zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Svátek sv. Václava

Naše tradice: Svatováclavská pouť

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Naše tradice: Svatováclavská pouť
Každý rok v Den české státnosti opouštějí ostatky svatého Václava katedrálu sv. Víta a spolu s tisíci poutníků se vydávají na cestu do staroboleslavské baziliky. Po stopách této tradice se vydáme s průvodcem M. Táborským (2012). Režie R. Vašíček. Před více jak tisíci lety byl ve Staré Boleslavi zavražděn kníže Václav. Stal se jedním z nevýznamnějších světců a patronů naší země a den jeho skonu, 28. září, dokonce i státním svátkem – Dnem české státnosti. Stovky let na památné místo světcova skonu směřují poutníci, pro něž byla v období baroka vybudována pozoruhodná poutní cesta z Prahy s 44 kaplemi, z nichž se dodnes nezachovala ani polovina. Po ní se vydal Miroslav Táborský, aby v den převozu Václavovy lebky do jemu zasvěcené baziliky představil tradici svatováclavských poutí, která je sama o sobě dramatickým příběhem. Jaké jsou kořeny kultu svatého Václava a jeho statutu národního patrona? A je i dnes panovníkův symbol stejně tak silný jako kdysi a přesahuje svým významem církevní půdu?
Vysílání: 28.9., 09.10 hod., ČT2

Národní svatováclavská pouť 2019
Přímý přenos slavnostní bohoslužby ze Staré Boleslavi. Režie J. Rásocha. Svatováclavské oslavy se letos ponesou ve znamení desátého výročí od zatím poslední návštěvy hlavy katolické církve v Česku. Papež Benedikt VI. navštívil Starou Boleslav v roce 2009. V místní bazilice uctil památku sv. Václava a poté odjel na nedalekou Proboštskou louku, kde jej očekávalo 50 tisíc věřících. Mši zde sloužil například i s kardinálem Tomášem Špidlíkem, jehož 100. výročí narození si připomínáme také v tomto roce. Socha, která bude v blízkosti baziliky 27. září 2019 odhalena, připomene vzácné chvíle přítomnosti Benedikta VI. na tomto poutním místě všem současným i budoucím návštěvníkům Staré Boleslavi. Slavnostní bohoslužbu na staroboleslavském náměstí bude celebrovat apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, který přednese také promluvu.
Vysílání: 28.9., 09.45 hod., ČT2

Světci a svědci: Svatá Ludmila
Po stopách první české ženy, jejíž jméno bylo historicky doloženo a která se po své mučednické smrti stala také první českou světicí (2007). Režie A. Hynková. Svatá Ludmila je naše národní patronka a je nazývána "matkou České země". Je ale patronkou nejen vlasti, ale také vinařů, babiček a vychovatelů. V dokumentu Aleny Hynkové se vydáme po stopách životní cesty kněžny, která se svým mužem po křestu na velkomoravském dvoře přinesla křesťanství do Čech a měla velký vliv na svého vnuka, budoucího knížete Václava. Byla zavražděna v dobrovolném exilu na hradě Tetín, s největší pravděpodobností na popud vlastní snachy Drahomíry. Důvodem pravděpodobně byl mocenský střet, ale velkou roli mohly sehrát i spory osobní a rovněž Ludmilina pevná víra.
Vysílání: 28.9., 11.45 hod., ČT2

Odkaz svatého Václava
Příběh světce, který i po své mučednické smrti ovlivňoval jako symbol české dějiny (2006). Režie A. Hanauerová. Ať za mučednickou smrtí svatého Václava stály jakékoliv zájmy a mohlo jít o čistě politický akt, stal se národním patronem naší země. Právě legenda o tomto světci se stala základem pro budování české státnosti a ze zbožného panovníka se náhle stal rytíř s atributy moci. Na Václavův odkaz navazoval Karel IV., husitská vojska a dokonce i Habsburkové, kteří mohli uplatňovat titul právoplatných Václavových potomků. Kult světce vyvrcholil po vyhlášení samostatnosti Československa, které od svatováclavského milénia dělilo jen několik let. Při životě kult udržovala i napjatá situace v Evropě, která povzbuzovala národní cítění. V období okupace náležela svatováclavská symbolika k málo útěchám obyvatelstva, i navzdory tomu, že se jí němečtí ideologové rozhodli obratně využít pro své vlastní zájmy. Naštěstí neměli příliš času na to, aby obraz národního patrona zcela znevážili.
Vysílání: 28.9., 12.00 hod., ČT

Hledání ztraceného času: Milénium (2)
Tisíc let od smrti knížete Václava bylo podnětem k mohutným oslavám (1999). Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch. V druhém dílu dokumentu z cyklu Hledání ztraceného času si připomeneme vyvrcholení oslav svatováclavského milénia roku 1929. Uvidíme vystavení korunovačních klenotů, zahájení výstavy díla sochaře J. V. Myslbeka, autora jezdecké sochy na Václavském náměstí, či slavnostní otevření dokončené katedrály pro veřejnost. Nejvýznamnější událostí výročí však byl slavnostní převoz ostatků sv. Václava z Vyšehradu do svatovítské katedrály s průvodem, který trval celé čtyři hodiny. Také filmaři se snažili přispět svou hřivnou: přední režisér němé éry J. S. Kolár režíroval historický velkofilm Svatý Václav, který byl dosud nejdražším snímkem skromné české kinematografie. Titulní roli vytvořil Zdeněk Štěpánek. Výpravné dílo s milionovým rozpočtem však bylo dokončeno s velkým zpožděním, když už všechny svatováclavské oslavy dávno skončily a i český film už stačil promluvit. A tak se stalo, že nákladný a výpravný projekt propadl jak u diváků, tak u filmové kritiky.
Vysílání: 29.9., 09.15 hod., ČT2

16.9.2019 13:09:06 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Velikonoční víra tipy

Poslední den Ježíše z Nazareta

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos liturgické slavnosti z Farního sboru Českobratrské církve evangelické ...celý článek



Časopis 13 - sekce