zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 40. týden

Herec Viktor Preiss

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Překvapení pana Milberryho
Marek Eben v hlavní roli povídky na motivy J. K. Jeroma (1988). Dále hrají: L. Kopřiva, D. Syslová a další. Kamera J. Lebeda. Scénář a režie L. Rychman
Televizní adaptace povídky anglického klasika humoru Jerome Klapka Jerome vypráví o tom, co všechno může způsobit nevinná záměna cestovních košů, když v jednom je přepravováno malé dítě a v druhém pes, který se má zúčastnit kynologické výstavy.
Vysílání: 29.9., 09.00 hod., ČT1

Fantom opery
Viktor Preiss a Ondřej Havelka v hlavních rolích detektivní povídky (1987). Dále hrají: P. Soukup, A. Molčík, J. Faltýnek, J. Knot a další. Scénář podle povídky I. Hurníka napsal L. Rychman. Kamera S. Rašilov. Režie L. Rychman
Sherlock Holmes a jeho nerozlučný přítel Dr. Watson, známí hrdinové knížek sira Arthura Conana Doyla, které si autoři vypůjčili, řeší prapodivné události kolem jednoho divadelního představení a především důvody indispozice hvězdy souboru.
Vysílání: 01.10., 09.00 hod., ČT1

Konfrontace Petra Fischera Kritický stav kritiky
Problematický stav české kulturní kritiky a recenzí umělecké tvorby je tématem kulturního výsadku moderátora Petra Fischera (Premiéra)
Kritický diskusní pořad Konfrontace Petra Fischera se zaměřuje na kritiku umění, jak probíhá v českých médiích. Petr Fischer zve čelnou představitelku filmové kritiky v periodickém tisku za poslední dvě dekády Darinu Křivánkovou a názorově nekompromisního režiséra Roberta Sedláčka, aby se ve vzájemné konfrontaci dobral toho, proč se česká kulturní kritika nachází v neuspokojivém stavu, proč ubývá textů schopných důsledné a informované reflexe uměleckých děl a co to znamená pro umění samotné.
Vysílání: 02.10., 22.40 hod., ČT art

Fenomén Underground Předci a paralely
Kořeny a souvislosti paralelní nezávislé kultury sahají hlouběji, než by se zdálo. Nový dokumentární cyklus o lidech, kteří měli odvahu být svobodní i v době nesvobody. Režie V. Křístek (Premiéra)
Již v roce 1939 dochází v důsledku nacistické okupace Československa nejen ke vzniku odboje, ale i ke vzniku podzemní kultury, která působí paralelně k „oficiální“ kultuře. Krátce po válce, kdy se v roce 1948 ujali moci komunisté, zůstává řada umělců vědomě na periferii zájmu. Autoři jako Egon Bondy, Bohumil Hrabal nebo Vladimír Boudník navazují na meziválečnou uměleckou avantgardu a žijí zcela odlišným stylem než většinová společnost. Nevytvářejí sice sociální a komunitní vazby, které jsou typické podobné osobnosti a skupiny od šedesátých let do pádu režimu, nicméně mohou být právem považováni za první představitele undergroundu. Jejich aktivity a postoje splňují definici undergroundového hnutí, kterou mnohem později zformuloval Ivan Martin Magor Jirous: „Underground je aktivita umělců a intelektuálů, jejichž dílo je nepřijatelné pro establishment, a kteří v této nepřijatelnosti nejsou trpní a pasivní, ale snaží se svým dílem a svým postojem o destrukci establishmentu.“ Například verše Egona Bondyho později zhudební The Plastic People of the Universe.
Vysílání: 03.10., 20.20 hod., ČT art; Opakování: 05.10., ČT2., 08.10., ČT art., 10.10., ČT2

Třistatřicettři
Souvisí nějak architektura a literatura? Možná víc, než si myslíme. Moderátoři Jan Lukeš a Jan Schmid proberou toto téma s básníkem Jiřím Kuběnou, prozaikem Martinem Reinerem, architektem Martinem Rajnišem a dalšími pozvanými hosty. (Premiéra)
Začínající podzim zastihne literární revue a její moderátory Jana Lukeše a Jana Schmida na Bítově a v Brně. Na Bítově si budou povídat s básníkem Jiřím Kuběnou, který se zdejším hradem doslova spojil svůj osud a právě tady připravil k vydání své obsáhlé básnické Dílo. Jaká je stavba básně a v čem spočívá báseň stavby, o tom pak budou v Brně rozmlouvat s dalším poetou, Martinem Stöhrem, a s prozaiky Martinem Reinerem, Ludvíkem Němcem a Janem Němcem. A nakonec na stejné téma přijde řeč i v Praze s architektem Martinem Rajnišem u jeho rozhledny Doubravka a na výstavě jeho „stavební huti“ v Centru současného umění DOX. V čem spočívá konstrukční imaginace a jak může poezie přirozeného světa ovlivnit stavbu díla, ať jde o literaturu či architekturu?
Vysílání: 05.10., 23.00 hod., ČT art; Opakování: 09.10., ČT art

28.9.2014 08:09:19 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje celý článek

další články...