zvláštní poděkování
Volný.cz

Filmové tipy 11. týden

Baader Meinhof Komplex

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zuřící býk
Robert De Niro v životní roli boxera Jakea La Motty ve slavném americkém filmu (1980). Dále hrají: C. Moriartyová, J. Pesci, F. Vincent, N. Colasanto a další. Režie Martin Scorsese. Jeden z nejlepších filmů režiséra Martina Scorseseho zachycuje životní příběh slavného amerického boxera Jakea La Motty, mistra světa ve střední váze. Odehrává se mezi lety 1941, kdy La Motta v ringu začínal, a 1964, kdy skončil jako bavič v nočním podniku. Mezitím prošel obdobím slávy i dramatických propadů. Svých sportovních úspěchů dosáhl díky zuřivé a výbušné povaze, částečně však i díky napojení na mafii, která ovládala svět profesionálního boxu. Povahové vlastnosti, pro něž si vysloužil přezdívku Zuřící býk, jej však dovedly i k problémům s milovanou ženou Vickií a nejbližším přítelem, bratrem Joeym. Životní výkon podal v titulní roli herec Robert De Niro, jehož hrdina projde během vyprávění psychickou i fyzickou proměnou. De Niro prodělal před natáčením tvrdý, několikaměsíční boxerský trénink a kvůli některým scénám přibral přes dvacet kilogramů. Film vzbudil pozornost také novátorským zobrazením boxerských sekvencí. V zachycení taktiky a psychického rozpoložení soupeřů, ale i strhujícím zobrazením násilné stránky tohoto sportu překonal Scorsese i velmi populární sérii filmů s boxerem Rockym (v té době byly již natočeny dva díly). Zuřící býk si kromě mnoha jiných ocenění vysloužil dva Oscary: pro nejlepšího herce v hlavní roli (Robert De Niro) a za střih (Thelma Schoonmakerová). V dalších šesti kategoriích byl na tuto cenu nominován.
Vysílání: 16.3., 23.25 hod., ČT2

Divoch
Utekl na pustý ostrov, ale v patách má bohatou manželku a nezkrotnou blondýnu. Catherine Deneuveová a Yves Montand ve francouzské komedii plné hádek a honiček (1975). Dále hrají: L. Vannucchi, V. Dobtcheff a další. Scénář a režie Jean-Paul Rappeneau. Nelly má těsně před svatbou. Její nastávající je žárlivý ohnivý Ital, který si myslí, že manželka je jeho majetek. A tak Nelly utíká před manželstvím, příbuznými, zkrátka za svobodou. Na útěku se ještě zastaví u svého bývalého přítele, aby jí vrátil dluh. Ten se však k ničemu nemá, a tak mu Nelly ukradne drahocenný obraz. V patách má žárlivého milence a okradeného přítele. Na svém útěku potká muže, který chce jen pěstovat svou zeleninu a v klidu žít na svém ostrově. Režisér Jean-Paul Rappeneau, známý svými filmy Manželé z roku II a Cyrano z Bergeracu, obsadil do hlavních rolí Catherine Deneuveovou a Yvese Montanda.
Vysílání: 17.3., 13.55 hod., ČT2

Gambit
Pomsta je také umění. Colin Firth a Cameron Diazová v hlavních rolích britsko-americké kriminální komedie (2012). Dále hrají: A. Rickman, T. Courtenay, S. Tucci, C. Leachmanová a další. Režie Michael Hoffman (Premiéra). Kurátor Harry Deane (Colin Firth) zorganizuje za pomoci svého přítele, majora Wingatea (Tom Courtenay), velkolepý podvod, při němž chce připravit o značnou sumu svého nenáviděného šéfa, snobského tiskového magnáta Lionela Shabandara (Alan Rickman). V jejich rafinovaném plánu hrají hlavní role nezvěstný obraz od Moneta a prostořeká jezdkyně rodea P. J. Puznovská (Cameron Diazová). Povídka Gambit amerického autora Sidneyho Carrolla byla poprvé zfilmována v roce 1966 anglickým veteránem Ronaldem Neamem a hlavní role si v ní zahráli Michael Caine a Shirley MacLaineová. Pod scénářem podstatně pozměněného britsko-amerického remaku z roku 2012 jsou podepsáni bratři Coenové, kteří tu zcela výjimečně pracovali pro jiného režiséra, amerického tvůrce Michaela Hoffmana, jenž je např. známý historickým dramatem Čas smyslnosti (1995), romantickou komedií Báječný den (1996) nebo shakespearovskou adaptací Sen noci svatojánské (1999). Dobře promyšlený plán samozřejmě nefunguje tak, jak si jeho mazaní protagonisté představovali, ale vše zachraňuje jejich neutuchající vynalézavost a pověstná britská chladnokrevnost. Snímek, jehož název odkazuje k šachovému zahájení, při němž oběť figury vede k útočné převaze, je milým připomenutím situačního humoru němých grotesek.
Vysílání: 17.3., 20.00 hod., ČT2

