zvláštní poděkování
Quantcom.cz

21. srpen 1968–1969

Dnes před 50 lety

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Dnes před 50 lety
Rok po sovětské invazi rozmetaly občanské protesty československé tanky. Originální zpravodajský pořad přiblíží dramatické události srpna 1969. Jakub Železný vás provede událostmi, které byly na dlouhá léta posledním projevem svobodné vůle Čechoslováků, jako by se děly právě dnes (Premiéra). Před padesáti lety se občané vydali do ulic Prahy, Liberce, Brna, Bratislavy a dalších měst uctít památku obětí sovětské invaze a protestovat proti stále trvající okupaci. Mohutné demonstrace trvaly několik dní a vyvrcholily 21. srpna 1969. Lidé se vzepjali k nebývalému odporu, stavěli barikády a v jednu chvíli se situace vymkla kontrole ke všemu odhodlaných ozbrojených složek. Zoufalý pokus o odpor proti postupující normalizaci rozmetaly tanky, tentokrát ale československé. Ozbrojené složky včetně nelegálních Lidových milicí zasáhly s brutalitou, která přinesla další oběti. Proti lidem vyjely transportéry s radlicemi a nakonec i více než 80 tanků. Střílelo se ostrými náboji. Na dlouhá léta poslední občanské vzepětí bylo tvrdě potlačeno. Federální shromáždění přijalo den poté tzv. pendrekový zákon, který definitivně pohřbil občanské svobody. Nastaly tvrdé represe a normalizace mohla pokračovat ještě rychleji a efektivněji. Jakub Železný vás provede těmito událostmi, jako by se odehrávaly právě dnes. Posunuli jste se v čase a sledujete, jak na dlouhou dobu poslední projev svobodné vůle Čechů a Slováků opět mizí pod pásy tanků a palbou zbraní. Originální pořad nabízí divákům možnost přenést se v den 50. výročí přímo do ohnisek dramatických událostí dne 21. srpna 1969. Jde o zpravodajské shrnutí všech podstatných událostí, ale také historických souvislostí. I tentokrát budeme dění rekonstruovat pomocí soudobých zpravodajských prostředků. S reportéry, historiky, pamětníky. Nebudou chybět cenné archivní záběry. Co se dělo v ulicích Prahy, Bratislavy, Liberce nebo Brna? A jakou cenu lidé za legitimní občanský odpor zaplatili? To vše nabídne hlavní večerní relace.
Vysílání: 21.8., 21.25 hod., ČT1

Československo: Portrét tragédie
Pražské jaro 1968 očima amerického reportéra, který zpovídal před příjezdem sovětských tanků československé politiky, ekonomy, umělce i běžné kolemjdoucí. Americký dokument (Premiéra). Unikátní dokument natočený během Pražského jara 1968 americkým reportérem představuje vzácné rozhovory s osobnostmi československého veřejného života, včetně Oty Šika, autora návrhu ekonomické reformy, Václava Havla a Karla Gotta. Kromě těchto prominentních osobností filmaři sledovali dění prostřednictvím postřehů obyčejných občanů, kteří jim s větší či menší důvěrou sdělovali své pocity týkající se nových politických změn. Tento film byl posledních 50 let mimo zájem veřejnosti, o to zajímavější je pro mladou generaci i pamětníky přelomových událostí roku 1968 nyní.
Vysílání: 20.8., 21.15 hod., ČT2

Začátek konce
Mezi nejčernější dny naší historie patří 21. srpen 1969, kdy lid vyšel do ulic demonstrovat podporu své vládě a ta jej za to krutě potrestala (1999). Dokument V. Kučery a P. Jančárka . Jestliže 21. srpen 1968 rozptýlil iluzi o reformovatelnosti komunistických idejí, pak stejný den o rok později veškeré iluze o komunismu definitivně pohřbil. V srpnu 1969 nebylo zdánlivě vše ztraceno. Vůdčí osobnosti "pražského jara" stále disponovaly významnými posty i sympatiemi národa. Jejich jména skandoval toho dne v ulicích dav manifestující světu odpor proti okupantům. Strana ve své nevyzpytatelné moudrosti povolala policii, vojsko i milice. Češi masakrovali Čechy. Byli mrtví, desítky zraněných na těle, a miliony na duši. Tímto dnem začala nejtvrdší normalizace a totalita, legalizovaná tzv. pendrekovým zákonem, pod kterým jsou tři podpisy: Svoboda, Dubček, Černík.
Vysílání: 20.8., 22.10 hod., ČT2

