zvláštní poděkování
Volný.cz

Filmové tipy 24. týden

Mladý Frankenstein

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Mladý Frankenstein
Lidské monstrum ožilo, zachraň se, kdo můžeš! Gene Wilder v hlavní roli americké parodie (1974). Dále hrají: P. Boyle, M. Feldman, T. Garrová, M. Kahnová, C. Leachmanová, K. Mars, G. Hackman a další. Režie Mel Brooks. Pro milovníky hororů, ale i jejich odpůrce, je určena vtipná a divácky vděčná parodie Mela Brookse. Hrdinou příběhu je nadějný vědec Frederick, vnuk doktora Frankensteina, který na přednáškách s oblibou odhaluje svým studentům nejpikantnější „tajemství” lidského těla. Když obdrží závěť Victora Frankensteina, odjíždí z Ameriky do starého rodinného sídla, aby převzal dědictví. Jeho „součástí” jsou také potrhlý sluha Igor a tajemná domácí paní Blücherová. Ve sklepení domu Frederick objeví pracovnu svého neblaze proslulého dědečka, i recept na oživení člověka. Není divu, že právě tento „odkaz” na sebe nenechá dlouho čekat. Vědecký pokus se však Frederickovi poněkud vymkne z rukou a znovuožilý člověk začne ohrožovat pokojné občany. Vědou posedlého doktora Fredericka Frankensteina zpodobnil Gene Wilder (Producenti, Bonnie a Clyde, Blázni ve vězení), hrbáče Igora ztvárnil herec jedinečné tvářnosti, Marty Feldman (Němý film). Oživlé lidské monstrum pak ztělesnil Peter Boyle (Taxikář, Kandidát). Za pozornost stojí také to, že postavu slepce Harolda hraje dokonale maskovaný Gene Hackman.
Vysílání: 12.6., 23.40 hod., ČT2

Kdo seje vítr
Na lavici obžalovaných: zdravý rozum. Spencer Tracy v hlavní roli slavného amerického filmu o tzv. opičím procesu (1960). Dále hrají: F. March, G. Kelly, F. Eldridgeová, D. York, D. Andersonová a další. Režie Stanley Kramer. Mladý středoškolský profesor Bertram Cates chce své studenty seznámit s učením, podle kterého se člověk vyvinul z opice. V té chvíli však do třídy vstoupí řada ctihodných občanů, kteří Catese odvedou do vazby. Proč? Teorie Charlese Darwina totiž odporuje zákonu. Je rok 1925 a zbožné jižanské městečko Hillsboro se chce stát poslední baštou, která bude proti vědcům bránit učení o tom, že člověka stvořil Bůh přesně tak, jak je to psáno v Bibli. Žaloby proti "drzému" učiteli se dobrovolně ujme elitní právník Matthew Harrison Brady. Hillsborští občané jej přivítají jako národního hrdinu. Pro Bradyho totiž neexistuje pojem "evoluce", nýbrž jen "zlovoluce". Avšak protistrana nezůstane mlčet: pokrokový list Baltimore Herald zaplatí Catesovi obhájce, který se s Bradym může směle měřit. Je to jeho dávný přítel Henry Drummond. V tomto konfliktu jde o mnohé. Na lavici obžalovaných se totiž ocitla přirozená lidská zvídavost, zdravý rozum a právo na vlastní názor. Proces nesledují jen občané Hillsboro, ale prostřednictvím novin a rozhlasu celý americký národ. Začalo to jako docela malicherná pře. Její výsledek však nakonec ovlivní kulturní dějiny celé země. Vynikající film režiséra a producenta Stanleyho Kramera vznikl podle divadelní hry Jeromeho Lawrence a Roberta E. Leeho. Předlohou pro toto drama se však stal skutečný případ z města Dayton v Tennessee, známý jako tzv. opičí proces. O aktuálnosti jeho tématu výmluvně hovoří i fakt, že hra byla po filmové verzi zpracována ještě třikrát pro televizi, a to v letech 1965, 1988 a 1999. Poslední verze (r. Daniel Petrie), v níž hlavní role ztvárnili Jack Lemmon a George C. Scott, byla u nás k dostání na videu pod zavádějícím názvem Krotitel větru.
Česká televize uvádí Kramerův film s původním dabingem, vyrobeným pro naši filmovou distribuci začátkem šedesátých let. Hlavní role v něm neopakovatelným způsobem namluvili Bohuš Záhorský, Martin Růžek, Václav Voska, Antonie Hegerlíková a Eduard Cupák.
Vysílání: 13.6., 12.20 hod., ČT2

