčo a Vica Kerekes v hlavních rolích vánočního příběhu o splněných přáních a naději ...celý článek


Tajemství života Boženy Němcové

Tajemství života Boženy Němcové

Tajemství života Boženy Němcové
Byla či nebyla rodově spřízněna se šlechtickým rodem Zaháňských? Otázka roz ...celý článek


Výtvarné tipy 49. týden

Maxim Velčovský

Hrady středověké Francie
Vrcholný středověk byl obdobím pozoruhodných staveb. Mnohé z nich dodnes vzbuzují ...celý článek


Filmové tipy 50. týden

Definice lásky

Tankový prapor
Danny Smiřický a jeho historky z vojenské služby za časů pověstného generála Čepičky. Filmov ...celý článek


Literární tipy 50. týden

Franz Kafka

Jak cestoval Franz Kafka
Začátkem 20. století začali Pražané objevovat okolí města a jezdit na letní byty. ...celý článek


Výtvarné tipy 50. týden

Plán Broumov

Plán Broumov
Zapadlé městečko u polských hranic loni překvapivě postoupilo do finále národní soutěže o titu ...celý článek


Autobiografický film Kanárek

Kanárek

Kanárek
„Ztratit se můžeš, ale vrátit by ses měl“... Autobiografický film mladého režiséra, kte ...celý článek


Velikáni filmu... Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová (Moulin Rouge)

Moulin Rouge
Nicole Kidmanová jako krásná kurtizána a Ewan McGregor jako chudý spisovatel v příběhu lásky, ...celý článek


Český film inspirovaný skutečnou událostí

Cena medu

Cena medu
Po napadení rojem včel může život pětiletému chlapci zachránit jedině obětavost lékařů a lidská s ...celý článek


GEN: Zdeněk Mahler očima Jaroslava Hovorky

Zdeněk Mahler

GEN: Zdeněk Mahler očima Jaroslava Hovorky
Portrét významného spisovatele, scenáristy a muzikologa, jehož 9 ...celý článek


Betlémské světlo Jana Svěráka

Betlémské světlo

Betlémské světlo
Úspěšný spisovatel Karel Šejnoha se při psaní rád nechává inspirovat osudy jiných. Co ale ...celý článek



Časopis 49 - sekce

OPERA/ TANEC

Prosincové novinky v Jihočeském divadle

Tristan a Isolda (Jížní spojka 2024 - Stavovské divadlo )

Prosinec zahájí 6. prosince operní soubor Jihočeského divadla výjimečnou událostí. Ve světové premiéře opery K celý článek

další články...