zvláštní poděkování
Volný.cz

Křesťanské tipy 1. týden

Naše tradice: Tři králové

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Křesťanský magazín
Kardinál Dominik Duka letos dovrší kanonický věk 75 let a do rukou papeže tak předá svůj rezignační list. Nejen to je ale důvod, proč Kateřina Rózsová a Daniel Raus na prahu roku 2018 pozvali pražského arcibiskupa k obsáhlému rozhovoru (Premiéra). Syn vojáka, dominikánský kněz, který se v době komunismu živil také jako rýsovač v plzeňské škodovce a 15 měsíců strávil v cele na Borech. Na biskupa byl vysvěcen v roce 1998. Od roku 2010 zastává úřad pražského arcibiskupa, o dva roky později obdržel z rukou papeže i kardinálský byret. Dominik Duka se jako představitel katolické církve nezřídka zapojuje do diskuze ve veřejném prostoru. Komentuje politické a společenské dění, je hlavním protagonistou událostí, jež rezonují v médiích a jsou předmětem zájmu lidí. Rozhovor s ním se proto logicky neomezuje pouze na témata, která se bezprostředně dotýkají života církve, ale má širší, celospolečenský přesah.
Vysílání: 07.1., 12.50 hod., ČT2
Opakování: 09.1., ČT2., 10.1., ČT2

Naše tradice: Tři králové
Dobrodružné příběhy o zrodu svátků a zvyků našich předků, které dodnes slavíme. Průvodcem pořadu je Miroslav Táborský. Připomínka legendy o mudrcích z východu, kteří se přišli do Betléma poklonit novorozenému Ježíšovi, ukončuje vánoční svátky. Tři krále neboli Zjevení Páně slavíme 6. ledna. Co ale o těchto mužích doopravdy víme? Kdy získali svá jména Kašpar, Melichar a Baltazar? Co symbolizuje zlato, kadidlo a myrha – dary, které měli přinést? A kde se vzala tradice obchůzek domů, koledování a popisování dveří svěcenou křídou, jak ji známe dnes?
Vysílání: 05.1., 18.15 hod., ČT2
Opakování: 06.1., ČT2

Společný výslech – Dominik Duka a Karol Sidon
Vrchní zemský rabín Karol Sidon v exkluzivním rozhovoru s kardinálem Dominikem Dukou nad otázkami společnosti a člověka z hlediska lidského i náboženského. Vychutnejte si novoroční židovsko-křesťanský dialog. Režie J. Strach (Premiéra). U společného stolu s Dominikem Dukou ve střešním altánu pražského arcibiskupství zasedá vrchní zemský rabín, dramatik, spisovatel, scenárista, náboženský myslitel, bývalý chartista a disident židovského původu Karol Sidon. Spojuje je osobní přátelství i duchovní svět. Zároveň je ale rozděluje jejich různý náboženský pohled, který se však překvapivě v mnoha ohledech shoduje. Rozhovor navazuje na vysílání již šesti společných „výslechů“ s kardinálem Dominikem Dukou. První z nich natočili tvůrci ČT jako poslední televizní rozhovor Václava Havla dne 11. 11. 2011, pět týdnů před jeho smrtí, u příležitosti 30. výročí jejich společného uvěznění v Plzni na Borech. Režie se již tradičně ujímá Jiří Strach. Svým upřímným celoživotním sledováním světů těchto osobností obohacuje jejich setkání o svůj pohled na obsah klíčových témat, aby je bylo možné divákům co nejlépe zprostředkovat.
Vysílání: 01.1., 17.15 hod., ČT2
Opakování: 03.1., ČT2., 04.1., ČT2

25.12.2017 11:12:50 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

WebArchiv - archiv českého webu

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Dokud nás víra nerozdělí 4

Dokud nás víra nerozdělí 4

Dokud nás víra nerozdělí (4/6)
Je možné žít po boku člověka, který věří něčemu jinému než vy? A jaká úskalí ...celý článek


Poslední vrchol

Poslední vrchol

Poslední vrchol
Příběh kněze, který byl všemi milován, ale z posledního horolezeckého výstupu se už nevráti ...celý článekČasopis 29 - sekce

HUDBA

Album Supraphonu 3

Karel Gott

Album Supraphonu (3/5)
Populární písničky z roku 1964 zpívají: E. Pilarová, K. Gott, M. Chladil, H. Vondráč celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Miroslav Smrčka: Hra na trumpetu obnáší jistou dávku odvahy…

Miroslav Smrčka

Dobrým tipem na prázdninový kulturní zážitek mohou být koncerty, uskutečněné v rámci cyklu Za poklady Broumovs celý článek

další články...