Baader Meinhof Komplex
Biografické politické drama o osudech čelných představitelů nejznámější levicové teroristické organizace RAF. Německý koprodukční film (2008). Hrají: M. Gedecková, M. Bleibtreu, J. Wokaleková, N. Uhlová a další. Režie Uli Edel. Levicová teroristická organizace Frakce Rudé armády (Rote Armee Fraktion, RAF) představuje nejzásadnější společenské téma v historii Spolkové republiky Německo a ještě dlouho po klíčových letech své aktivity polarizovala německou společnost. Filmové pojednání o působení RAF se zaměřuje na desetiletí lemované roky 1967 až 1977. Začíná zastřelením studenta Benna Ohnesorga během násilného potlačení berlínské demonstrace proti diktátorskému režimu íránského šáha Pahlavího, které se stalo iniciací radikalizace západoněmeckého studentského hnutí, a uzavírají jej události Německého podzimu, završené sebevraždami zakládajících členů RAF ve vazbě. Mezitím film mapuje nejen jednotlivé aktivity především první a částečně i druhé generace RAF, ale také jejich dopady v německé společnosti a především legislativě a státních aparátech. Vyprávění současně sleduje nejen nejrůznější členy organizace, v čele s klíčovými osobami Andreasem Baaderem, Gudrun Ensslinovou a Ulrike Meinhofovou, ale také řadu dalších význačných dobových figur, především pak prezidenta Spolkového kriminálního úřadu Horsta Herolda, který v Německu nastolil prostředky boje proti organizovanému terorismu.
Přední německý producent Bernd Eichinger, který inicioval progresivní a ambiciózní projekty jako My děti ze stanice Zoo, Nekonečný příběh či Jméno růže, se v novém tisíciletí mimo jiné zaměřil na klíčová témata německé historie. Po obrazoboreckém pohledu na hitlerovský mýtus ve filmu Pád Třetí říše se rozhodl filmově zpracovat nejzásadnější fenomén své generace, teroristickou organizaci RAF. Stejně jako v předchozím případě sám napsal scénář podle knižní předlohy. Tou byla stejnojmenná faktografická kniha Stefana Austa, který si vzal za cíl ožehavé téma, k němuž už se vyjadřovali z různých stran mnozí, zpracovat s důkladnou rešerší a bez hodnotícího znaménka a zaujetí. Stejný přístup si zachovává také film, takže se vyhýbá obvyklému přístupu a historii nepřetváří do klasického dramatického útvaru, jenž komplikované dějiny osekává a podřizuje tradičním schematickým vyprávěním. Namísto toho divákům přináší řetězec kauzálně provázaných událostí se společným jmenovatelem v neustále se opakujícím kruhu násilí. Produkčně úctyhodný projekt klade velký důraz na historickou věrnost a pouze v ojedinělých nepodstatných případech dělá ústupky v zájmu dramatičnosti vyprávění.
Film, vyžadující ztvárnění desítek reálných historických postav z řad dvou generací RAF, jejich obětí i složek státního aparátu, lze vnímat také jako portfolio předních hereckých talentů německé kinematografie. Vedle mnoha dalších jmen si hlavní pozornost zaslouží respektovaný veterán Bruno Ganz v roli Herolda a Moritz Bleibtreu, Martina Gedecková a Johanna Wokaleková, kteří se zhostili ústředních partů Baadera, Meinhofové a Ensslinové. Režii svého projektu Eichinger svěřil režisérovi Ulimu Edelovi, kterého znal již z dob studií a spolupracoval s ním na filmech My děti ze stanice Zoo a Poslední útěk do Brooklynu. Především si ho vybral coby tvůrce stejné generace, který také zobrazovanou dobu a události vnímal jako bezprostřední pozorovatel. Baader Meinhof Komplex se svého roku stal nejdiskutovanějším německým filmem a patřil i mezi hlavní favority v návštěvnosti. Stal se také německým kandidátem do klání o Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film, kde postoupil až mezi hlavní pětici nominovaných, ale nakonec sošku získal japonský snímek Průvodce.
Vysílání: 17.3., 21.30 hod., ČT2

