zvláštní poděkování
Volný.cz

Výtvarné tipy 4. týden

Kladenská industriální architektura

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Mizející místa domova: Kladenská industriální architektura
Stalkerovská výprava Ondřeje Vaculíka do kladenské "zóny" (2011). Režie A. Lederer. Dnešní rozměr mizení je zasazený do kulis, ve kterých by se mohla odehrávat absurdní dramata nebo vědecko-fantastické příběhy. Ty, které dýchaly každodenním životem, se odtud ale vytratily. Ještě v osmdesátých letech 20. století poskytovala průmyslová zóna na severovýchodě Kladna obživu dvaceti tisícům lidí: hutníkům, slévačům, valcířům... Reprezentovaly ji především dva objekty: Vojtěšská huť (později huť Koněv) a Poldina huť (v jejímž areálu natočil režisér Jiří Menzel legendární film Skřivánci na niti). Vojtěšská huť byla založena v roce 1854 a její rozvoj pokračoval do druhé světové války. Špatně vedený závod ale stále více technologicky zaostával a zadlužoval se a po válce se stal s Poldinou hutí a dalšími závody součástí Spojených oceláren, národního podniku (SONP) a byl přejmenován na huť Koněv. Plánované hospodářství vedlo k dalším značným ztrátám a v polovině 70. let následovaly demolice vysokopecních provozů. Dnes je Vojtěšská huť opuštěná. Kromě tří proslulých věží vápenných pecí z let 1927–1929 tady nalezneme pouze torza budov, zdevastované haly a skládky odpadu. Většina území kladenského průmyslového areálu se stala "brownfieldem", tedy plochou zatíženou nejen ztracenou historií, ale především kontaminovanou ekologicky.
V roce 2008 se největší architektonická chlouba areálu – Vápenné pece bývalé Vojtěšské huti – staly národní kulturní památkou a dnes vede kolem torz hutních budov naučná stezka. Revitalizována byla také budova strojovny Bessemerové ocelárny. U ostatních objektů se však zdá, že čas pro možnou záchranu byl definitivně promarněn.
Vysílání: 29.1., 19.25 hod., ČT2

Vyšívaná krása
Držitelé titulu Nositel tradice lidových řemesel představují mistrovství v oboru zpracování textilu. Připravila R. Šáchová. Představíme portréty těch tvůrců z řad Nositelů tradice lidových řemesel, pro něž je základním pracovním materiálem textil. Osm oceněných vyšívaček tu předvádí ruční výrobu lidových krojů, bílé vyšívání, výšivku z rybích šupin i vázání textilních květin, vonic a vínků.
Vysílání: 30.1., 10.05 hod., ČT2
Opakování: 31.1., ČT2., 03.2., ČT2

Emoce v umění: Inspirace (3/24)
Průvodce pořadu katalánský všeuměl a spisovatel Ramón Gener se vypraví tentokrát za řeckými múzami, které tvoří družinu boha světla a umění Apollóna a jsou patronkami i ochránkyněmi všech tvůrčích duchů (2017) (Premiéra).
Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil v roce 2017 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“
Ve třetí části nazvané Inspirace se Ramón vydává na jedinečné místo, kde se zrodilo umění. Je to řecké pohoří Parnas, které je považováno za symbolickou vlast všech umělců. Podle legendy se právě zde vládnoucí bůh Zeus po devět nocí stýkal s bohyní paměti. A z jejich lásky se narodilo devět nádherných dcer, které se nazývají múzy. Jsou to bohyně, inspirující umění: Kalliopé, Thália, Erató, Úrania, Euterpé, Kleió, Melpomené a Polyhymnie.
Vysílání: 25.1., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 28.1., ČT art

Příběhy umění: Královské kaple (4/5)
Posvátné stánky. Dokument ARTE (Premiéra).
Katedrála v německých Cáchách a Palácová kaple na Sicílii, dvě majestátní stavby. Každý architektonický detail odkazuje na spojení světské moci a náboženství. Ve středověku vyráželi králové dobývat nová území ve jménu křesťanské víry. Náboženství bylo jedním z pilířů jejich moci. Cáchy byly hlavním městem království Karla Velikého a staly se srdcem Svaté říše římské. Během staletí tu bylo korunováno téměř třicet králů. Na jihu v Palermu, se Roger II. prohlásil prvním normanským králem Sicílie. Obě stavby odhalují tajemství panovníků, kteří si chtěli upevnit postavení politických vůdců, ale také božích zástupců na zemi.
Vysílání: 27.1., 23.20 hod., ČT art
Opakování: 31.1., ČT art

