zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 7. týden

Zašlapané projekty: Nežádoucí architekti

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zašlapané projekty: Nežádoucí architekti
Rok 1948 byl začátkem konce tvůrců brilantní prvorepublikové architektury. Dokument z cyklu o unikátních nápadech, projektech a objevech, které za minulého režimu nesměly spatřit světlo světa (2009). Režie J. Procházka. Velkoměsto – to nejsou jen vzkvétající podniky, ale i divadla, kulturní domy a menší či větší hotely. I tyto stavby, respektive jejich návrhy a poté následné realizace, musely po roce 1948 projít schválením totalitního režimu. Řadě vynikajících prvorepublikových architektů dokázali tehdejší mocipáni natolik ztrpčit život, že odstupovali od svých projektů a takzvaně dobrovolně přenechávali místa svým socialistickým kolegům, kteří už věděli, že vše nejlepší pochází se Sovětského svazu. Budeme vyprávět příběh dvojčat Čestmíra a Lubomíra Špaletových. Architektů, kteří svými stavbami výrazně ovlivnili funkcionalistické období. Jako odborníci na akustiku byli autory několika společenských a veřejných staveb. V dokumentu se bude hovořit o tom, čím vším museli oba bratři projít, aby stál jen zlomek toho, co vyprojektovali.
Vysílání: 12.2., 18.55 hod., ČT2
Opakování: 15.2., ČT2., 16.2., ČT2., 17.2., ČT2

Příběhy domů: Moldavské nádraží
Byla to kdysi nejdůležitější krušnohorská železniční stanice, která se ocitla na pokraji zániku, ale díky mnoha nadšencům potěší i současníky (2008). Režie K. Žalud. Vysoko v Krušných horách na hranicích s Německem leží víska Moldava, kousek od ní pak rozlehlé nádraží s velkou staniční budovou, za něž by se nemuseli stydět v leckterých okresních městech. Jenže tady uprostřed horské samoty působí jaksi nepatřičně. Do Moldavy dnes zajíždí jen dvakrát denně motorový vláček, který po chvilce oddychu po náročném stoupání sjíždí zpátky do Mostu. Koleje vedoucí dále na německou stranu Rusové po válce vytrhali a velkolepé nádraží postupně ztratilo smysl své existence. Zažilo přitom mnohé: zlaté průmyslové časy Krušnohoří přelomu 19. a 20. století, nástup místních henleinovců a poválečné vysídlení německého obyvatelstva, budování komunismu s ostnatými dráty i porevoluční kapitalismus. Každá doba zde zanechala svůj nesmazatelný otisk, a z příběhu jedné nádražní budovy se tak stává osobitá výpověď o českých dějinách posledního půldruhého století.
Vysílání: 12.2., 01.50 hod., ČT2
Opakování: 14.2., ČT2., 16.2., ČT2

Opustit Angkor
Nevšední pohled na světoznámou kulturní památku, po staletí ukrytou v hlubinách kambodžské džungle (1999). Režie J. Hošek. Když v roce 1861 odjížděl francouzský přírodovědec Henri Mouhot na sever Kambodže, byla tato země pro Evropany dosud prakticky neznámá. Kolovaly pouze zkazky portugalských a francouzských misionářů o nádherném městě, ukrytém kdesi v hlubinách džungle. Mouhot při svém průzkumu narazil na rozsáhlé trosky kamenných staveb, téměř zcela překryté pralesní vegetací. Sám o nich prohlásil, že jejich velkoleposti se nevyrovná nic ze staveb starých Řeků a Římanů. Tak byl objeven jeden z architektonických divů světa – Angkor. Dnes po mnoha desetiletích však kromě samotných staveb nezbylo mnoho, co by mohlo podat svědectví o životě mocné říše i jejích obyvatel. Jsme odkázáni především na dohady. Každý z nás se proto může pokusit hledat odpovědi na otázky, které vzrušují i po staletích: proč lidé s vynaložením obrovské námahy, nákladů a obětí velkolepý Angkor vybudovali a proč jej nakonec opustili?
Vysílání: 15.2., 17.45 hod., ČT2

5.2.2018 15:02:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 15. týden

Rudolf Hrušínský

Tichý muž
Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí zítra uplyne celý článek

další články...

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Sezona Opery ND a SOP vyvrcholí festivalem

Vizuál festivalu

Aktuální, interaktivní, moderní, pestrý, odvážný, český i světový - takový bude letošní ročník festivalu Opera celý článek

další články...