zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy 52. týden

Marečku, podejte mi pero!

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Marečku, podejte mi pero!
Klasika českého filmového humoru o studentech školou nepovinných (1976). Hrají: J. Sovák, J. Schmitzer, M. Myslíková, V. Lohniský, J. Kemr, L. Smoljak, Z. Svěrák, F. Kovářík, J. Abrhám, I. Janžurová, F. Filipovský, T. Medvecká, P. Nárožný a další. Scénář L. Smoljak a Z. Svěrák. Kamera J. Macák. Režie O. Lipský. "Marečku, podejte mi pero!", praví stařičký pan profesor Hrbolek. Otevře obávaný notes, vyvolá některého ze svých už obstarožních studentů, a když dotyčný neumí, píše mu pět a praví: "Nepotěšil jste mne, chlapče, ani já vás nepotěším..." Znalce a milovníky českého filmového humoru jistě opět potěší komedie z pera Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, kterou v roce 1976 natočil Oldřich Lipský. Navázali na oblíbené študácké veselohry Martina Friče. I když študáci jsou zde již postarší, setkáme se zde s typickými postavičkami školních škamen – šplhounem, ospalcem, třídním kašparem i notorickými uličníky. V roli Jiřího Kroupy, mistra v továrně na zemědělské stroje, který si neochotně zvyšuje kvalifikaci na stejné škole jako jeho syn Jirka, exceluje Jiří Sovák. Těšit se můžete také na další oblíbené herce: Josefa Abrháma, Ivu Janžurovou, Jiřího Schmitzera a řadu dalších.
Vysílání: 25.12., 21.35 hod., ČT1
Opakování: 27.12., ČT1

Na samotě u lesa
Komedie režiséra Jiřího Menzela o rodině, která získá s chalupou i svérázného dědu (1976). Hrají: J. Kemr, Z. Svěrák, D. Kolářová, L. Smoljak, N. Urbánková, J. Tříska a další. Scénář Z. Svěrák a L. Smoljak. Kamera J. Šofr. Pražští manželé Oldřich a Věra Lavičkovi se svými dětmi Petříkem a Zuzankou odjíždějí na venkovskou chalupu svého známého, inženýra Radima Zvona. Chtějí si také koupit nějakou venkovskou nemovitost a vyhlédnou si malebnou chaloupku dědy Komárka, který souhlasí, že ji prodá, ale až časem. Zatím pronajme Lavičkovým jednu místnost. Manželé se rozhodnou prožít na chalupě dovolenou. Zatímco Olda považuje pobyt na venkově za zdraví prospěšný, Věra je stále rozčilenější. Vadí jí spousta věcí, a tak stále důrazněji naléhá na manžela, aby s dědou, který jí zcela zjevně překáží, promluvil o prodeji. Děti jsou však ke starému dobrosrdečnému Komárkovi vstřícné a považují jej takřka za svého skutečného dědečka. Scénář komedie, kterou v roce 1976 natočil režisér Jiří Menzel, napsali Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. Tato trojice do českého filmu přinesla osobitý inteligentní humor. Většina rolí byla napsána hercům „přímo na tělo“. Vyniká mezi nimi především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Těšit se však můžete také na D. Kolářovou, Z. Svěráka, L. Smoljaka a řadu dalších. Českému filmu snímek přinesl ceny ze San Sebastiánu, Mannheimu a Chicaga.
Vysílání: 26.12., 21.25 hod., ČT1
Opakování: 29.12., ČT1

Což takhle dát si špenát
Vladimír Menšík a Jiří Sovák v bláznivé komedii plné proměn, překvapení a vitamínů (1977). Dále hrají: I. Janžurová, F. Filipovský, S. Zázvorková, J. Somr, P. Kostka, J. Obermaierová, Č. Řanda a další. Scénář M. Macourek a V. Vorlíček. Kamera F. Uldrich. Režie V. Vorlíček. Hrdiny bláznivé komedie plné krkolomných absurdních zápletek, záměn, zmatků a rozuzlení jsou meloucháři Jarda Zemánek a Franta Liška, kterým nic není svaté. Sotva se dostanou z vězení, kde se ocitli kvůli nepodařené krádeži lihu, už jedou v další levotě. Oba výtečníky si totiž najme majitel kosmetického salónu Netušil, spolčený s docentem Mlejnkem z výzkumného ústavu, kde právě vynalezli přístroj k regeneraci starých dojnic. Netušil chce získat přesnou kopii přístroje, která má bohatým paničkám vracet ztracené mládí. Má to ale háček. Kdo chce léčebnou kúru podstoupit, nesmí v kritické době jíst špenát, který účinky přístroje znásobuje. Zábavná historie o světovém objevu regeneračních paprsků a o českých podvodníčcích dostala typicky dobový název Což takhle dát si špenát a byla poprvé uvedena na podzim 1977. V kinech ji vidělo jeden a půl miliónu diváků.
Vysílání: 27.12., 21.35 hod., ČT1
Opakování: 28.12., ČT1

17.12.2018 11:12:19 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek



Časopis 13 - sekce