Artmix
Lednové vydání měsíčníku o vizuálním umění vychází tematicky z výstav věnovaných Jiřímu Načeradskému, jednomu z nejdůležitějších autorů české poválečné figurální malby. Jak ovlivnil tvorbu svých žáků, připomenou Josef Bolf, Lubomír Typlt, Roman Trabura a Jana Kasalová. Režie J. Chytilová (Premiéra).
GAVU v Chebu vystavila nejslavnější Načeradského díla z let 1967 až 1974, rozměrná plátna, která maloval podle sportovních fotografií nalezených v denním tisku. Když se v jeho pozůstalosti našla krabice plná starých novinových výstřižků, nikoho nenapadlo, co za poklad se v ní vlastně skrývá. Až po podrobnějším prozkoumání bylo jasné, že jde o malířovy múzy – výstřižky z novin a časopisů, které umělce oslovily natolik, že se staly jeho inspirací. „Obrazy jsou k vidění v těsné konfrontaci s těmito novinovými výstřižky, dá se tedy přímo nahlédnout do mistrovy kuchyně. Jde tak vlastně o unikátní badatelskou výstavu, která detailně zkoumá metody Načeradského tvorby,“ upřesňuje ředitel GAVU a kurátor výstavy Marcel Fišer. Druhou výstavu připravila Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě s kurátorem Petrem Vaňousem. Přehlídka nazvaná Době navzdory je retrospektivní výstava ohlížející se za tvorbou malíře Jiřího Načeradského, který žil v letech 1939 až 2014. Výstava se jmenuje podle proměn, k nimž došlo za malířova života. Po listopadu 1989 působil jako vedoucí Ateliéru figurální a monumentální malby na pražské AVU, a na FAVU VUT v Brně. Jeho ateliérem prošlo mnoho studentů, kteří jsou dnes již etablovanými umělci na naší výtvarné scéně. Hlásí se dnes k němu? Jakým způsobem ovlivnil jejich tvorbu? Jaký byl malíř, kterému všichni říkali Náča? To se dozvíme od jeho žáků, kterými byli například Josef Bolf, Lubomír Typlt, Roman Trabura, Jana Kasalová. Zároveň představíme jejich aktuální tvorbu. ARTMIX plus přinese jako obvykle nejzajímavější výstavy a kulturní počiny z lednové domácí scény.
Vysílání: 28.1., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 01.2., ČT art

Génius – Picasso (4/10)
Životopisný seriál o jednom z největších umělců 20. století s Antoniem Banderasem v hlavní roli (2018). Dále hrají: A. Rich, S. Colley, C. Poésy, P. Delevingne, R. Sheehan, T. R. Knight, A. Franciosi, S. Gabel a další. Režie Kevin Hooks. Pablo, který se stále nedokáže prosadit na umělecké scéně, si všimne nových obrazů Henriho Matisse a začne jej obdivovat. Ten podle Picassa dokázal ohnout dosavadní pravidla v malbě a to mu dodá inspiraci, aby namaloval obraz, kterým by se pokusil o něco podobného. Max jej seznámí se svým přítelem Guillaumem Apollinairem (Seth Gabel) – básníkem a začínajícím kritikem, který mu dodá potřebné umělecké impulsy. Do sousedního bytu se ale nastěhuje modelka Fernande Olivierová (Aisling Franciosiová), která Pabla svou krásou zcela uhrane. Pablo na ni nepřestává myslet a není schopen se soustředit a dokončit své mistrovské dílo, kterým by zničil pravidla malířství jako Matisse. V roce 1944 Pablo prožívá láskyplný vztah s Françoise, což Doru, jeho nedávnou milenku, přivádí do nepříčetnosti. Přichází i zatčení jeho starého přítele Maxe, který pobýval v klášteře. Krátce po uvěznění nacisty Max umírá a Pablo si to dává za vinu.
Vysílání: 31.1., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 05.2., ČT art

18.1.2021 17:01:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 10 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 10. týden

Terezín – Nepokořené hradby

Kus dřeva ze stromu (9/26)
S výtvarníkem Martinem Patřičným o kráse dřeva a práci s ním (2008). Připravil B ...celý článek


Velikáni filmu... Cate Blanchettová

Cate Blanchettová (Veronica Guerin)

Veronica Guerin
Její život a smrt pomohly změnit novodobé dějiny Irska. Cate Blanchettová v hlavní roli irs ...celý článek


Stručná historie třetího pohlaví

Queer: Stručná historie třetího pohlaví

Queer: Stručná historie třetího pohlaví
Vyprávění o tom, že transsexualita není vynálezem upadajícího Západ ...celý článek


Filmové tipy 10. týden

Kevin Costner (Neúplatní)

Takoví jsme byli
Některé vzpomínky nevyblednou. Slavný americký romantický film s Barbrou Streisandovou a R ...celý článek


V síti dokumentární experiment

V síti

V síti
3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 potenciálních sexuálních predátorů v odvážném dokumentárním ex ...celý článek


Fritz Lang mezi námi

Fritz Lang

Fritz Lang mezi námi
Život legendárního filmového režiséra byl plný démonů a běsů. Francouzský hraný dokume ...celý článek


Literární tipy 10. týden

Lída Baarová (Maskovaná milenka)

Maskovaná milenka
Lída Baarová ve filmovém přepisu romantické novely Honoré de Balzaca o náhodném setkání, ...celý článek


České filmové tipy 10. týden

Jan Cina (Národní třída)

Národní třída
Valej do tebe, že máš bejt šťastnej… Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT podle st ...celý článek


Poslední filmové dílo legendárního Jana Němce

J. Mádl (Vlk z Královských Vinohrad)

Vlk z Královských Vinohrad
Autobiograficky laděný příběh výstředního režiséra Jana Němce, který s gustem so ...celý článekČasopis 10 - sekce

HUDBA

Výsledky X. ročníku hudebních cen Vinyla

58G (Foto: Libor Galia)

Vítězové X. ročníku hudebních cen Vinyla byli vyhlášeni v průběhu slavnostního večera ve středu 24. února v pr celý článek

další články...