Souboj u El Diablo
Cesta do pekla je široká a vede přes apačské území. Americký western (1965). Hrají: J. Garner, S. Poitier, B. Anderssonová, D. Weaver, B. Travers a další. Režie Ralph Nelson. Bývalý vojenský zvěd Jess Remsberg zachrání v poušti před indiány ženu jménem Ellen Grangeová. Dopraví ji do bezpečí k jejímu manželovi, jenž je obchodníkem v nedalekém městečku. Ukáže se, že Ellen kdysi unesli Apačové. Po roce zajetí ji vysvobodili bílí vojáci, avšak ona později z neznámého důvodu zase utekla do rezervace. Manžel Willard Grange ji proto zapudí. Netuší, jaké tajemství žena skrývá. Jess Remsberg mezitím marně pátrá po bílém muži, který zabil a skalpoval jeho indiánskou ženu. Přidá se k vojenské koloně poručíka McAllistera, jež má přes apačské území převézt náklad zbraní a střeliva. Útok Apačů, vedených obávaným náčelníkem Chatou, na sebe nedá dlouho čekat... A McAllister má s sebou jen pár desítek špatně vycvičených nováčků. Americký western režiséra Ralpha Nelsona se vymyká obvyklým černobílým příběhům o dobývání Divokého západu. Nenajdeme zde jen kladné a záporné postavy, a i když se hrdinové v bitvě ocitají na stejné straně, jejich vztah rozhodně není bez napětí a konfliktů.
Vysílání: 18.3., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 19.3., ČT2

5.3.2018 10:03:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Z éteru

Velikonoce

Naše tradice: Boží hod velikonoční

Boží hod
Panímámo zlatičká, darujte nám vajíčka! Velikonoční tradice v novém magazínu o dovednostech našich ...celý článek


České filmy 13. týden

Záhada hlavolamu

Zabil jsem Einsteina, pánové
Česká sci-fi komedie o tom, co by bylo, kdyby nebylo to, co bylo... Český film ...celý článek


2 x Jana Kadar

Obchod na korze

Obchod na korze
Jozef Kroner, jenž zemřel před 20 lety, v oscarovém filmu spolurežiséra Jána Kadára, jenž s ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Lednicko-valtický areál – zářící drahokam

Lednicko-valtický areál – zářící drahokam
Miroslav Táborský představuje romantický krajinářský park z ...celý článek


Literární tipy 13. týden

L. Geprtová a J, Kurandová (Babička)

F. L. Věk (13/13)
Závěrečný díl seriálu o počátcích národního obrození. Podle románu A. Jiráska napsal O. Z ...celý článek


Teorie tygra komedie o veterináři

Jiří Bartoška (Teorie tygra)

Teorie tygra
Jiří Bartoška září v komedii o veterináři, který už nechce být ochočeným domácím králíčkem. To ...celý článek


Příběhy slavných... Tomáš Holý

Tomáš Holý

Malá hvězda nezapadá
Jako dítě rozdával smích, ale příliš brzy odešel. Na talentovaného a milovaného chlapc ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Jean-Paul Belmondo  (Nenapravitelný)

Nenapravitelný
Jean-Paul Belmondo – tomu každá odpustí úplně všechno! Francouzská komedie (1975). Dál ...celý článek


Portrét Běla Kolářová

Běla Kolářová

Běla Kolářová
Portrét výtvarnice a fotografky, průkopnice českého neokonstruktivního a minimálního umění, k ...celý článek


Jubilující Jana Hlaváčová

Jana Hlaváčová a Milan Lasica (Vážení přátelé, ano)

Vážení přátelé, ano
...aneb Hlavně něco nepodělat. Milan Lasica a jubilující Jana Hlaváčová v hlavní roli č ...celý článek


Maják a muzeum

Maják a muzeum

Maják a muzeum
O vzniku nejmladší dřevěné rozhledny Jizerských hor věnované Járovi Cimrmanovi. Připravil V. ...celý článek


Ceny Czech Grand Design 2017

Ceny Czech Grand Design 2017
Přímý přenos ze slavnostního ceremoniálu ve Stavovském divadle, kde budou uděl ...celý článek


Příběhy filmových legend - Depardieu

Depardieu

Depardieu – portrét v životní velikosti
Měl být řezníkem, ale stal se jedním z nejslavnějších herců s ...celý článekČasopis 12 - sekce

DIVADLO

Jihočeské divadlo pořádá vlastní festival SONDA

Festival SONDA

Letos poprvé od mají možnost příznivci Jihočeského divadla vidět v jediném týdnu výběr z nejlepších inscenací, celý článek

další články...

HUDBA

RfP hlásí dánskou smršť jménem Volbeat

VOLBEAT (Foto: Ross Halfin)

Dánská heavy metalová stálice Volbeat je nejnovější posilou line-upu festivalu Rock for People, který proběhne celý článek

další články...