zvláštní poděkování
Volný.cz

Filmové tipy 42. týden

Spojenci

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Spojenci
Nepřítel naslouchá! Láska na hraně vlastizrady. Brad Pitt a Marion Cotillardová jako špiónský pár v britsko-americkém válečném dramatu (2016). Dále hrají: J. Harris, L. Caplanová, M. Goode, Ch. Hopeová a další. Režie Robert Zemeckis (Premiéra). Píše se rok 1942 a dvojice špiónů v utajení má v Casablance zvláštní úkol – spáchat atentát na německého velvyslance. Kanadský agent Max Vatan a francouzská agentka Marianne Beauséjourová předstírají zamilovaný manželský pár, který se těší společenské prestiži. Čím nebezpečnější hru rozehrávají, tím větší v sobě nachází zalíbení. Po splnění náročné mise společně odchází do Londýna, jenže zdánlivá idyla končí ve chvíli, kdy Marianne čelí závažnému podezření. Ve hře je osud druhé světové války a Max má pouhých 72 hodin na to, aby zachránil svou rodinu a očistil jméno své manželky. Výpravný válečný snímek natočil oscarový režisér Robert Zemeckis (Forrest Gump, Trosečník). V hlavních rolích zazářili Brad Pitt a Marion Cotillardová.
Vysílání: 23.10., 20.00 hod., ČT2

La French – Francouzská spojka
Mafie a nejznámější drogová cesta, kdo se jí postaví – zaplatí. Francouzsko-belgické drama podle skutečných událostí (2014). Hrají: J. Dujardin, C. Salletteová, B. Magimel, G. Lellouche, G. Gouix, F. Atkine, M. Douteyová a další. Režie Cédric Jimenez (Premiéra). Marseille 1975. Pierre Michel se s celou rodinou stěhuje do Marseille, protože byl jmenován vyšetřujícím soudcem pro potírání mafie, především jejich drogové činnosti. Michel se zaměřuje na tzv. Francouzskou spojku (French Connection – La French) organizaci, která zajišťovala největší a nejdůležitější drogovou trasu tehdejší doby, a Marseille byla jejím hlavní uzlem. Neohrožený Michel se postavil nedotknutelnému kmotrovi Gaëtanu Zampovi a brzy pochopil, že pokud chce dosáhnout výsledků, musí změnit své dosavadní metody. Film byl natočen podle skutečných událostí. Soudce Pierre Michel, dlužno poznamenat, stejně charismatický jako jeho filmový představitel, stačil za svou krátkou kariéru objevit a zničit šest drogových laboratoří a zatknout sedmdesát překupníků drog. Po soudci Francoisi Renaudovi, zavražděném v roce 1975 v Lyonu (jeho postava inspirovala režiséra Yvese Boisseta k natočení filmu Soudce zvaný Šerif) byl Pierre Michel druhým zavražděným soudcem, od doby okupace. Michel byl doslova popraven mafií v roce 1981, když jel na večeři se svou ženou a dcerami.
Vysílání: 23.10., 22.05 hod., ČT2

Sviňák
Život je hra. Adaptace románu Irvina Welshe s Jamesem McAvoyem v hlavní roli. Britský koprodukční film (2013). Dále hrají: J. Bell, E. Marsan, I. Pootsová, J. Broadbent, K. Dickieová, P. McIntoshový, M. Compston, S. Macdonaldová a další. Režie John S. Baird. Adaptaci stejnojmenného románu Irvina Welshe Sviňák natočil skotský scenárista a režisér Jon S. Baird. Jeho kriminální snímek s prvky černé komedie zachovává charakteristické rysy Welshova stylu, v němž se mísí naturalismus s ironií. Titulním hrdinou je amorální detektiv ze skotského Edinburghu Bruce Robertson, usilující nevybíravými prostředky o povýšení. Podvádí, pije, fetuje a souloží. Zároveň se stále hlouběji propadá do paranoie, způsobené osobním traumatem. Realisticky pojednaný film, proložený hrdinovými fantaskními vizemi, získal řadu filmových cen. James McAvoy si v roce 2013 za své přesvědčivé ztvárnění člověka, pohybujícího se ve spirále excesu, odnesl z předávání Britských nezávislých filmových cen ocenění pro nejlepšího herce.
Vysílání: 23.10., 00.20 hod., ČT2

Tom Horn
Pravdivý příběh muže, který pomáhal spravedlnosti, ale pro některé se stal hrozbou. Steve McQueen v titulní roli amerického westernu (1980). Dále hrají: L. Evansová, R. Farnsworth, S. Pickens a další. Režie W. Wiard. Ještě za svého života se stal jednou z legendárních postav amerického Západu jistý Tom Horn. Vyzkoušel pestrou řadu zaměstnání – stavěl železnice, byl kočím, zvědem, pracoval v dolech, vítězil v rodeech. Byl i zaměstnancem Pinkertonovy národní detektivní agentury a na závěr své kariéry se ve státě Wyoming téměř sám postavil organizovaným zlodějům dobytka. A právě o této poslední kapitole vypráví film Tom Horn, na jehož výrobě se podílel i představitel hlavní role Steve McQueen – v době natáčení s již pokročilým stupněm rakoviny. V úvodu filmu nalezne jednoho dne v jakémsi zapadákově Toma Horna jistý muž a nabídne mu práci hodnou jeho jména. Šlo by o to vypořádat se se zloději dobytka, co sužují statek jeho spolku. Tom na nabídku kývne a netrvá to dlouho a zkušený lovec lidí odstartuje likvidaci jednoho zloděje za druhým a krádeže brzy ustanou. A to nejenom kvůli ubývajícím zlodějům, ale hlavně kvůli strachu z tohoto zabijáka. Ten však pro spolek začne záhy představovat až moc velkou hrozbu, a rozhodnou se ho proto zbavit...
Vysílání: 24.10., 20.00 hod., ČT2

11.10.2021 16:10:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nebesa (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 48. týden

Křídla Vánoc
Richard Krajčo a Vica Kerekes v hlavních rolích vánočního příběhu o splněných přáních a naději ...celý článek


Výtvarné tipy 48. týden

Krásné živé památky (13/16) - Střední Čechy
Jak se opravuje větrný mlýn nebo parostrojní pivovar? Mirek Vla ...celý článekČasopis 48 - sekce

OPERA/ TANEC

Operní tipy 48. týden

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem
Paní Ela Stein-Weissbergerová vzpomíná na dětství a na účinkování v dě celý článek

další články...