zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 17. týden

Usmívej se, lásko má

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Uličnictví pana Čabouna
Malá televizní komedie podle povídky J. Haška, od jehož narození v těchto dnech uplyne 135 let (1981). Hrají: L. Lipský, F. Filipovský, M. Nedbal, L. Havelková, S. Laurinová a další. Kamera J. Novotný. Režie F. Laurin. Bývalý knihovník pan Čaboun (letošní jubilant L. Lipský) spokojeně žije životem zasloužilého penzisty až do okamžiku, když z okna svého pokoje nechtěně poleje konvičkou místo pelargonií kolemjdoucího pana radu. Jeho omluvy, které dokonce uveřejní v novinách, považuje okolí za nepřístojné uličnictví. Až dosud zcela bezúhonný pan Čaboun se stává obětí všeobecné šikany, až to ohrožuje jeho zdraví. V televizním zpracování humoresky Jaroslava Haška, od jehož narození v těchto dnech uplyne 135 let (30. 4. 1883 – 3. 1. 1923), hrál titulní roli Lubomír Lipský.
Vysílání: 25.4., 14.00 hod., ČT1

Usmívej se, lásko má
Tereza Brodská, která v těchto dnech oslaví významné životní jubileum, v půvabném příběhu o rozmarech lásky podle povídky Vladislava Vančury (1995). Dále hrají: V. Javorský, P. Nárožný, P. Kostka, J. Štěpánková, J. Paulová, P. Pelzer, L. Trojan a další. Scénář F. Pavlíček. Kamera A. Nožička. Režie J. Dudek. Povídka Vladislava Vančury "Usmívající se děvče" ze sbírky Luk královny Dorotky se odehrává v poklidné letní atmosféře okresního města a vypráví o milostném vzplanutí mladého právníka Jindřicha (V. Javorský) k Alžbětě (T. Brodská), dceři advokáta (P. Kostka). Tato láska musí proplout mnoha úskalími: příkazy nerudného otce, sváděním půvabné vdovy Andulky (J. Paulová) či hněvivými vrtochy Alžběty. Posléze, za vydatného přispění tuláka a flašinetáře Houry (P. Pelzer), který celé město potěšil svou vlezlou milostnou písní, dojde k potěšující a láskyplné shodě. Scénář k televizní adaptaci napsal významný televizní a filmový scenárista, spisovatel a dramatik František Pavlíček, režii měl Jaroslav Dudek, jenž do role půvabné Alžběty obsadil letošní jubilantku Terezu Brodskou (*7. 5. 1968).
Vysílání: 26.4., 14.15 hod., ČT1

Cirkus Humberto (4/12) - Nový domov
Trumpetista Karas a jeho syn Vašík objevují vůni maringotky. Příběhy lidí, jimž se manéž stala osudem, ve slavném seriálu podle románu Eduarda Basse, od jehož narození letos uplynulo 130 let (1988). Hrají: W. Possardt, K. Rupé, P. Haničinec, P. Mang, J. Hlaváčová, V. Postránecký, J. Paulová, P. Préjean, J. Bohdalová, J. Kemr, K. Conradi, J. Bartoška, J. Dvořák, F. Němec, J. Somr, L. Lipský, T. Medvecká, H. Brejchová, R. Lukavský a další. Scénář O. Zelenka, spolupráce O. Lipský. Kamera A. Barla. Režie F. Filip. V roce, kdy uplynulo 130 let od narození českého spisovatele, novináře a fejetonisty Eduarda Basse (1. 1. 1888 – 2. 10. 1946), se na televizní obrazovku vrací jeden z našich nejvýpravnějších a nejoblíbenějších televizních seriálů, který vznikl podle autorova stejnojmenného románu. Děj písemné předlohy i seriálu obsáhne téměř sto let, od poloviny devatenáctého století do roku 1924, a vypráví o šesti generacích cirkusového rodu. Když zedník a trumpetista Antonín Karas (P. Haničinec) odmítl nabídku kapelníka Selnického (J. Somr) na účinkování v cirkusovém orchestru, netušil, co mu přinesou další roky života. Malému Vašíkovi (P. Mang) je sedm let, s otcem právě pohřbil maminku, a tak spolu odcházejí za lepší prací do Hamburku. Jelikož tam už není žádná práce pro zedníky, přijímá otec Karas dočasně nabídku pracovat v Cirkusu Humberto jako stavěč, krmič a trumpetista. Z dočasné práce se nakonec stává láska na celý život, zvláště pro malého Vaška.
Vysílání: 29.4., 11.05 hod., ČT1
Opakování: 03.5., ČT1

Toulky s Ladislavem Smoljakem
Po stopách "otce národa" Františka Palackého (2008). Režie A. Vomáčka. Dnešní putování nás zavede do Otína u Klatov, Lobkovic u Neratovic a na několik pražských prostranství. Tato místa jsou spjata s životem historika, politika a spisovatele Františka Palackého. Historie umění tuto významnou osobnost národního obrození uznává také jako vynikajícího muzikologa a zakladatele hudebního oddělení Českého vlasteneckého muzea. Vskutku životním i národním dílem jsou však jeho pětidílné Dějiny národu českého v Čechách a na Moravě. Tímto úctyhodným počinem poskytl Palacký českému národu vůbec první ideově ucelenou představu o vlastní minulosti, kterou nemohli budoucí generace historiků ignorovat.
Vysílání: 25.4., 01.00 hod., ČT art
Opakování: 28.4., ČT art., 30.4., ČT art

16.4.2018 13:04:27 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Štíři z února na jevišti Studia DVA

Miroslav Krobot a Marika Šoposká (Štíři z února)

Autorský divadelní projekt Miroslava Krobota a Mariky Šoposké představilo divadlo Studio DVA poprvé divákům v celý článek

další články...