Případ Sloane
Vítěz musí být vždy o jeden krok před protivníky. Jessica Chastainová v hlavní roli britského koprodukčního filmu ze zákulisí washingtonské politiky (2016). Dále hrají: M. Strong, G. Mbatha-Rawová, J. Lithgow, A. Pillová, M. Stuhlbarg, J. Lacy, S. Waterston a další. Režie John Madden (Premiéra). V nemilosrdném světě politických kuloárů je Elizabeth Sloaneová jednou z nejvyhledávanějších a také nejobávanějších lobbistek v celém Washingtonu. Chladná a pragmaticky uvažující workoholička, která je proslulá svou mazaností i skvělými výsledky, je za každých okolností poháněna vpřed touhou zvítězit za každou cenu. Když se však postaví doposud nejsilnějším protivníkům své kariéry, zjišťuje, že vítězství může přijít i hodně draho. Koprodukční film režíroval ceněný britský režisér John Madden, hlavní roli ztvárnila Jessica Chastainová, která se za svůj strhující výkon dočkala nominace na prestižní Zlatý glóbus.
Vysílání: 13.6., 22.55 hod., ČT2

Django
Franco Nero jako zachmuřený cizinec přicházející do města duchů vyrovnat účty s jižanskými odpadlíky majora Jacksona i mexickými bandity. Klasický italsko-španělský western (1966). Dále hrají: L. Nusciaková, Á. Álvarez, E. Fajardo, J. Bódalo a další. Scénář a režie Sergio Corbucci. Vyprahlou pustinou se pomalu táhne cizinec v jasně modré uniformě seveřanů a se sedlem na zádech za sebou vleče těžkou rakev. První záběr legendárního westernu Sergia Corbucciho společně s úvodní písní odvypráví během pár minut vše, co divák o hlavním hrdinovi potřebuje vědět. Django (Franco Nero ve své průlomové roli) se jako veterán občanské války vrací domů, přičemž mu kromě pomsty nezbylo už vůbec nic. Cestou stane svědkem lynčování mladé ženy a rozhodne se jí před muži majora Jacksona zachránit. Oba pak dorazí do liduprázdného města, kde zůstává v provozu jediný hostinec s několika nevěstkami. Hospodský má totiž dohodu jak s rudými kápěmi majora Jacksona, tak s mexickými bandity – oběma stranám platí drahé výpalné. Příchod Djanga ovšem narušil křehkou rovnováhu a ohrožuje všechny zúčastněné. Ústřední zápletka o záhadném cizinci, který proti sobě pošle dva válčící klany, aby pak z města odešel středem překračujíc mrtvoly z obou táborů, se nápadně podobá filmu Pro hrst dolarů (1964) Sergia Leoneho. Corbucci i Leone se totiž inspirovali dějem samurajského filmu Ochránce (1961) od Akiry Kurosawy a to dokonce do takové míry, že oba spaghetti westerny si vysloužily titul neoficiálního remaku japonského snímku. Na úspěch Djanga (1966) se pak alespoň svým názvem snažilo navázat několik desítek pokračování, ovšem skutečný druhý díl s Francem Nerem vstoupil na plátna kin až v roce 1987 a fanoušky spíše zklamal. Kultovní western silně ovlivnil i režiséra Quentina Tarantina, který na něj odkazoval v několika svých filmech, jednou i samotným jménem hrdiny v neowesternu Nespoutaný Django z roku 2012.
Vysílání: 14.6., 20.00 hod., ČT2

