zvláštní poděkování
Volný.cz

BookTube: videa pro knihomoly

Městská knihovna v Praze

autor: archiv   

zvětšit obrázek

„Číst a natáčet o tom videa. Sdělovat své dojmy, komunikovat se svými fanoušky a přivádět další lidi ke čtení. Nejen o tom je natáčení a produkování knižních videí, které v dnešní době rezonuje nejen v zahraničí, ale pomalu se s větší a větší silou dostává také do našich končin,“ říká Vojtěch Hamerský, jeden z českých booktuberů.
BookTube nemá žádnou oficiální definici, ale už se natolik vžil, že má své heslo i na anglické Wikipedii. Tato sdílená encyklopedie říká, že jedná o skupinu tvůrců obsahu, jejichž videa se dotýkají knih, a samotné označení BookTube je jednoduchou složeninou dvou slov - „Books“ (tedy „knihy“) a „YouTube“. Nejen hráči počítačových her, cestovatelé, znalci módy nebo líčení, ale i čtenáři mají svá fanouškovská videa.

Česká republika se zatím nemůže chlubit BookTube celebritami, přesto se najdou jména, která stojí za zhlédnutí. Vojtěch Hamerský doporučuje například Svět podle Marillee, Molly v knize, Radši knihu, Klářiny knihy či BOOK’S CALLING.
A jak do toho zapadá Městská knihovna v Praze? Kromě toho, že disponujeme poměrně velkým množstvím objektů vhodných k zachycení (fond čítá 1 876 785 svazků nejenom knih, ale také deskových her, obrazů, map, e-knih), tak také nově nabízí BookTube koutek. Milovníci knih kombinovaných s videem ho najdou v Ústřední knihovně a s ním i potřebné vybavení, jako jsou regály plné knih pro vhodné knižní pozadí, křesla, hrnky, světla i stativy. Stačí mít platný čtenářský průkaz!

Za knihami (a autory) do knihovny…

Jáchym Topol v Domě čtení 7. 3. 2018 od 18:00 (Dům čtení, Praha 10)
Den pro výměnu knih 14. 3. 2018 od 9:00 do 18:00 (Smíchov, Praha 5)
O knížkách nad šálkem čaje 14. 3. 2018 od 17:00 (Prosek, Praha 9)
Velký knižní čtvrtek 15. 3. 2018 od 17:00 (Ústřední knihovna, Praha 1)
Příjemný Březen měsíc čtenářů všem fanouškům knih přeje knihovna.

www.mlp.cz

5.3.2018 17:03:51 Redakce | rubrika - Zprávy