zvláštní poděkování
Volný.cz

Výpravná inscenace Benvenuto Cellini

H. Berlioz: Benvenuto Cellini
Americký hvězdný tenorista Michael Spyres v titulní roli výpravné inscenace, kterou v Anglické národní opeře nastudoval režisér Terry Gilliam. Dále účinkují: C. Wintersová, P. Hunka, N. Pallesen, R. Burkhard, W. White, P. Murrihyová, D. Soar a další. Sbor se sbormistrem N. Jenkinsem a orchestr Anglické národní opery řídí Edward Gardner. Televizní režie Andy Morahan (V anglickém znění s titulky) (Premiéra).
První dokončená opera novoromantického francouzského skladatele Hectora Berlioze z roku 1838, s nádhernými obrazovými a hudebními scénami, jako je například opojné karnevalové veselí v Římě, je založena na životopisné knize proslulého italského zlatníka a sochaře 16. století Benvenuta Celliniho. Vypráví příběh vášnivé lásky, dobrovolného únosu, milostné intriky, masopustního přestrojení a nepravé totožnosti. Romantická opera představuje Berliozovu nejzářivější a něžně zamilovanou hudbu.

Hvězdné obsazení se sešlo při této anglické inscenaci hudebně dramatického díla, jíž vévodí americký pětatřicetiletý vynikající hrdinný tenorista Michael Spyres v titulní roli s úchvatnou sopranistkou Corinne Wintersovou jako Celliniho milenkou Terezou. Hvězda anglické národní opery basbarytonista Willard White se v postavě papeže Klementa VII. vrací k tomuto divadelnímu souboru, aby rozšířil svůj úctyhodný seznam úspěšných rolí. Britský tisk o nastudování dirigenta Edwarda Gardnera a režiséra Terryho Gilliama v roce 2015 napsal: „Inscenace je triumf („...the production is a triumph...“, Daily Telegraph) a operní počin roku („The operatic romp of the year“, The Times). Největšího efektu dostupuje děj ve zmíněném římském karnevalu a scéně odlévání sochy Persea v gigantickém scénickém ztvárnění.
V dalších, neméně závažných rolích se představí basbarytonista Pavlo Hunka jako Terezin otec, papežův bankéř Giacomo Balducci, americký barytonista Nicholas Pallesen jako Celliniho sok v lásce Fieramosca a irská mezzosopranistka Paula Murrihyová v kalhotkové postavě Celliniho učně Ascania.
Vysílání: 06.3., 20.15 hod., ČT art

22.2.2021 13:02:46 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pražské kulturní fórum 2021

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Eva Urbanová

Eva Urbanová

Eva Urbanová – Galakoncert
Koncert českých a italských árií operní hvězdy, která v těchto dnech oslav ...celý článek


Dokumentární film Talent

Talent

Talent
Nora Lubaddová, Adéla Řehořová, Jan Čmejla a Richard a Eduard Kollertovi jsou děti, které jsou výjim ...celý článek


Mozart Requiem z Mnichovské rezidence

Mozart Requiem

W. A. Mozart: Requiem
V Herkulově sálu Mnichovské rezidence hrají a zpívají: G. Kühmeierová, E. Kulmanová, ...celý článek


Hudební tipy 17. týden

Jarní hvězdy České filharmonie živě

Na plovárně s Vladislavem Borovkou
Rozhovor Marka Ebena s hobojistou České filharmonie. Režie J. Hojtaš (Pr ...celý článekČasopis 16 - sekce

HUDBA

Ima Teva má nový singl Obligátní klam

Ima Teva

Podoba elektronického projektu Ima Teva se po několikaletém vývoji přirozeně ustálila. Za singlem Obligátní kl celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Životopisné drama Rosa Luxemburgová

Rosa Luxemburgová

Rosa Luxemburgová
„Svoboda je vždy svobodou jinak smýšlejícího.“ Barbara Sukowa v hlavní roli ž celý článek

další články...