zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 44. týden

Thomas Kretschmann (Adolf Eichmann)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Adolf Eichmann
Tváří v tvář vykonavateli zla. Britský koprodukční film (2007). Hrají: T. Kretschmann, T. Garity, F. Potenteová, S. Fry a další. Režie Robert Young. Píše se rok 1960. Izraelský ministerský předseda Ben Gurion během mimořádného zasedání Knesetu oznamuje národu, že Adolf Eichmann, stíhaný za účast na vyvraždění šesti milionů Židů nacisty, je držen v zajetí na izraelské půdě a bude souzen za zločiny proti lidskosti a židovskému lidu. Mezi těmi, kdo zprávu poslouchají, je i mladý kapitán Avner Less, jenž je vzápětí pověřen důležitým a přísně tajným úkolem. Povede Eichmannovy výslechy a získá dostatek důkazů k jeho odsouzení. Tak začíná souboj dvou zcela odlišných mužů. Souboj, který časem získá i velmi osobní rozměr. Film britského režiséra Roberta Younga, který vychází z oficiálních izraelských vyšetřovacích protokolů z let 1960–1961, rekonstruuje události, které patnáct let po skončení druhé světové války vedly k dopadení a odsouzení bývalého vysokého důstojníka SS a jednoho z klíčových vykonavatelů tzv. konečného řešení, nacistického programu masového vyvražďování Židů, přijatého roku 1942. Během výslechů ožívají jednotlivé kapitoly Eichmannova života, snímek nahlíží i do soukromí kapitána Lesse a dotýká se všeobecně vypjaté atmosféry, která v době Eichmannova vyšetřování a procesu v Izraeli panovala. Film také do určité míry polemizuje se známou tezí vlivné autorky Hannah Arendtové o banalitě zla a Eichmanna nevykresluje pouze jako nevýrazného vraha od psacího stolu, ale i jako dekadentní monstrum, zmítané temnými stránkami své osobnosti. Adolfa Eichmanna ztvárnil německý herec Thomas Kretschmann, známý například jako představitel esesáka Fegeleina z ceněného německého filmu Pád Třetí říše (2004), jeho protihráče, kapitána Lesse, americký herec Troy Garity (syn Jane Fondové), jeho ženu Věru pak německá hvězda první velikosti Franka Potenteová, kterou celosvětově proslavila titulní role v Tykwerově kultovní romanci Lola běží o život (1998).
Vysílání: 28.10., 23.35 hod., ČT2

Daleké obzory
Dobrodružná expedice do srdce nezmapovaného indiánského území. Fred MacMurray a Charlton Heston v hlavních rolích amerického westernu (1955). Dále hrají: D. Reedová, B. Haleová, W. Demarest, L. Pennell a další. Režie Rudolph Maté. Děj snímku se odehrává v roce 1803, kdy byla tehdejší francouzská kolonie Louisiana odkoupena Spojenými státy. Americký prezident Thomas Jefferson vysílá kapitána Meriwethera Lewise (Fred MacMurray) na důležitou vojenskou expedici, jejímž úkolem je zmapovat nové louisianské území a prozkoumat povodí řeky Missouri. Kapitán Lewis má působit jako prezidentův vyslanec a vést diplomatická jednání s původními obyvateli. Za svého souputníka na této výpravě si Lewis zvolí poručíka Williama Clarka (Charlton Heston), s nímž ho pojí dávné přátelství. Jejich vztah ovšem poněkud komplikuje skutečnost, že se oba ucházeli o přízeň stejné dámy. Brzy se k nim připojí skupina mladých vojenských dobrovolníků, kteří je doprovázejí na cestě divokou krajinou. Snaha o mírové a diplomatické vyjednávání s indiánskými kmeny ovšem selhává a před nájezdem nepřátelských indiánů expediční skupinu zachrání krásná Šošonka Sacajawea (Donna Reedová), která se následně stává jejich průvodkyní na cestě divočinou až k Tichému oceánu. Hvězdně obsazený western s melodramatickými prvky natočil významný filmař polského původu Rudolph Maté. Ten se dokázal v Hollywoodu etablovat jako respektovaný kameraman a byl dokonce několikrát nominován na Oscara za nejlepší kameru. Od roku 1947 se ovšem věnoval už jen filmové režii a Daleké obzory lze zařadit mezi jeho nejvýznamnější díla. Dobrodružný snímek vyniká zejména nádhernými přírodními scenériemi a úžasnou kostýmní výpravou.
Vysílání: 02.11., 13.00 hod., ČT2

Slunce rošťáků
Jean Gabin jako úctyhodný restauratér se srdcem lupiče. Francouzsko-italský film (1967). Dále hrají: R. Stack, S. Flonová, M. Leeová, J. Topart a další. Režie Jean Delannoy. Znuděný, velice dobře zajištěný restauratér Denis Farraud býval kdysi bouřlivákem, dobrodruhem do morku kostí a lupičem, dnes však již nemá možnost se ke starému životu vrátit, i když ho svrbí dlaně. Jeho bistro stojí přímo proti bance. Nabídku na "kšeft" dostává od mladého gangstera Beckleyho, který si chce splnit svůj dávný sen. Svou akci chtějí provést sami, bez šéfa zdejšího podsvětí, kterému Farraud již dlouho leží v žaludku. Uloupit z banky větší sumu peněz a navíc americkým vojákům, to není legrace, a proto je nutné připravit dobře promyšlený plán.
Vysílání: 02.11., 20.00 hod., ČT2

