zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 6. týden

Pieter Brueghel st. – Triumf smrti

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Deset století architektury: Bezděz
Raně gotický hrad Bezděz je unikátní především tím, že od roku 1264 zůstal téměř nezměněn (1998). Režie V. Hájek. Raně gotický hrad Bezděz má svou architektonickou hodnotu především proto, že v průběhu staletí nebyl poznamenaný žádnými podstatnými stavebními změnami, přestože jej Josef II. v 18. století odprodal veřejnosti jako kamenolom. Jedinou výjimkou jsou bastiony v severní hradbě, které nechal vybudovat Albrecht z Valdštejna. Ve středověku osadou Bezděz procházela důležitá obchodní cesta z Prahy do Žitavy, a proto nad ní roku 1264 Přemysl Otakar II. nechal postavit pevný hrad.

Přístupová cesta je vybudovaná hluboko pod jádrem hradu. Na kopci je hradební zeď posílena dalšími věžemi. Na samém vrcholku se vchází do hradu, který má protáhlý půdorys. Vysoká věž sloužila jako případné útočiště, obytné prostory byly postaveny za ní. Před ní se rozkládá horní hrad s nejhonosnější stavbou – královským palácem propojeným s kaplí. Proti němu bylo sídlo správce – purkrabství. Obě křídla spojuje příčná hradba s prolomenou brankou, kterou se vstupovalo do spodního hradu, stavěného ve druhé fázi. Ten byl vyhrazen návštěvám, služebnictvu a asi dvaceti manům, kteří za své služby dostávali od krále pozemky v okolí.
Stavba hradu byla velice náročná. Přízemí sloužilo jako provozní místnosti. Veškerý život na hradě se soustředil v prvním patře. Některé komnaty byly vyloženy dřevem kvůli tepelné izolaci, jinde se topilo v krbu. Do všech prostor v paláci se vcházelo z dřevěné pavlače, stejně tak i do hradní kaple. Ta však byla dokončena až za Václava II. Je považována za jedno z nejhodnotnějších děl středoevropské architektury konce 13. století. Svébytným prvkem je ochozová tribuna, která byla vyhrazena pro členy královské rodiny.
V 17. století nechala Anna z Valdštejna postavit barokní křížovou cestu v podhradí. S příchodem benediktýnů sem přivezli španělští mniši kopii montserratské madony a hrad se stal i slavným poutním místem.
Vysílání: 08.2., 11.25 hod., ČT2

Velikáni umění: Tizian
Tizian a jeho portréty. Francouzský cyklus dokumentů (Premiéra). Když bylo Tizianovi šestadvacet, získal zakázku na monumentální obraz, zdobící hlavní oltář chrámu Santa Maria Gloriosa dei Frari v Benátkách. Jedná se o "Nanebevzetí Panny Marie". Panna Maria vystupuje z hrobu, kam ji apoštolové uložili. Stojí na velkém oblaku podpíraném třemi cherubíny a vzlétá k nebi. Tam ji čeká Bůh, vznášející se pod kupolí a zakrývající slunce. Je to jednoduchá a přesto pozoruhodná kompozice bez vnitřní krajiny, bez postranních křídel. Blahoslavené tělo se pohybuje v protisvětle nejen v centru obrazu, ale rovněž uprostřed chóru baziliky, jehož rozměrům odpovídá koncepce oltářního obrazu. To vše způsobilo, že když bylo Benátčanům v březnu roku 1518 Tizianovo dílo představeno, vzbudilo obrovský ohlas. Je originální především tím, že zobrazuje svatou Pannu jako normální ženu. Chybí jí dokonce svatozář.
Vysílání: 08.2., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 10.2., ČT art., 14.2., ČT art

Mistrovská díla: Pieter Brueghel st. – Triumf smrti
Německý dokumentární cyklus představuje významná díla světového malířství. Cyklus Mistrovská díla představuje skutečnou pokladnici výtvarného umění. Každá z desetiminutových částí je věnována unikátnímu počinu, který společně se svým autorem zaujímá význačné postavení v dějinách světového malířství. Tvůrci se vydali do světoznámých galerií, jako jsou Louvre, Prado, Ermitáž či sbírka Peggy Guggenheimové v Benátkách, aby divákům představili bohatou paletu obrazů od období vrcholného středověku až po současnou tvorbu.
Vysílání: 09.2., 23.40 hod., ČT art
Opakování: 10.2., ČT art., 14.2., ČT art

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem navštívíme Staroměstskou radnici (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Šesté zastavení na procházce s profesorem Františkem Dvořákem je celé věnováno Staroměstské radnici. Málokomu se podaří navštívit všechny sály a místnosti, které skrývají nečekané poklady. Spatříme vestibul vyzdobený mozaikami s vlasteneckými motivy Mikoláše Alše, snad nejzachovalejší radní síň v Evropě se zachovalou středověkou výzdobou či Brožíkův sál s dvojicí vrcholných děl tohoto malíře. Pozornosti za slovo vzatého znalce historie umění neujde ani orloj, který v mnoha ohledech nemá ve světě obdoby.
Vysílání: 10.2., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 14.2., ČT art., 15.2., ČT art

1.2.2016 08:02:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Elizabeth Kopecká nový videoklip

Elizabeth Kopecká

Přesvědčivý projev, mimořádně zajímavá barva hlasu a podmanivé charisma Elizabeth Kopecké učarovaly tisícům te celý článek

další články...