zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vánoce

Miroslav Táborský (Naše tradice: Štědrý den)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vánoce v Evropě
O zvycích spojených se slavením vánočních svátků v různých zemích (2000). Režie R. Chudoba. Koprodukční pořad o zvycích spojených s vánočními svátky v různých zemích Evropy. Makedonské pravoslavné Vánoce začínají sbíráním dubových větví jako symbolu věčnosti a síly. Irský lidový svátek je spojen s 26. prosincem, sahá až do keltské mytologie a je uchováván ve venkovských společnostech západního pobřeží Irska. Vánoce v Bosně a Hercegovině začínají v předvečer svátku zapálením ohně, pokračují společnou rodinnou modlitbou a vrcholí půlnoční mší v sarajevské katedrále. Ruský příspěvek ukazuje Vánoce i ve starých archivních záběrech z carského Ruska a leninské éry a slavení Vánoc.
Vysílání: 24.12., 08.10 hod., ČT2

Naše tradice: Štědrý den
Miroslav Táborský představuje na známých i méně známých zvycích našich předků vytrácející se podobu tradičního Štědrého dne (2014). Režie M. Nešlehová. Období těsně po nejdelší noci v roce slavili lidé ještě v předkřesťanských dobách jako svátky smrti a znovuzrození slunečního vládce. Křesťané původní tradice nahradili oslavou narození spasitele Ježíše Krista. Tento čas je u nás spojen pravděpodobně s největším množstvím stále živých zvyků a rituálů v roce. Kde se ale zrodila tradice obdarovávání blízkých v tento den? Na koho si je třeba dát pozor při pečení vánočky? Co a proč se nemá nabízet u štědrovečerního stolu? A proč byl právě tento den podle našich předků obzvlášť vhodným pro nejrůznější věštby? Zasvěcený průvodce pořadem Miroslav Táborský nabídne mnohdy překvapivé odpovědi.
Vysílání: 24.12., 08.40 hod., ČT2

Po stopách soudců Starého zákona
Putování Svatou zemí – návštěva míst spojených s předkrálovským obdobím Izraele (2006). Režie P. Raus. Když evropští rodiče vyprávěli svým dětem biblické příběhy, patřily k těm nejčastěji připomínaným obrazy ze života soudců. Soudcové Starého zákona se tak vedle Mojžíše, Josefa Egyptského, Davida a pak samozřejmě vedle postav z evangelií stávali určitými prototypy hrdinů, kteří výrazně ovlivňovali představy a hodnotové systémy našich předků. Některými místy, souvisejícími s životem a působením Debóry, Gedeóna a Samsona, provede Daniel Herman.
Vysílání: 25.12., 08.35 hod., ČT2

Naše tradice: Boží hod a svatý Štěpán
Miroslav Táborský odhaluje tradiční podobu dvou vánočních svátečních dní a tajemství svatoštěpánského koledování (2014). Režie M. Nešlehová. Zatímco na oslavu prvního svátku vánočního, Božího hodu, se u nás tradičně scházejí lidé spíš v užším rodinném kruhu a dokonce během něj byla dle tradice zakázána práce i návštěvy, druhý svátek vánoční, svatý Štěpán, probíhal i v minulosti ve znamení rozsáhlejších oslav a veselí. Jejich kořeny sahají dokonce až do antických dob, kdy se slavily tzv. Saturnálie, při nichž získávali otroci na týden stejná a někdy i vyšší práva než jejich páni. Naši předci měli tento den spojen s tanečními zábavami a zejména s koledováním. Jak a kdy tradice koledy vznikla a co vlastně prozrazuje legenda o patronu koní, svatém Štěpánovi?
Vysílání: 25.12., 09.30 hod., ČT2

Skalní kláštery v Etiopii
O etiopském ortodoxním křesťanství, jeho vzniku, charakteru i historické genezi (2011). Připravil M. Kratochvíl. Na krásném pozadí mnohdy jen horolezecky dostupných a ve skalách vytesaných klášterů a kostelů objasňuje dokument základy etiopského ortodoxního křesťanství. To přineslo do Etiopie ve 4. století devět syrských svatých. Exotické náboženství vznikalo a žilo ve společnosti egyptských Koptů, ale prošlo i silným vlivem islámu a judaismu. Obsahuje velkou tradici poustevního života a života v klášterní sekluzi. Všechna tato fakta, včetně odlišného panteonu svatých, i podstatných rozdílů ve věrouce, budou v dokumentu exponována při prohlídce navýsost přitažlivých skalních klášterů a pousteven převážně ve vysokých horách severní Etiopie. Film srovnává současné evropské křesťanství s dnešní etiopskou ortodoxií a přináší historické důvody výrazných odlišností.
Vysílání: 25.12., 11.25 hod., ČT2
Opakování: 27.12., ČT2., 29.12., ČT2

Římský azyl
Útočiště českých poutníků ve Věčném městě (2012). Režie M. Čapek. Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Tímto úslovím se starobylé město před staletími označovalo jako "pupek" antického světa a civilizace. V současnosti můžeme význam těchto slov vnímat už spíše přeneseně - do Říma totiž dodnes putují davy poutníků z celého světa. Ti z Čech a Moravy nacházejí útočiště v poutním domě Velehrad, který se nachází nedaleko baziliky sv. Petra. Jako duchovní průvodce zde působí salesián Jiří Sedláček a právě on nám přiblíží život nejen v duchovně-kulturním a formačním středisku Velehrad, ale i v jedné z nejstarších metropolí Evropy, která je právem nazývána Věčné město.
Vysílání: 25.12., 12.20 hod., ČT2

16.12.2019 12:12:49 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...