zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 26. týden

Florencie, město talentů

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Florencie, město talentů
Vzrušující procházka perlou Toskánska. Francouzský dokument. Město je symbolem italské renesance, které za svůj rozkvět vděčí pohádkově bohatým rodinám bankéřů a obchodníků, již se stali mecenáši těch nejvýznamnějších umělců a velikánů své doby, Michelangela, Brunelleschiho, Leonarda da Vinciho i dalších proslulých stavitelů, sochařů a malířů. Také tamní řemeslníci byli a jsou obdařeni jedinečnými dovednostmi a talentem. Vrátíme se do minulosti, do časů, kdy Florencii vládli Medicejští. Město dnes patří k nejkrásnějším na světě a nabízí vskutku mimořádné zážitky.
Vysílání: 30.6., 20.00 hod., ČT2

Sedm pečetí Karla IV. (7/7) - Živý odkaz Karla IV.
Karlovy činy zanechaly v celé Evropě trvalou stopu. Panovník s přízviskem "otec vlasti" je vnímán jako největší z českých králů. Připravili: P. Helan, M. Poláček, V. Šrail a S. Zeman (Premiéra). Význam Karla IV. v historickém povědomí Čechů je velký a v průběhu posledních desetiletí neustále roste. V roce 1946 se v hodnocení postav české historie umístil na čtvrtém místě za T. G. Masarykem, Edvardem Benešem a Janem Husem. V roce 2007 Karel IV. již v hodnocení největších Čechů jednoznačně zvítězil. Ani komunistický režim na Karla IV. nezapomněl. Dosvědčuje to nejen pomník v Karlových Varech z roku 1955, ale i filmy Slasti otce vlasti (1969), Noc na Karlštejně (1973) či ideologicky pojatý snímek Smrt císaře a krále Karla IV. (1978). V roce 1978 se při výročí Karlova úmrtí konala velkolepá výstava a stát neopomněl oslavit jubileum mimořádnou ražbou stříbrných i zlatých mincí s portrétem panovníka. Po Karlu IV. jsou pojmenovány také přírodní útvary a stromy, víno "Karel IV." můžeme ochutnat i v italském Toskánsku. Přes přední místa v různých anketách však nedosahuje počet jeho pomníků zdaleka počtu těch, které jsou věnovány například Janu Husovi či T. G. Masarykovi. Nicméně místa paměti spojená s touto osobností jsou neopomenutelnými "pomníky", které dal vystavět on sám. Dodnes se těší velké oblibě Karlštejn, Nové Město pražské, Karlův most či Univerzita Karlova a po právu vzbuzují obdiv i respekt.
Vysílání: 30.6., 22.00 hod., ČT2, Karel IV. – 700 let
Opakování: 03.7., ČT2., 05.7., ČT2

Potrava duše & těla (18/20)
"Mlékařka" Jana Vermeera jako gastronomická inspirace. Francouzský cyklus ARTE (Premiéra). Tříhvězdičkový kuchař Marc Veyrat vzpomíná na dětství: "Doma jsme měli dvacet krav, vyráběli jsme plísňový sýr, sýr tomme a také máslo. Naše hospodářství bylo dokonalé království vůní. Třeba vůně syrovátky prostupující celým statkem to bylo něco úžasného. A na Vermeerově obrazu "Mlékařka" je duše obsažená v mléku, je tu jen pro Vás. Ten obraz o rozměrech pětačtyřicet krát jednačtyřicet centimetrů je vystavený v amsterdamském muzeu. Stačí jednou vidět a už nezapomenete."
Vysílání: 27.6., 21.50 hod., ČT art, Jaro s ARTE
Opakování: 29.6., ČT art., 03.7., ČT art

Po Karlově mostě s prof. Františkem Dvořákem
Zastavení u děl sochařů Ottavia Mosta a Františka Preisse (2002). Kamera a režie J. Hojtaš. Dnes začneme vyprávění v Lapidáriu u sochy sv. Václava, kterou vytvořil Ottavius Most. Do Prahy přišel ze Salzburku, ale znal i italská díla. K nám přinesl úplně nový styl inspirovaný Berniniho radikálními barokními kompozicemi. Jeho sochy andělů připomínají jejich slavnější protějšky v Římě, u Andělského hradu. Dalším významným umělcem, kterého pan profesor Dvořák představí, je u nás nepříliš známý František Preiss. Jeho vynikající řezbářská díla není možné k ničemu dalšímu přirovnat. Sochy vyřezával z lipového dřeva a díky použité povrchové úpravě postavy vytvářely dojem, že jsou vytesány z mramoru. Preissův odkaz můžeme dnes obdivovat především v kostele sv. Voršily na Národní třídě v Praze.
Vysílání: 29.6., 23.55 hod., ČT art, Karel IV. – 700 let
Opakování: 03.7., ČT art., 05.7., ČT art

20.6.2016 12:06:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Mladí ladí jazz zdarma na Karlovo náměstí

Jazzanova

V Praze do 30. dubna patří Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mlad celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pucciniho Vlaštovka zabarvená do stylu art deco

Vlaštovka

Pozdní dílo italského skladatele Giacoma Pucciniho Vlaštovka se na prkna Metropolitní opery v New Yorku vrací celý článek

další články...