Okupace 1968
Dokumentární film představuje kolektivní mezinárodní projekt, který zobrazuje subjektivní pohled vojáků „spřátelených vojsk“, jejich myšlenky, pocity a úlohy, které plnili po dobu okupace Československa v srpnu 1968 (Premiéra). Okupace Československa v srpnu 1968 byla z pohledu „spřátelených armád“ Varšavské smlouvy úplně jinou událostí, než jak ji známe my – Češi a Slováci. Odehrávala se ve stejné době a na stejném místě, ale přicházející okupanti ji vnímali úplně jinak. Hlavní otázkou filmu je, jak se člověk zachová, když se ocitne v centru dění evropských dějin. Jakou roli sehrává individuální zodpovědnost, zachovaní si vlastních názorů a morálních zásad a jak se mění ve chvíli, kdy se voják rozhoduje mezi záchranou života a dodržováním pravidel? Jak se cítili vojáci, které poslali do cizí země nastolit pořádek? Film se zaměřuje na výpovědi vojáků různých národností a hodností, zobrazuje svědectví obyčejných vojáků, ale i generálů. Kvůli zachování rozmanitosti názorů na toto téma spolupracovalo na filmu pět režisérů z pěti zemí bývalé Varšavské smlouvy, které se zúčastnily okupace Československa v srpnu 1968. Scénář a režie: Linda Dombrovszky, Stephan Komandarev, Jevdokia Moskvina, Marie Elisa Scheidt, Magdalena Szymkow. Producenti: Peter Kerekes; Hypermarket Film – Filip Remunda, Vít Klusák; Agitprop; Silver Frame, ELF Pictures. Koproducenti: Rozhlas a televízia Slovenska, Česká televize – kreativní producent Petr Kubica, Bulgarian National Television, Telewizja Polska TVP, WFDiF. Projekt podpořily: Audiovizuálny fond SR, Státní fond kinematografie, Visegrad Fund, Kreativní Evropa – MEDIA
Vysílání: 21.8., 15.05 hod., ČT2

Plíživá kontrarevoluce v Semilech 1968
Jak rychle se ideály z roku 1968 rozpadly pod tlakem okupace. Připravil Jan Chleboun (Premiéra). V roce 1968 se Semily staly jedním z důležitých míst společenského dění, proslavené články Ludvíka Vaculíka. Za doby normalizace si tehdejší události vysloužily jednoznačný odsudek a byly někdy označovány jako plíživá kontrarevoluce. K události vznikl filmový dokument Jana Chlebouna a kniha autorů Tomáše Chvátala a Iva Navrátila, které se pokoušejí co nejúplněji postihnout, co se před padesáti lety v Semilech opravdu dělo. Za tímto účelem byly využity jak soudobé kroniky a novinové články, tak i rozhovory s pamětníky a archivní dokumenty, především různé vyšetřovací spisy a signální svazky StB.
Vysílání: 21.8., 16.45 hod., ČT2
Opakování: 26.8., ČT2

My a Matterhorn, Matterhorn a my
Dokumentární film seznamuje se situací československých emigrantů ve Švýcarsku, kam se uchýlila část našich občanů po srpnu 1968. Zabývá se nejen švýcarskou pomocí těmto lidem, ale i tím, jakým přínosem se oni stali pro hostitelskou zemi. Režie B. Šafařík. Po srpnu 1968 odešlo z Československa do Švýcarska přes 13 000 lidí. Švýcarská média, obzvlášť televize, věnovala příchodu budoucích spoluobčanů značnou pozornost. Vzhledem k hospodářské prosperitě hostitelské země a sympatiím veřejnosti zde našlo mnoho vědců, umělců, lékařů, techniků a jiných odborníků dobré uplatnění. Film "My a Matterhorn, Matterhorn a my" akcentuje skutečnost, že mnozí příchozí ze zemí bývalého Československa byli pro švýcarskou společnost nesporným ziskem, ať už se uplatnili v průmyslu, ve vědě nebo v umění. Režisér Bernard Šafařík, jenž se v této zemi dokázal etablovat jako úspěšný režisér, právě na tento jejich přínos poukazuje. Ve svém dokumentu použil kromě výpovědí bývalých čs. emigrantů a dnes již Švýcarů také velké množství archivních materiálů švýcarské televize, u nás dosud neznámých.
Vysílání: 21.8., 17.15 hod., ČT2

Brno 1969
Výpovědi svědků a archivní záběry přibližují násilné potlačení demonstrací konaných k prvnímu výročí od vstupu sovětských vojsk a obsazení Československa (2009). Režie P. Kerekes. Dokument režiséra Petera Kerekese je výpovědí o bodu zlomu, 21. srpnu 1969. Na základě archivních dokumentů a příběhů přímých účastníků podává svědectví o brutálním potlačení spontánní demonstrace namířené proti okupaci Československa v městě Brně. Onen den nahlíží jako zlomový okamžik, kdy na jedné straně barikády již nestojí cizí okupanti a na druhé jednotný národ, ale kdy stojí Češi – příslušníci VB, milicionáři, vojáci a zástupci komunistické moci proti Čechům – demonstrantům. Jeden den nenávratně změnil osudy nejen účastníků demonstrace, ale i osud celého národa. Někteří lidé odcházejí do vnitřního exilu, jiní na chalupy a z dalších se stávají konformisté. Normalizace začala.
Vysílání: 21.8., 18.15 hod., ČT2

12.8.2019 12:08:59 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Z první řady... Majitelé klíčů z NdB

Majitelé klíčů (NdB)

Majitelé klíčů
Dnešní nedožité 95. narozeniny Milana Kundery si připomeneme návratem jeho slavné hry z roku celý článek

další články...