4.6.2020 17:06:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hudební rozhledy

Články v rubrice - Z éteru

Luchino Visconti – mezi pravdou a vášní

Luchino Visconti – mezi pravdou a vášní

Luchino Visconti – mezi pravdou a vášní
Od Posedlosti ke Smrti v Benátkách. Portrét světoznámého ital ...celý článek


Instalatér a Zoufalci

Zoufalci

Instalatér z Tuchlovic
Hořká komedie o šikovném, ale pro praktický život zcela nepoužitelném instalatérovi. ...celý článek


Velikáni filmu... Martin Scorsese

Počítání mrtvých

Kundun
Americký film věnovaný významné duchovní osobnosti – dalajlamovi (1997). Hrají: T. T. Tsarong, ...celý článek


Výtvarné tipy 29. týden

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Potrava duše & těla II (3/11)
Hodinky vévody z Berry a nabídka z jeho jídelníčku. V srdci kraje Champagne, ...celý článek


Literární tipy 29. týden

Oliver Twist

Tři mušketýři (2/2)
Jeden za všechny – všichni za jednoho! Gérard Barray v nejoblíbenější adaptaci Du ...celý článek


Americké nezávislé léto - Florida Projekt

Florida Projekt

Florida Projekt
Vítejte v kouzelném království před branami Disneylandu. Živelné letní prázdniny v zapadlém ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

České stopy: Muž z obrazu

Potrava duše & těla II (2/11)
Rembrandt a pokrm plný síly a elegance. Francouzský cyklus dokumentů ARTE. Ol ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Návrat velkého blondýna

Návrat velkého blondýna
Když hraje na housle, je obdivuhodný, když si hraje na agenta, je k popukání. Pierr ...celý článek


Kino Art... Aki Kaurismäki

Druhá strana naděje

Druhá strana naděje
Nevýdělečná restaurace s rybími karbanátky, syrský uprchlík a naděje, která umírá posle ...celý článek


Příběhy filmových legend - Sergio Leone

Sergio Leone

Sergio Leone – portrét psance
Muž, jehož "spaghetti westerny" předčily své americké předobrazy a stal ...celý článek


Velikáni filmu... Alfred Hitchcock

Mrtvá a živá

Mrtvá a živá
Jejich lásku tížil přízrak minulosti. Americký film, natočený podle slavné knihy Daphne du Mau ...celý článek


Literární tipy 28. týden

Andělské oči

V zámku a podzámčí
Jana Brejchová a Martin Růžek v televizním filmu o lidském porozumění a lásce. Podle pov ...celý článek


České filmové tipy 29. týden

Bába z ledu

Úsměvy českého filmu
Dnes si společně s Jaromírem Hanzlíkem zavzpomínáme na fenomenálního (ne)herce, který ...celý článek


Vírou ke svobodě

 Vírou ke svobodě

Cesty víry: Vírou ke svobodě
Životní příběh evangelického faráře Zvonimíra Šorma je příběhem nikdy neutucha ...celý článek


Filmové tipy 29. týden

Zbrusu Nový zákon

Rána deštníkem
Pierre Richard jako herec, který si jen spletl mafiána s režisérem. Dále hrají: V. Mairesseo ...celý článek


MFF Karlovy Vary - Studená válka

Studená válka

Studená válka
Láska v dobách nenávisti. Polský koprodukční film, který získal Cenu za režii v Cannes (2018) ...celý článekČasopis 28 - sekce

DIVADLO

ProART Festival 2020 vypukl

M.Dvořák a K.Macháčková - Chopin a Sandová (Foto: M.Babic)

Festival poněkud překvapivě vypukl a také skončí v Praze nejnovějším projektem ProART Company Chopin a Sandová celý článek

další články...

HUDBA

Prázdniny s Poletíme?

Poletíme? (Foto: Dušan Tománek)

Kapela Poletíme? hlásí návrat na koncertní pódia. Po vynucené pauze se se začátkem prázdnin vydávají na desítk celý článek

další články...