Policajt
Catherine Deneuveová jako krásná gangsterská holka a Alain Delon jako ten, co stojí na druhé straně. Francouzský thriller (1972). Dále hrají: R. Crenna, R. Cucciolla, M. Conrad, A. Pousse, P. Crauchet a další. Scénář a režie Jean-Pierre Melville. "Jediné city, které byl kdy člověk schopen vyvolat v policajtovi, jsou nedůvěra a podezření..." je motto francouzského kriminálního filmu Policajt režiséra Jean-Pierra Melvilla. V tomto zdánlivě chladném snímku, natočeném s dávkou neúprosného odstupu v noirovském stylu, se objevuje Alain Delon ve své obvyklé poloze tvrdého a osamělého hrdiny. Jako komisař Coleman se dostane do konfliktu mezi povinností a přátelstvím. Jeho dávný přítel Simon, s jehož ženou má Coleman milostný poměr, je zapleten do přepadení banky a obchodu s narkotiky. A Coleman náhle stojí před nejtěžším rozhodnutím svého života. Komorní kriminální příběh Policajt z roku 1972 znamenal pro Alaina Delona třetí spolupráci s francouzským režisérem Jean-Pierrem Melvillem, dnes již klasikem kriminálního žánru. Pro Melvilla však byl tento film završením jeho tvůrčí kariéry.
Vysílání: 03.11., 20.00 hod., ČT2

Kaos
Čtyři tváře Sicílie. Italský film natočený na motivy Novel na celý rok Luigiho Pirandella (1984). Hrají: M. Lozanová, C. Bigagli, M. Bonetti, F. Franchi, C. Ingrassia, B. Barone, L. Mollicaová, O. Antonutti, R. Bianchiová a další. Režie Paolo a Vittorio Tavianiové (V italském znění s titulky). Prolog: Vysoko ve skalách chytí pastýři samičku krkavce sedící na vejcích. To je pro ně důvod, aby ptáka začali týrat. Házejí po něm vejce a nakonec mu na krk uvážou zvonec. Krkavec krouží nad krajinou, ze své výše pozoruje "chaos" lidských životů a duší. A tam, kam zamíří svůj let, se po čtyřikráte odehraje příběh... "Jsem synem Chaosu. Ne přeneseně, zcela skutečně. Narodil jsem se ve vsi poblíž hustého lesa, kterému místní lidé říkali Cavusu, což je nářeční zkomolenina řeckého slova ‚chaos'." Těmito slovy Luigiho Pirandella je uveden snímek Kaos Paola a Vittoria Tavianiových. Čtyři příběhy filmu, jeho prolog a epilog převzali tvůrci z Pirandellova rozsáhlého cyklu Novely na celý rok (psal je v letech 1901–1919, souhrnně vyšly roku 1922), jenž měl podat co nejcelistvější obraz Sicílie a všech tamních společenských vrstev. Bratři Tavianiové si vybrali příběhy z venkovského prostředí a usilovali nejen o postižení přirozenosti, krásy, bizarnosti a krutosti tohoto mikrosvěta, ale i hodnot nadčasových: takřka mýtických forem myšlení a prožívání. Vyprávějí o matce, upínající se k synům v zámoří a odmítající toho, kterého má nablízku (Jiný syn), o manželovi, který zatajil před ženou svou chorobu podněcovanou úplňkem měsíce (Měsíční nemoc), o hrnčíři, jenž sám sebe uvězní v obřím džbánu (Džbán), o chudých horalech, dožadujících se vlastního hřbitova (Rekviem)... Vyprávějí o tom všem s klasickým nadhledem (ten je ostatně symbolizován leitmotivem letícího krkavce a pohledem z jeho perspektivy) a s neobvyklou, až udivující stylizací rytmu a obrazového ztvárnění. Sami bratři Tavianiové o Kaosu řekli: „...Pirandello ve vesnických povídkách přistupuje ke svým hrdinům s ostychem, respektem a soucitem k jejich těžké práci, s pochopením pro jejich pověry a předsudky. Nám se však zamlouvá ještě něco jiného: povídky, které jsme vybrali, nevymyslel autor, vyprávěla mu je jeho matka Maristelle... Jestliže Fellini tvoří skutečnost v divadle, my vytváříme divadlo ve skutečnosti. Proto milujeme Sicílii. Tam je epika vždy přirozená." (citace z polského Filmu 18/87, str. 15)
Vysílání: 01.11., 23.50 hod., ČT art

21.10.2019 08:10:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Beetlejuice (Hudební divadlo Karlín)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 27. týden

Arcimboldo: portrét odvážlivce

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora ...celý článek


Filmové tipy 27. týden

Iveta

Iveta (1/8)
Je drzá, upřímná a na nic si nehraje. Pozor, kráska z Trebišova přichází! Slovenský komediální ...celý článek


Příběhy hvězd - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar - dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří se na ...celý článek


Literární tipy 27. týden

Strejda Čtvrtek

Tchajwanská čítanka: Li Ang
Portrét přední tchajwanské feministické spisovatelky. Režie H. Honcoop. Cyklus ...celý článek


Dokument o Večerníčku

Večerníček - Dobrý večer v každém čase

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který ...celý článek


Dokument Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.
Nebyla to jen Diana a Camilla aneb současný král Spojeného království si partnerku ...celý článek


Berlín Alexanderplatz filmová adaptace románu

Berlín Alexanderplatz

Berlín Alexanderplatz
Touha být dobrým člověkem umí být provázena zlými skutky. Nejnovější filmová adaptace ...celý článek


Harrison Ford a Helen Mirrenová ve westernovém seriálu

Helen Mirrenová a Harrison Ford (1923)

1923 (1/8)
Braňte se, nebo zemřete. Příběh o původu ranče Yellowstone pokračuje. Osud rodiny Duttonových v ...celý článek



Časopis 27 - sekce